Stalin: Válka je nevyhnutelná (9.2.1946)

Autor : 🕔01.09.2010 📕10.187
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jak vypadal svět na podzim 1953, kdy se bratři Mašínové a Milan Paumer prostříleli z komunistického Československa přes východní Německo do Západního Berlína?

Svět byl definitivně rozdělen na komunistický Východ a kapitalistický Západ. A směřoval k válce, která by zahubila možná stamiliony lidí.

Povel ke konfrontaci dal sovětský diktátor Josef Stalin v sobotu 9. února 1946 ve Velkém divadle v Moskvě projevem, v němž řekl: „Marxisté nejednou prohlašovali, že kapitalistický systém světové ekonomiky je plný zárodků všeobecné krize a vojenských střetnutí, a z tohoto hlediska se nebude světový kapitalismus v naší době vyvíjet rovnoměrně a směřovat kupředu, nýbrž bude procházet krizemi a vojenskými katastrofami.“ Kapitalismus a socialismus si nemohou porozumět, a proto je válka nevyhnutelná.

Vzápětí, 5. března, mu ve Fultonu v USA odpověděl bývalý britský premiér Winston Churchill, který měl po boku prezidenta Harryho Trumana: „Padl stín na scénu, dosud osvětlenou spojeneckým vítězstvím. Nikdo neví, co Sovětské Rusko a jeho mezinárodní komunistická organizace zamýšlejí v bezprostřední budoucnosti udělat a jaké jsou hranice, pokud nějaké jsou, jeho rozpínavých tendencí… Chápeme potřebu Rusů zabezpečit se na svých západních hranicích proti jakémukoli opakování německé agrese.

Stalinovi vyčetl: „Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy. Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie, všechna tato proslulá města i s obyvatelstvem jejich zemí se ocitla v oblasti, kterou musím nazvat sovětskou sférou a všechna jsou vystavena nejen té či oné formě sovětského vlivu, ale i vysoké a v mnoha případech rostoucí míře ovládání z Moskvy… Téměř ve všech případech byl nastolen policejní stát a prozatím nikde s výjimkou Československa neexistuje skutečná demokracie.

Československo padlo do rukou komunistů v únoru 1948. Okamžitě odtamtud začaly utíkat tisíce lidí. Čekali, že do dvou tří let vypukne válka a oni se přijedou jako osvoboditelé. A desítky mladých chlapců a děvčat se vraceli tajně, aby jako kurýři vyzvedli důležité informace pro západní zpravodajské služby. Ovšem přes dvě stovky těchto agentů-chodců, jak zněla terminologie Státní bezpečnosti, bylo chyceno, většina skončila v koncentrácích, někteří dokonce na šibenici. Také mnoho domácích odbojářů estebáci uvěznili anebo popravili. Komunisté nastolili ostrý třídní boj. V létě 1953 uskutečnila československá vláda měnovou reformu, kterou ožebračila národ. Na mnoha místech se lidé bouřili doslova proti komunistické diktatuře, dokonce i dvacet tisíc dělníků z plzeňské škodovky – ozbrojené síly tyto protesty krutě potlačily.

Únorový puč v Praze přiměl západní vlády v dubnu 1949 k založení Severoatlantické obranné aliance. V létě 1950 přepadla komunistická severní Korea jižní část poloostrova – chtěla zemi sjednotit pod rudým praporem. Rada bezpečnosti OSN odhlasovala vyslání expedičního sboru, jehož hlavní část tvořila americká vojska.

Politiky ve Washingtonu a v západoevropských metropolích korejská válka znepokojila: Není to generální zkouška před útokem Rudé armády v Evropě? Ano, začátkem roku 1951 oznámil Stalin satrapům ze zemí, které si podrobil, že nejpozději v polovině desetiletí musí jejich vojska přepadnout západní Evropu.

Převaha sovětských tanků byla tak mocná, že Západ počítal se zatlačením svých vojsk až k Pyrenejím. Proto se ve všech státech, které by mohla Rudá armáda okupovat, vytvářely malé partyzánské oddíly a tajné úkryty se zbraněmi, potravinami a dalším nezbytným materiálem.

V březnu 1953 Stalin umřel. Boj o nástupnické křeslo, které probíhalo za zdmi Kremlu, skončilo vítězstvím nenápadného Nikity Chruščova. Nikdo netušil, jestli bude nový pán Kremlu v hrůzostrašné politice svého předchůdce pokračovat, anebo nastolí nový kurz. Válka v Koreji se pro útočníky nevyvíjela dobře, a proto po dlouhých jednáních bylo v létě 1953 podepsáno příměří.

Pokusný výbuch sovětské vodíkové bomby o přátelské politice Moskvy vůči Západu nesvědčil. Američané popravili manžele Rosenbergovi – Julius Rosenberg byl hlavou sovětské průmyslové špionáže na východním pobřeží USA. A další špiony poslali na dlouhá léta do vězení.

Studená válka se v horkou nepřelila. Napětí se zmírnilo.

I bratřím Mašínovým a Milanu Paumerovi se představa návratu v osvoboditelské uniformě vzdálila. Začal ozbrojený mír a oni domů se hned tak brzy nevrátí. Stejně jako tisíce ostatních exulantů se přeplavili za moře. A vstoupili do americké armády, aby byli v boji proti komunismu aspoň trochu prospěšní.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz
Autor : 🕔01.09.2010 📕10.187

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago