Ústupové boje britské armády v Barmě 1942

Autor : 🕔28.04.2010 📕13.412
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Válka v Tichomoří byla Japonskem zahájena 07.12.1941, v tento den se také vylodila 15. japonská armáda v Thajsku a začala pronikat do jeho vnitrozemí.

Dne 13. 12. 1941 se vylodila v jižní Barmě speciální skupina jednotek 15. japonské armády. Jejich prvním úkolem, který úspěšně splnili, bylo obsazení Point Victoria, v současnosti nazývané Kawthaung. Jedná se o hornatý jižní výběžek země.

29.12.1941 byl generál Wavell jmenován vrchním velitelem spojeneckých vojsk v jihovýchodní Asii.

Začátkem roku 1942 byl hlavní částí 15. japonské armády, umístěné v Thajsku, zahájen rozhodující útok na Barmu.

Velitelem 15. japonské armády byl generálporučík Shojiro Iida

17. 1. 1942 podnikly japonské letecké síly nálet na Moulmein.

18. 1. 1942 dobyli Japonci přístav Tavoj v jižní části země.

24. 1. 1942 obsadila japonská vojska Tenaserim.

31. 1. 1942 byl obsazen Moulmein.


Útočící japonský voják

V únoru pokračovala japonská vojska v pronikání do centrální části Barmy, dne 3. 2. 1942 obsadila na levém břehu řeky Salwin město Paan. 10. 2. 1942 britská vojska vyklidila Martaban. 15. 2. 1942 Britové ustoupili k řece Bhilin a 21. 2. 1942 až za řeku Sistaun.

5. 3. 1942 byl generál sir Alexander jmenován velitelem britských vojsk v Barmě, nahradil generála Huttona, který dále sloužil v jeho štábu.

19. března 1942 byl ustanoven Barmský sbor (Burcorps), jeho velení převzal generálporučík William Slim, který okamžitě začal organizovat obranu. 1 .4. 1942 britská vojska ustoupila z prostoru Prome na sever.

13. 4. 1942 japonská 15. armáda zahájila útok, který po šesti dnech vedl k prolomením spojenecké obrany v pohraniční oblasti mezi jižní a střední Barmou.


Britský ústup v Barmě

Dne 20. 4. 1942 se spojenci se rozhodli vyklidit Barmu. Britská vojska měla ustoupit do Indie a čínská na území Číny. 25. 4. 1942 Britové zahájil ústup od Iravadi směrem k Indii. 2. 5. 1942 se japonská 56. divize (15. armády) zmocnila Mandalaje v severní Barmě a tím znemožnila zásobování Číny tzv. barmskou cestou. 8. 5. 1942 se Japonci zmocnili barmského přístavu Akjab v Bengálském zálivu a severobarmského města Myistina. 20. 5. 1942 Barmský sbor dokončil ústup za řeku Čjintwin.

Skončilo první tažení v Barmě.

Během čtyř měsíců Japonci zatlačili Barmskou armádu a britské divize na sever Barmy k horskému masívu tvořícímu hranici mezi Indií a Barmou a obsadili velmi důležitou Barmskou silnici. Dokázali bojovat ve velmi náročných podmínkách tropického pralesa a překvapovali ustupující britské vojáky svými rychlými přesuny terénem, který byl považován za neprůchodný.

Na území obsazeném Japonci vznikl tzv. Barmský stát. Jeho prezidentem byl barmský kolaborant dr. Bha Mo. Hovořilo se zde především barmsky a kmenovými jazyky, dalším úředním jazykem byla japonština. Jednalo se o krátkou „nezávislost“ na britské vládě.

Ozbrojené složky představovala Barmská národní armáda (BNA). Její velitel byl Aun Schan - zakladatel moderního barmského státu a otec nositelky Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kawthaung
https://www.warshipsww2.eu/givetbl.php?language=%3CBR%20/%3E&hist=1942_04
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nez%C3%A1visl%C3%BD_st%C3%A1t_Barma
druhavalkavychod.euweb.cz/japan.htm
https://www.gamepark.cz/bitka_o_barmu_228973.htm
Autor : 🕔28.04.2010 📕13.412

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago