Alfred Helmut Naujocks

Autor : 🕔15.11.2009 📕20.242

Alfred Helmut Naujocks se narodil 20.9 1911 v Kielu.

Otec Richard, matka Terese roz. Pohlkeová, sestry Herta a Anni.

Po absolvování školní docházky se živil jako příležitostný dělník v docích. Zapojoval se aktivně do rvaček přístavních dělníků a vysloužil si u nich uznání za svoji tvrdost a neústupnost.

V roce 1931 vstoupil na popud svého kamaráda z party rváčů do NDSAP a SS. 1933 začal pracovat v úřadovně SD pod vedením SS - standartenführera Hanse Kobelinskeho. Stal se jeho spolehlivým mužem.

Roku 1934 v průběhu Noci dlouhých nožů automobilem odváží k popravám do lichterfeldských kasáren vedoucí činitele SA. V roce 1935 dostává speciální úkol, společně s Wernerem Gotschem přepadli a zavraždili v Hotelu Záhoří u Štěchovic Ing. Formise (původem z Německa - operátora protinacistické skupiny a vysílačky Otty Strassera zvané Černá Fronta)

V roce 1937 je pověřován dalšími neobvyklými úkoly a v průběhu práce pro SD se stává odborníkem na padělatelskou a zpravodajskou činnost. Připravil za pomoci svých špičkových padělatelů kompromitující materiály na maršála Tuchačevského.

Při zostřené mezinárodní situaci a zvyšujícím se tlaku na Československo, tzv. Sudetské krize v roce 1938 zpravodajsky působí v pohraničí v blízkosti Československa v městech Hofu a Selbu, připravoval teroristické akce Freikorpsu.

Na jaře 1939 zpravodajsky pomáhal představitelům budoucího Slovenského štátu s přípravou na odtržení od ČR, jeho hlavní základnou byla kavárna Au Café v Petržalce (patřila na základě zabrání pohraničí v roce 1938 k Říši).

Dne 31. 8. 1939 osobně řídil fingované přepadení gliwického vysílače, které bylo spouštěčem k rozpoutání 2. světové války, pomohl naplánovat celou akci ve spolupráci s gestapem a za použití mrtvol z koncentračního tábora.

Na podzim 1939 ve Venlo - Nizozemí je zapojen do zpravodajské hra a únosu britských agentů Besta a Stevense - za tuto akci byl vyznamenán Železným křížem.

Na jaře 1940 šéfuje Salonu Kitty, což byl luxusní podnik pro pánskou smetánku, který byl zřízen na popud Reinharda Heydricha v Berlíně pro zpravodajské vytěžování hostů.

V letech 1940 až 1941 byl vedoucím penězokazecké dílny, za jeho působení se zdařila vyřešit kompletní technologie padělání britských liber.

V tomto období se dostal na vrchol svojí válečné kariéry, byl u všech důležitých zpravodajských akcí 3. říše.

V roce 1941 v té době SS-sturmbannführer obviněn z neuposlechnutí rozkazu a zpronevěry, 17. 11. 1941 degradován a po výcviku poslán k Leibstandarte SS na východní frontu. K jeho degradaci vedlo podezření Heydricha o shromažďování materiálů také na jeho osobu.

Na konci roku 1941 při bojích u přístavu Cherson těžce zraněn a odvezen z fronty na léčení v Berlíně a Karlových Varech.

V roce 1943 po smrti Heydricha dostává od starých přátel opět důvěru a je odvelen do Belgie jako šéf úřadu pro potlačování černého trhu, v této funkci se osvědčil a dostává další úkoly.

V roce 1944 poslán do Dánska - Kodaně jako velitel teroristické skupiny Petr, která provedla sérii atentátu na představitele odboje i civilní obyvatele

Na podzim 1944 v situaci, kdy již bylo jasné, jak dopadne válka v Berlíně, ukradl automobil a dobrovolně odjel do amerického zajetí.

Po skončení války 1945 se stává válečným zločincem číslo 4835, utíká na druhý pokus z vězení v Norimberku.

V letech 1945 až 1948 pod cizími dokumenty založil estrádní skupinu Revue Girls a objíždí s nimi americké posádky, stává se pasákem, šmelinárem.

V roce 1948 odhalen a souzen v Dánsku, odsouzen na 4 roky vězení.

V roce 1952 po propuštění si v Hamburku pronajal hostinec Flottbeker Dorfkrug.

4. dubna 1966 v 18.00 umírá v Hamburku na srdeční selhání za volantem svého auta.

Československá vláda po válce několikrát žádala o jeho vydání v souvislosti s vraždou Ing. Formise, ovšem beznadějně.

Zdroj:
Muž, jehož řemeslem byl zločin, nakladatelství Ostrov 2006
https://2.bp.blogspot.com/_58Vt1mGkn0w/SI7em_ZGsbI/AAAAAAAAABY/_XLrENDApSM/s320/457px-Alfred_Naujocks.jpg
https://209.85.129.132/search?q=cache:ALjdSXCxWtwJ:en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Naujocks+Naujocks+Alfred&cd=1&hl=cs&ct=clnk
Autor : 🕔15.11.2009 📕20.242

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 3 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago