Bojové stroje - B-26 Marauder

Autor : 🕔16.09.2010 📕5.492
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Měl pestrou historii. Zpočátku ho provázela velmi špatná pověst, … že není bezpečný a že se s ním nedá létat. Úvodní zkušenosti byly tak špatné, že si vysloužilvysloužil nelichotivou přezdívku The Widowmaker - výrobce vdov. Po úpravách se z něho stal jeden z nejúčinnějších středních bombardérů. Přesto se své nelichotivé nálepky nikdy nezbavil - šlo o Martin B-26 Marauder.

V březnu 1939 byla v USA narychlo vypsaná soutěž na nové rychlé a dobře vyzbrojené letouny.Generalita a velení letectva požadovalo střední bombardér, který bude tak rychlý, že nebude potřebovat stíhací doprovod a dokáže odrazit případné útoky nepřátelských stíhaček.Nejdůležitější bylo, aby mohl jít nový bombardér co nejrychleji do výroby.

Po čtyřech měsících byly vyhlášeny výsledky soutěže. Vítězem se stal revoluční dvoumotorový střední bombardér navržený firmou Glenn L. Martin Company. Letoun navrhla skupina mladých konstruktérů vedená 26-ti letým leteckým inženýrem Payton M. Magruderem. Magruder navrhl aerodynamicky čistý letoun se silnou výzbrojí, vybavený všemi posledními technickými novinkami. Kvůli dosažení maximální rychlosti měl křídla s malým rozpětím.

Bombardér dosahoval maximální rychlosti 300 mil za hodinu, což je 480 kilometrů za hodinu. V důsledku vývoje událostí v Evropě se letecký sbor americké armády (USAAC) ocitl v časové tísni. Potřeboval co nejrychleji přezbrojit. Proto se odhodlal k neobvyklému kroku. Odsouhlasil firmě Mártyn výrobu bombardéru rovnou z rýsovacího prkna … bez stavby a zalétání prototypu.Tento postup se stal do budoucna zdrojem četných obtíží.

V únoru 1942 prošel Martin B-26 v Tichomoří křest ohněm. Byl to nejmodernější střední bombardér na světě, ale jeho první bojové operace pronásledovala jedna nehoda za druhou. Noví narychlo vycvičení piloti ho považovali za nebezpečný, na čemž se stejnou měrou podílelo vysoké plošné zatížení a jejich malé zkušenosti.

Že bombardér není nebezpečný předváděl genrál James Doolittle, velitel legendárního náletu na Tokio. Předváděl přistání na jeden motor, dělal nad letištěm sérii ostrých manévrů. Aby se předešlo dalším haváriím nebezpečně přetíženého letounu, vybavil ho výrobce výkonnějšími motory a navíc zvětšil rozpětí křídel o 90 centimetrů. Díky tomu se zlepšily letové vlastnosti bombardéru, především při vzletu a přistání. Kromě toho Důlitl navrhl nové výcvikové osnovy pro piloty i pozemní personál.

Během spojenecké invaze do Itálie se letouny Martin B-26 Marauder se zapsaly do historie účastí na jedné z nejznámějších, ale také nejkontroverznějších akcí druhé světové války – Bitvy o Monte Cassino. Po invazi do zápední Evropy poskytovaly přímou leteckou podporu invazním jednotkám. Jejich úkolem bylo oslabit nepřátelskou obranu a podílet se na předinvazním bombardování. Sehrály klíčovou úlohu při likvidaci transportů německých jednotek, komunikačních uzlů a obranných postavení.

Po skončení války, na podzim 1945, bylo přibližně 500 Marauderů v Německu sešrotováno. Shromážděný hliník posloužil při obnově zničeného německého kovozpracujícího průmyslu. Dobrý letoun odešel ze služby bez poct, i když by si je beze sporu zasloužil.

Více zde: Martin B-26 Marauder

Nyní žívě i na webu

 

 

 

 

 

 

 

Autor : 🕔16.09.2010 📕5.492

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago