Alfred Helmut Naujocks

Autor : 🕔15.11.2009 📕20.754
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Alfred Helmut Naujocks se narodil 20.9 1911 v Kielu.

Otec Richard, matka Terese roz. Pohlkeová, sestry Herta a Anni.

Po absolvování školní docházky se živil jako příležitostný dělník v docích. Zapojoval se aktivně do rvaček přístavních dělníků a vysloužil si u nich uznání za svoji tvrdost a neústupnost.

V roce 1931 vstoupil na popud svého kamaráda z party rváčů do NDSAP a SS. 1933 začal pracovat v úřadovně SD pod vedením SS - standartenführera Hanse Kobelinskeho. Stal se jeho spolehlivým mužem.

Roku 1934 v průběhu Noci dlouhých nožů automobilem odváží k popravám do lichterfeldských kasáren vedoucí činitele SA. V roce 1935 dostává speciální úkol, společně s Wernerem Gotschem přepadli a zavraždili v Hotelu Záhoří u Štěchovic Ing. Formise (původem z Německa - operátora protinacistické skupiny a vysílačky Otty Strassera zvané Černá Fronta)

V roce 1937 je pověřován dalšími neobvyklými úkoly a v průběhu práce pro SD se stává odborníkem na padělatelskou a zpravodajskou činnost. Připravil za pomoci svých špičkových padělatelů kompromitující materiály na maršála Tuchačevského.

Při zostřené mezinárodní situaci a zvyšujícím se tlaku na Československo, tzv. Sudetské krize v roce 1938 zpravodajsky působí v pohraničí v blízkosti Československa v městech Hofu a Selbu, připravoval teroristické akce Freikorpsu.

Na jaře 1939 zpravodajsky pomáhal představitelům budoucího Slovenského štátu s přípravou na odtržení od ČR, jeho hlavní základnou byla kavárna Au Café v Petržalce (patřila na základě zabrání pohraničí v roce 1938 k Říši).

Dne 31. 8. 1939 osobně řídil fingované přepadení gliwického vysílače, které bylo spouštěčem k rozpoutání 2. světové války, pomohl naplánovat celou akci ve spolupráci s gestapem a za použití mrtvol z koncentračního tábora.

Na podzim 1939 ve Venlo - Nizozemí je zapojen do zpravodajské hra a únosu britských agentů Besta a Stevense - za tuto akci byl vyznamenán Železným křížem.

Na jaře 1940 šéfuje Salonu Kitty, což byl luxusní podnik pro pánskou smetánku, který byl zřízen na popud Reinharda Heydricha v Berlíně pro zpravodajské vytěžování hostů.

V letech 1940 až 1941 byl vedoucím penězokazecké dílny, za jeho působení se zdařila vyřešit kompletní technologie padělání britských liber.

V tomto období se dostal na vrchol svojí válečné kariéry, byl u všech důležitých zpravodajských akcí 3. říše.

V roce 1941 v té době SS-sturmbannführer obviněn z neuposlechnutí rozkazu a zpronevěry, 17. 11. 1941 degradován a po výcviku poslán k Leibstandarte SS na východní frontu. K jeho degradaci vedlo podezření Heydricha o shromažďování materiálů také na jeho osobu.

Na konci roku 1941 při bojích u přístavu Cherson těžce zraněn a odvezen z fronty na léčení v Berlíně a Karlových Varech.

V roce 1943 po smrti Heydricha dostává od starých přátel opět důvěru a je odvelen do Belgie jako šéf úřadu pro potlačování černého trhu, v této funkci se osvědčil a dostává další úkoly.

V roce 1944 poslán do Dánska - Kodaně jako velitel teroristické skupiny Petr, která provedla sérii atentátu na představitele odboje i civilní obyvatele

Na podzim 1944 v situaci, kdy již bylo jasné, jak dopadne válka v Berlíně, ukradl automobil a dobrovolně odjel do amerického zajetí.

Po skončení války 1945 se stává válečným zločincem číslo 4835, utíká na druhý pokus z vězení v Norimberku.

V letech 1945 až 1948 pod cizími dokumenty založil estrádní skupinu Revue Girls a objíždí s nimi americké posádky, stává se pasákem, šmelinárem.

V roce 1948 odhalen a souzen v Dánsku, odsouzen na 4 roky vězení.

V roce 1952 po propuštění si v Hamburku pronajal hostinec Flottbeker Dorfkrug.

4. dubna 1966 v 18.00 umírá v Hamburku na srdeční selhání za volantem svého auta.

Československá vláda po válce několikrát žádala o jeho vydání v souvislosti s vraždou Ing. Formise, ovšem beznadějně.

Zdroj:
Muž, jehož řemeslem byl zločin, nakladatelství Ostrov 2006
https://2.bp.blogspot.com/_58Vt1mGkn0w/SI7em_ZGsbI/AAAAAAAAABY/_XLrENDApSM/s320/457px-Alfred_Naujocks.jpg
https://209.85.129.132/search?q=cache:ALjdSXCxWtwJ:en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Naujocks+Naujocks+Alfred&cd=1&hl=cs&ct=clnk
Autor : 🕔15.11.2009 📕20.754

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago