Královské věnné město Vysoké Mýto a jeho c. (a) k. vojenské posádky

Autor : 🕔15.07.2009 📕12.233

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V královském věnném městě Vysoké Mýto (Hohenmauth) se začala stálá vojenská posádka formovat během první poloviny 18. století. Od roku 1722 až do druhé poloviny 19. století působily za městskými zdmi v různém časovém intervalu části pluků jízdních dragounů č. 9 Erzherzog Albrecht (v letech 1722-1724), č. 13 Eugen Prinz von Savoyen (r. 1725), pěší pluk č. 57 Prinz zu Sachsen-Coburg-Saalfeld (v letech 1768-1773) a pluk jízdních hulánů č. 1 Erzherzog Otto (r. 1807). Části výše zmíněných jednotek byly ubytovány převážně po hospodách a měšťanských domech. První kasárny vystavělo město v letech 1830-1834 na nároží náměstí a Tůmovy ulice. V první polovině 19. století přibyly jako vojenské objekty ještě konírny v Tůmově a Komenského ulici, jízdárna na místě dnešních Havlíčkových sadů a vojenská strážnice na náměstí (zbouraná po požáru v roce 1838).

V roce 1866 prošla rakouská armáda hlubokou reorganizací. V této době se začala utvářet konečná podoba vysokomýtské posádky, jejíž stabilní základ tvořily před Světovou válkou následující tři jednotky. Zeměbranecký pěší pluk č.30 Vysoké Mýto (LIR. No.30 Hohenmauth), pěší pluk č.98 (IR. No.98 Ritter von Rummer) a zeměbranecký jízdní hulánský pluk č.2 (LUR. No.2). Nyní se pojďme zabývat vznikem a vývojem těchto jednotek podrobněji.

V roce 1869 byl založen zeměbranecký pěší prapor č. 30, který působil ve Vysokém Mýtě jako garnizónní jednotka v letech 1869-1894. Z kádru tohoto praporu byl po různých dislokačních a strukturálních změnách v roce 1898 zřízen zeměbranecký pěší pluk č. 30 Vysoké Mýto. Nejprve byly pro potřeby tohoto praporu vystavěny v roce 1885 kasárna na Pražském předměstí v blízkosti nádraží v dnešní Vraclavské ulici. V roce 1901 dostal čerstvě zformovaný pěší pluk nový kasárenský komplex mezi ulicemi Žižkovou, Jiráskovou a Prokopa Velikého. Posádka tak začala využívat tři objekty určené pro aktivní mužstvo, kantýnu a důstojnickou jídelnu. Dále se zde nacházely tři budovy pro mužstvo v záloze, augmentační skladiště, stáje a plukovní věznice. Jako cvičiště využívali vojáci od roku 1883 městské pozemky na Hartech, přičemž první vojenská střelnice byla umístěna na severním okraji města v lokalitě Na Plese při Bučkově kopci. Nová vojenská střelnice s prachárnou byla zřízena v roce 1883 na jižním okraji města nedaleko lesa Dráby.

Vysokomýtská ostrostřelecká hudba v roce 1882 oficiálně přivítala na Královském náměstí pěší prapor polních myslivců č. 39 sloužící do té doby v Praze. Myslivecký prapor byl následně změněn na pěší polní prapor č. I a položil tak základ nově tvořenému pěšímu pluku č. 98 Ritter von Rummer (založen r. 1883 v Josefově). Pro trvalou základnu tohoto pěšího pluku byly vybudovány v roce 1888 rozsáhlé kasárna s kancelářskou budovou a plukovní nemocnicí v dnešní Husově ulici ve směru na Litomyšl. Jeho náhradní prapor (Ersatzbataillon) zde sídlil v letech 1890-1915 (v červnu r. 1915 byl z politických důvodů přeložen do Kaposváru). V kasárnách později působily jednotlivé polní prapory č. IV (v letech 1899-1914) a opět č. I (v letech 1894-1899).

Od roku 1886 byl ve Vysokém Mýtě umístěn zeměbranecký jízdní hulánský pluk č. 2 (založen r. 1883). Pro tuto jednotku byly vystavěny v roce 1890 kasárna v dnešní Husově ulici nad kasárenským komplexem využívaným pěším plukem č. 98. Pro potřeby jízdního pluku byly dále vystavěny konírny a jízdárny při cestě směrem na Luži.

Mezi další jednotky působící ve Vysokém Mýtě lze zařadit polní prapor č. III zeměbraneckého pěšího pluku č. 12, který zde působil v letech 1894 až 1898. Dále doplňovací okresní velitelství (1883-1918), zeměbranecké doplňovací okresní velitelství (1898-1918) a domobranecké doplňovací okresní velitelství (1898-1918). V rámci reorganizací a přesunů mezi vyššími vojenskými celky přibylo do Vysokého Mýta v roce 1908 velitelství 51. zeměbranecké pěší brigády (do r. 1914) a od července roku 1913 začala plně fungovat zeměbranecká nemocnice (do r. 1918).

V průběhu světového konfliktu zůstaly dočasně ve Vysokém Mýtě jen náhradní prapory zeměbraneckého pěšího pluku č. 30, pěšího pluku č. 98 a náhradní eskadrona zeměbraneckého hulánského pluku č. 2.

Použité prameny:
Archivní dokumenty regionálního muzea Vysoké Mýto, c. a k. schematismy patřičných let a badatelská práce v dobových dokumentech.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔15.07.2009 📕12.233

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago