Tajemství vilniuského ghetta

Autor : 🕔12.04.2010 📕16.126

Podobné články

Další články autora

"Vím, že mě zítra zastřelí. Mohl bych odejít, utéct, skrýt se, ale před sebou člověk neuteče.Ať mi odpustí ti, které jsem musel obětovat." Slova Jakoba Gense - náčelníka vilniuského ghetta. Člověka, který musel poslat stovky krajanů na okamžitou smrt. Mužů, žen, dětí ... Člověka, který se na druhou stranu snažil stovky životů zachránit. Byl to spasitel nebo vrah? Dívejte se.

Po pádu Polska uprchla řada polských Židů do Litevského Vilniusu. Měli na to důvod – z Litvy se ještě dalo uprchnout z Evropy někam, kde ještě nezuřila válka. Velké množství Židů uprchlo díky osobní statečnosti japonského velvyslance Čiune Sugihary, který jim vystavoval tranzitní víza.

Litva byla v srpnu 1940 okupována Sovětským svazem. Japonské velvyslanectví bylo zrušeno a cesta z pasti uzavřena. Když sovětské okupanty vystřídali němečtí, situace Židů začala být kritická. Byli pronásledováni jak Němci, tak některými Litevci, kteří v tom viděli snadnou cestu k židovskému majetku.

Došlo i na násilí. Nejprve náhodné oběti, později systematický teror. Židům byl nabídnutý život v ghettu. Naivně si mysleli, že tam budou mít pokoj před násilníky. Ve skutečnosti bylo ghetto prostředkem, jak nahnat všechny Židy na jedno místo a snáze je vyhladit.

Ve Vilniusu žilo v ghettu, které tvořilo pár domovních bloků 29 000 lidí. Často několik rodin v jedné místnosti. Podmínky byly otřesné. Poukázky na práci mimo ghetto se považovaly za vysvobození a staly se předmětem obchodů na černém trhu – lidé kvůli nim byli schopni zabíjet.

Židy stříleli v Paneriu – v místě kde chtěla Sovětská armáda před válkou vybudovat podzemní sklad pohonných hmot. To se Němcům hodilo. Hromadné hroby jim vykopali jejich bývalí spojenci.

V roce 1941 vytvořili Němci v ghettu židovskou samosprávu - Judenrat. V jejím čele byl Jakob Gens – bývalý litevský důstojník, původem Žid. Vyhovoval oběma stranám. Snažil se ghettu udržet pořádek a vzbudit zdání normálního života. V ghettu se hrálo divadlo - ale herci mnohdy odcházeli ze scény rovnou na popraviště. Gens  na sebe postupně vzal veškerou odpovědnost a veškeré pravomoci.

S Němci obchodoval – životy za peníze. Přesto musel pravidelně odesílat stanovené kvóty Židů k popravám. Pravdou je, že počty popravených z Vilniuského ghetta byly mnohem nižší než z jiných oblastí. Gens se snažil zachovat v rodinách alespoň jedno dítě. Když musel vybrat – tak v početných rodinách.

Snažil se zachránit tolik lidí, kolik bylo v jeho silách, ale všechny zachránit nemohl. Nakonec se stal sám obětí německého programu na vyhlazování Židů. Byl vrah nebo zachránce? Kolaborant nebo důvěřivý idealista? Kdo má právo ho soudit?


 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔12.04.2010 📕16.126

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago