Bojové stroje - Mosquito

Autor : 🕔16.09.2010 📕9.769

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Přestože již během první světové války začali konstruktéři místo dřeva používat kov, Geoffrey De Havilland věřil ve výhody přírodního materiálu. Navrhl dřevěný bombardér bez střelecké výzbroje. Jeho ochranou byla rychlost. Jmenoval se Mosquito - ale říkali mu dřevěný zázrak.

Začátkem 30-tých let došel britský konstruktér Geoffrey De Havilland k přesvědčení, že klíčem k dosažení vysokých rychlostí, jsou lehká celodřevěná letadla. V roce 1934 vyhrál jeho dvoumotorový letoun DH.88 Comet závod Londýn – Melbern (Melbourne). Letoun s maximální rychlostí 418 kilometrů za hodinu, zvládl cestu přes půl světa za 71 hodin (a 18 sekund). Lodi, to trvalo 4 týdny.

Na základě zkušeností s D.H. 88 Komet se De Havilland rozhodl postavit mimořádně rychlý letoun pro přesné bombardování. Ve třicátých letech byl v Británii nedostatek dělníků, kteří by ovládali nové technologie výroby celokovových stíhacích a bombardovacích letadel. Zato byl nadbytek truhlářů, stolařů a podobných řemeslníků. Ideální by bylo mobilizovat právě tyto pracovní síly ze spotřebního průmyslu.

Dřevo byla ideální volba. Geoffrey De Havilland chtěl postavit levný letoun, poháněný dvěma motory Rolls Royce Merlin, který bude možné rychle a snadno vyrábět. Letoun neměl kupodivu žádnou střeleckou výzbroj, ani žádné pancéřování. Zato uvezl 2000 kilogramů bomb a s rychlostí 615 kilometrů za hodinu byl rychlejší, než kterýkoli protivník.

V prosinci 1940 bylo letadlo předvedené lidem z ministerstva.Bylo o o 32 kilometrů za hodinu rychlejší než Spitfire. Na ministerstvo letectví udělaly výkony letounu takový dojem, že objednalo 150 kusů. Letoun dostal jméno Mosquito. Trup tvořily dvě poloviny, které se lepily dohromady. Křídlo se spojovalo do jednoho celku, který se smontovaný převážel do mateřské továrny k finální kompletaci.

Mosquita se osvědčila v mnoha rolích, jako bombardéry, průzkumné letouny, dálkové stíhačky, útočné letouny, noční stíhačky a další. Berlín bombardovaly tak pravidelně, že se náletům říkalo Berlínský expres. Vrcholným číslem byla Operace Jericho, kdy bombardéry Mosquito rozbombardovaly stěny věznice Amiens, aby umožnily útěk francouzským odbojářům, kteří měli být popraveni.

 

 

Více: De Havilland D.H.98 Mosquito

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.09.2010 📕9.769

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago