Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Závěr

Autor : 🕔19.06.2010 📕11.321

Seriál

 1. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii
 2. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Úvod
 3. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: 1. Vztahy Gruzie s Ruskem
 4. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: 2. Gruzie a národnostní menšiny
 5. Rusko - gruzínské vztahy...: 3. Rusko-gruzínská válka v srpnu 2008
 6. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Závěr
 7. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Seznam zkratek
 8. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Seznam literatury

Podobné články

Další články autora

Cílem práce bylo analyzovat do jaké míry byly konflikty v Abcházii a Jižní Osetii ovlivněny vztahy mezi Gruzií a Ruskou federací. A zda Rusko skutečně separatistické oblasti v Gruzii využívalo k udržení si vlivu v post-sovětské Gruzii.

Gruzie se na jednu stranu snažila být po osamostatnění na Rusku nezávislá, na druhou stranu jí ale nevadilo přijmout od Ruska zbraně, kterými bojovala proti separatistické Abcházské autonomní republice a Jihoosetské autonomní oblasti.

Rusko ochotně poskytovalo Gruzii zbraně s cílem vyhrotit situaci v konfliktních zónách a zajistit si tak pozici prostředníka, aby mohlo konflikty ovládat tak, aby se Gruzie dostala do „slepé uličky“ a byla nucena vstoupit do Společenství nezávislých států a využít ruské pomoci s „ukázňováním“ vzbouřených území.

Motivem byla i snaha zabránit osamostatnění se separatistických gruzínských území, aby tak nevznikl precedent, na který by se mohlo odvolávat Čečensko, jeden ze subjektů Ruské federace, který s Abcházií a Jižní Osetií sdílel separatistické nálady.

V roce 1993 Gruzie do SNS skutečně vstoupila. Trnem v oku Moskvě však byla stále sílící prozápadní orientace Gruzie a její snahy o vstup do Severoatlantické aliance. Ohrožení ruského vlivu na Gruzii se dále zvýšilo v dubnu 2008, kdy NATO prohlásilo, že se Gruzie v budoucnu stane jedním z členských států, přičemž rozhodnutí by mohlo padnout v prosinci 2008 na zasedání ministrů zahraničních věcí NATO.

Moskva velmi dobře věděla, co může vstup Gruzie do NATO ovlivnit, resp. jaká je jedna z podmínek pro vstup -požadavek, aby měla kandidátská země vyřešené všechny územní spory. Rusko proto změnilo strategii a přiklonilo se na stranu separatistické Abcházie a Jižní Osetie a jejich snahy o osamostatnění začala podporovat. Úkolem bylo opětovně mezi oběma stranami rozpoutat „zamrzlý“ konflikt a zabránit tak konsensu mezi členskými zeměmi NATO ještě před zmíněným zasedáním ministrů zahraničních věcí NATO.

V srpnu 2008 se Ruské federaci podařilo vyvolat mezi Gruzií a jihoosetskými separatisty konflikt, který vyústil ve válku, která měla 26. srpna 2008 pro separatistická území za následek získání nezávislosti a pro Gruzii ztrátu územní celistvosti.

Rusko si tak zaručilo svou „rovnoprávnou“ pozici v mezinárodních vztazích a vyslalo jasný signál všem státům SNS, pro případ, že by se rozhodly dělat politiku namířenou proti ruským zájmům, že NATO je nedokáže před Moskvou ochránit.

Moskva tím, že napomáhala Abcházii a Jižní Osetii získat nezávislost, sledovala ještě jeden zájem, a to získání kontroly nad transkaspickým koridorem, který vede přes území států jižního Kavkazu a mohl by zásobovat energetickými surovinami (především zemním plynem) země Západu nezávisle na Rusku (tedy aniž by tento plynovod procházel jeho územím). Je si totiž vědomé západních snah o diverzifikaci zdrojů (dodavatelů) a dopravních tras a vymanění se z energeticko-surovinové závislosti na Rusku. Pokud bude Rusko tuto oblast kontrolovat, může provoz ropovodů a plynovodů ovlivnit a zajistit, aby byla Evropa zásobovaná surovinami výhradně přes území Ruské federace a zvýšit tak závislost Evropy na jejích dodávkách.

Seriál

 1. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii
 2. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Úvod
 3. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: 1. Vztahy Gruzie s Ruskem
 4. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: 2. Gruzie a národnostní menšiny
 5. Rusko - gruzínské vztahy...: 3. Rusko-gruzínská válka v srpnu 2008
 6. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Závěr
 7. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Seznam zkratek
 8. Rusko - gruzínské vztahy a válka o Abcházii a Jižní Osetii: Seznam literatury

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.06.2010 📕11.321

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago