Megaopravy 06 20 tunový dalekohled

Autor : 🕔19.04.2010 📕7.461

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Tentokrát půjde o údržbu obřího teleskopu. Víte, jak se vyměňuje křehké zrcadlo dalekohledu s průměrem 8 metrů a hmotností 20 tun, které stojí 10 milionů Euro? Dívejte se.

 

V poušti Atacama v Čile, ve výšce 2600 metrů nad mořem je Jižní observatoř ESA (European Space Agency), vybavená čtyřmi obřími teleskopy. Mohou pracovat samostatně, nebo 3 z nich mohou společně vytvořit VLT (Very Large Telescope). VLT má díky propojení zrcadlových dalekohledů takovou rozlišovací schopnost, že s jeho pomocí by astronomové rozlišili dva reflektory automobilu na Měsíci jako samostatné.

Problém je v tom, že i v poušti se práší a na citlivou odrazovou vrstvu neustále sedá prach, který, snižuje její odrazivost. Prach, který není okem prakticky vidět. Přesto je nutné každých 18 měsíců jedno zrcadlo demontovat, odrazovou vrstvu odstranit a nanést znovu. Celá oprava musí být provedena rychle … pozorovací časy na VLT si objednávají astronomové z celého světa minimálně půl roku dopředu. Na méně časté úkazy i s čtyřletým předstihem.

VLT umožňuje vědcům pozorovat hvězdy dávno zaniklé. Hvězdy, jejichž světlo k nám letělo miliardy let. S jeho pomocí je možné zkoumat oběkty, které pocházejí z doby, kdy vznikal vesmír a tak se dozvědět mnohé o jeho minulosti.

Zrcadlo je nutné demontovat a na speciálním přepravníku odvézt do závodu postaveného u paty hory jen k tomuto účelu. Tam ho omýt - vodou, která se musí do pouště dovézt. Pro představu … na tomto místě, které patří k nejsušším na světě spadne v průměru 6 mm srážek za rok. Některé meteorologiské stnice už nezaznamenaly žádné srážky několik let. Suché podnebí však astronomům nabízí 350 bezoblačných nocí v roce.

Potom je nutné odstranit vrstvičku hliníku a nanést novou. Ta je tak tenká, že i vlas je proti ní tlustá tyč a otisk prstu nepředstavitelné hrboly. Na celé zrcadlo s plochou přes 40 metrů čtverečných se spotřebuje pouhých 12 gramů (!) hliníku.

Vrstvička se nanáší ve speciální vakuové komoře pomocí plasmy. Složitá technologie pracující na úrovni meziatomových vazeb. Výsledkem musí být dokonalý povrch … když to nevyjde, musí se celý složitý proces opakovat.

Nakonec se musí zrcadlo vyvézt zpět na horu a namontovat do kopule bez toho, aby se poškodilo jak samotné zrcadlo, tak odrazová vrstva. Netrpěliví astronomové už se nemohou dočkat, až na ně přijde řada a každé zdržení, způsobuje nenehraditelné ztráty. Představte si, že byste čekali 4 roky na své 2-3 hodiny pozorování a potom Vám někdo řekl „… sorry nestihli jsme údržbu“. 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.04.2010 📕7.461

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago