Vznik 1. československé divize ve Francii v datech

Autor : 🕔02.05.2010 📕14.744
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Po obsazení Československa v březnu 1939 začali republiku opouštět nejen bývalí vojáci, ale také spousta prostých mužů, kteří se nedokázali smířit s nastalou situací a byli rozhodnuti bojovat za svobodu své země. Přes Polsko a poté také tzv. Balkánskou cestou doputovali až do Francie, kde se v Agde tvořila československá bojová jednotka.

2. 8. 1939 - v Paříži zřízena Československá vojenská kancelář v čele s generálem Sergejem Ingrem.

2. 9. 1939 - vedení československého zahraničního odboje předložilo francouzské vládě návrh na postavení československé zahraniční armády ve Francii. Pro shromažďování čs. vojáků byl určen utečenecký tábor pro španělské interbrigadisty v Agde u Středozemního moře.

29. 9. 1939 v Agde založen 1. československý prapor.

2. 10. 1939 - francouzský ministerský předseda a československý vyslanec dr. Šimon Osuský podepsali dohodu o obnovení československé armády ve Francii.

16. 10. 1939 – jednotka reorganizována na 1. československý pěší pluk.

15. 11. 1939 – zřízen 2. československý pěší pluk a výcvikové skupiny druhů vojsk.

17. 11. 1939 - francouzská vláda uznala Československý národní výbor za oprávněný k uskutečnění dohody o obnově armády ve Francii. Čs. národní výbor vydal mobilizační rozkaz pro čs. krajany v zahraničí.

14. 12. 1939 - francouzské ministerstvo národní obrany vydalo výnos o zařazení jednotky mezi divize typu B a stanovilo její hospodářské a ekonomické zabezpečení.


Táborový barák v Agde, ve dveřích stojí Jan Kubiš.

31. 12. 1939 – v Agde bylo shromážděno 3500 československých vojáků.

leden 1940 – k jednotce přijelo 444 československých interbrigadistů, kteří se přihlásili k armádě v táboře Gurs.

15. 1. 1940 - založena 1. československá divize, ze strany.

do března 1940 – mobilizováno celkem 13 614 osob.


Výcvik československých dělostřelců z 1. divize ve Francii

do 1. 6. 1940 – intenzivní vyzbrojování a vybavování jednotek spojené s výcvikem. Jednotka se potýkala s velkými materiálními problémy.

1. 6. 1940 - přijat rozkaz k přesunu divize na frontu, z důvodu nedostatečné vycvičenosti však byly k odjezdu určeny pouze pěší pluky 1 a 2.

5. 6. 1940 - na frontu byly odeslány pěší pluky 1 a 2 a několik menších protitankových a ženijních jednotek. Oba pluky byly přiděleny francouzským divizím.


Českoslovenští pěšáci na francouzské frontě

13. 6. 1940 - československé jednotky byly poprvé nasazeny na frontě na řekách Marna a Grand Morin.

Začaly ústupové boje československých jednotek, které vyvrcholily kapitulací Francie.

Zdroj:
https://www.volny.cz/ipro/stripky/clanky/divize.htm
https://www.veterani.army.cz/htm/3_2.html
https://hartmann.valka.cz/udalostiww2/czwestcp/index.htm
Autor : 🕔02.05.2010 📕14.744

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago