Bojové stroje - F4U Corsair

Autor : 🕔16.09.2010 📕8.220

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Lomená křídla a dlouhá příď tvořily nezaměnitelnou siluetu palubní stíhačky F4U Corsair, amerického námořnictva. Byla to jedna z nejrychlejších vrtulových stíhaček. Corsairy si vybojovaly pověst univerzálního letounu - nebezpečné stíhačky i stíhacího bombardéru, v době, kdy se americká námořní pěchota probojovávala Tichomořím.Japonci mu říkali - hvízdající smrt.

Japonská invaze do Číny znamenala zvrat v celém Tichomoří. Spojené státy musely urychleně přehodnotit schopnosti vlastní obrany. V roce 1938 vypsalo námořnictvo soutěž na dodávku nových typů rychlých, výškových stíhaček, schopných operovat z palub letadlových lodí. Vítězem se stal Vought XF4U-1 Corsair, který 29. května 1940 provedl první zkušební vzlet. V říjnu se mu podařilo překonat magickou hranici 400 mil za hodinu, tedy 640 kilometrů za hodinu. Ve své době byl nejrychlejší jednomotorovou stíhačkou.

V září 1942 byly zahájené první letové zkoušky na palubě letadlové lodi. Ale výsledky očekávání námořnictva nenaplnily.Na čelní štítek cákal olej unikající z motoru a dlouhá příď omezovala při přiblížení výhled na přistávací palubu.Letoun odskakoval. Při odskoku se brzdící lano často vysmeklo z háku. Šťastnějším pilotům se podařilo znovu vzlétnout, zopakovat okruh a přistát. Ale mnozí druhou šanci nedostali.

Po sérii zkušebních letů námořnictvo věc uzavřelo s tím, že nový letoun je pro palubní službu nevhodný. Corsairy dostaly jednotky námořní pěchoty. Corsairy  byly poprvé bojově nasazeny v únoru 1943 a velmi brzy prokázaly svou převahu v leteckých soubojích. Osud se k do té doby neporazitelným Japoncům obrátil zády.

Jednou z nejúspěšnějších jednotek byla stíhací peruť námořní pěchoty VMF-214, pod rozhodným velením majora Grega "Pappy" Boyingtona. Vědělo se o něm, že umí pít stejně dobře, jako bojovat … a že se moc nestará o předpisy. Ve svých třiceti letech připadal pilotům perutě starý. Když sestavil peruť, začali mu říkat Pappy – taťka.

Bylo to britské námořní letectvo, které správně odhadlo potenciál Corsairů a dokázalo se vypořádat s většinu jeho počátečních nedostatků. Pomohli Američanům vrátit Corsairy na paluby letadlových lodí. V lednu 1945, osm měsíců po tom, co Britové zvládli techniku palubního provozu Corsairů, je na moře poslali i Američané. Na jaře roku 1945 se staly nejhrozivější japonskou zbraní sebevražedné útoky pilotů kamikaze.

6. srpna 1945 byla svržena první jaderná bomba na Hirošimu. Když druhá bomba zničila Nagasaki, Japonci se konečně vzdali. Začala éra jaderných zbraní a proudových letadel. Corsairy představovaly vrchol konstrukce vrtulových letadel. Přes mnoho nezdarů se osvědčily jako výborné stíhačky a účinné stíhací bombardéry.

 

Více zde: F4U Corsair

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.09.2010 📕8.220

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago