Bojové stroje - P-38 Lightning

Autor : 🕔16.09.2010 📕7.574
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Byl krásný, ale také nebezpečný. Bylo to letadlo, na kterém létala největší americká esa.Získal si výbornou pověst, jako nejuniverzálnější a nejúčinnější letadlo své doby. Lockheed P-38 Lightning.

Letecký sbor v únoru 1937 vydal oběžník číslo X608, ve kterém požadoval předložení návrhu na moderní přepadovou stíhačku.Specifikace požadovala rychlost minimálně 580 km/h, ve výšce přes 6000 metrů. To bylo o 160 km/h víc, než v té době dosahovaly běžné stíhací letouny. Letoun měl být vyzbrojen 20-ti milimetrovým kanonem.

Zareagovalo šest výrobců, mezi nimi Lockheed. Hlavním konstruktérem firmy byl muž, jehož jméno se stalo legendou - Clarence „Kelly“ Johnson.Kely zpočátku studoval celou řadu možných konstrukčních uspořádání. Nakonec se rozhodl pro koncepci s centrální trupovou gondolou, ve které byla pilotní kabina a výzbroj, a dvěma ocasními nosníky, které tvořily prodloužení motorových gondol. V nosnících byla umístěna turbodmychadla. Výzbroj tvořily čtyři těžké kulomety rozmístěné kolem kanonu v přídi.

V době, kdy byla v Evropě válka na spadnutí, objednal letecký sbor americké armády 66 kusů sériových P-38. První stíhačka, která dosahovala magické hranice 400 mil čili 640 kilometrů za hodinu, dostala zelenou.

Začátkem roku 1939 objednaly Británie a Francie 667 P-38. Letouny, které Britové pojmenovali Lightning, měly mít motory se stejným smyslem otáčení a bez turbodmychadel. Lokheedovi konstruktéři této verzi říkali kastrovaný Lightning.

P-38, který byl původně navržený jako přepadová stíhačka má na svém kontě skalp největšího japonského námořního stratéga – admirála Jamamota – tvůrce plánů útoku na Pearl Harbour. Američané vyslali 16 Lightningů. Dvanáct z nich tvořilo výškové krytí, čtyři tvořili „popravčí četu“. Měli jediný úkol – sestřelit bombardéry Betty. Na palubě jednoho z nich měl být admirál Jamamoto.

S P-38 Lightnig jsou spojena také slavná jména. Charles Lindbergh, který výrazně přispěl k prodloužení doletu těchto letounů a jména dvou největších amerických es Richarda Bonga a Thomase McGuirea.

 

Vice zde: P-38 Lightning

Série článků o letounech, které nesly jméno Blesk: Lightnings in the air - Blesky na obloze

Nyní na webu: Živé vysílání


Autor : 🕔16.09.2010 📕7.574

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 1 week ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago