Stalin: Válka je nevyhnutelná (9.2.1946)

Autor : 🕔01.09.2010 📕9.754

Jak vypadal svět na podzim 1953, kdy se bratři Mašínové a Milan Paumer prostříleli z komunistického Československa přes východní Německo do Západního Berlína?

Svět byl definitivně rozdělen na komunistický Východ a kapitalistický Západ. A směřoval k válce, která by zahubila možná stamiliony lidí.

Povel ke konfrontaci dal sovětský diktátor Josef Stalin v sobotu 9. února 1946 ve Velkém divadle v Moskvě projevem, v němž řekl: „Marxisté nejednou prohlašovali, že kapitalistický systém světové ekonomiky je plný zárodků všeobecné krize a vojenských střetnutí, a z tohoto hlediska se nebude světový kapitalismus v naší době vyvíjet rovnoměrně a směřovat kupředu, nýbrž bude procházet krizemi a vojenskými katastrofami.“ Kapitalismus a socialismus si nemohou porozumět, a proto je válka nevyhnutelná.

Vzápětí, 5. března, mu ve Fultonu v USA odpověděl bývalý britský premiér Winston Churchill, který měl po boku prezidenta Harryho Trumana: „Padl stín na scénu, dosud osvětlenou spojeneckým vítězstvím. Nikdo neví, co Sovětské Rusko a jeho mezinárodní komunistická organizace zamýšlejí v bezprostřední budoucnosti udělat a jaké jsou hranice, pokud nějaké jsou, jeho rozpínavých tendencí… Chápeme potřebu Rusů zabezpečit se na svých západních hranicích proti jakémukoli opakování německé agrese.

Stalinovi vyčetl: „Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy. Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie, všechna tato proslulá města i s obyvatelstvem jejich zemí se ocitla v oblasti, kterou musím nazvat sovětskou sférou a všechna jsou vystavena nejen té či oné formě sovětského vlivu, ale i vysoké a v mnoha případech rostoucí míře ovládání z Moskvy… Téměř ve všech případech byl nastolen policejní stát a prozatím nikde s výjimkou Československa neexistuje skutečná demokracie.

Československo padlo do rukou komunistů v únoru 1948. Okamžitě odtamtud začaly utíkat tisíce lidí. Čekali, že do dvou tří let vypukne válka a oni se přijedou jako osvoboditelé. A desítky mladých chlapců a děvčat se vraceli tajně, aby jako kurýři vyzvedli důležité informace pro západní zpravodajské služby. Ovšem přes dvě stovky těchto agentů-chodců, jak zněla terminologie Státní bezpečnosti, bylo chyceno, většina skončila v koncentrácích, někteří dokonce na šibenici. Také mnoho domácích odbojářů estebáci uvěznili anebo popravili. Komunisté nastolili ostrý třídní boj. V létě 1953 uskutečnila československá vláda měnovou reformu, kterou ožebračila národ. Na mnoha místech se lidé bouřili doslova proti komunistické diktatuře, dokonce i dvacet tisíc dělníků z plzeňské škodovky – ozbrojené síly tyto protesty krutě potlačily.

Únorový puč v Praze přiměl západní vlády v dubnu 1949 k založení Severoatlantické obranné aliance. V létě 1950 přepadla komunistická severní Korea jižní část poloostrova – chtěla zemi sjednotit pod rudým praporem. Rada bezpečnosti OSN odhlasovala vyslání expedičního sboru, jehož hlavní část tvořila americká vojska.

Politiky ve Washingtonu a v západoevropských metropolích korejská válka znepokojila: Není to generální zkouška před útokem Rudé armády v Evropě? Ano, začátkem roku 1951 oznámil Stalin satrapům ze zemí, které si podrobil, že nejpozději v polovině desetiletí musí jejich vojska přepadnout západní Evropu.

Převaha sovětských tanků byla tak mocná, že Západ počítal se zatlačením svých vojsk až k Pyrenejím. Proto se ve všech státech, které by mohla Rudá armáda okupovat, vytvářely malé partyzánské oddíly a tajné úkryty se zbraněmi, potravinami a dalším nezbytným materiálem.

V březnu 1953 Stalin umřel. Boj o nástupnické křeslo, které probíhalo za zdmi Kremlu, skončilo vítězstvím nenápadného Nikity Chruščova. Nikdo netušil, jestli bude nový pán Kremlu v hrůzostrašné politice svého předchůdce pokračovat, anebo nastolí nový kurz. Válka v Koreji se pro útočníky nevyvíjela dobře, a proto po dlouhých jednáních bylo v létě 1953 podepsáno příměří.

Pokusný výbuch sovětské vodíkové bomby o přátelské politice Moskvy vůči Západu nesvědčil. Američané popravili manžele Rosenbergovi – Julius Rosenberg byl hlavou sovětské průmyslové špionáže na východním pobřeží USA. A další špiony poslali na dlouhá léta do vězení.

Studená válka se v horkou nepřelila. Napětí se zmírnilo.

I bratřím Mašínovým a Milanu Paumerovi se představa návratu v osvoboditelské uniformě vzdálila. Začal ozbrojený mír a oni domů se hned tak brzy nevrátí. Stejně jako tisíce ostatních exulantů se přeplavili za moře. A vstoupili do americké armády, aby byli v boji proti komunismu aspoň trochu prospěšní.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz
Autor : 🕔01.09.2010 📕9.754

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago