Výsadkové operace čs. parašutistů v oblasti Svitavské a Podorlické pahorkatiny

Autor : 🕔16.06.2009 📕12.378
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Partyzánské hnutí na Vysočině podporované UŠPH

Partyzánský výcvik a vlastní výsadky, které směřovaly do ČSR organizoval a materiálně technicky zabezpečoval Ukrajinský štáb partyzánského hnutí (UŠPH) v Kyjevě složený z 1., 3. a 4. ukrajinského frontu. Od 26. 9. 1944 byl pověřen vysíláním partyzánských skupin do Československa partyzánský štáb 1. ukrajinského frontu pod velením plk. Bovkun-Kozlova. Od 1. ledna 1945 pak přešla tato kompetence na partyzánský štáb 4. ukrajinského frontu pod velením plk. Pogrebenka. Ke dni 22. ledna 1945 působilo na území Československa 44 partyzánských svazků, 11 brigád a 9 oddílů, zahrnujících přibližně 10 000 osob.

V oblasti Vysočiny byly z východní fronty vysazeny tyto desanty:

TYRŠ (25. 10. 1944), JAN HUS (26. 10. 1944), KOMENSKÝ (22. 1. 1945), STAS (20. 2. 1945), SATKO (25. 3. 1945), KIROV (25. 3. 1945) a MAYER (26. 4. 1945).

Jednotlivé para skupiny posílily partyzánské hnutí a spolupracovaly s brigádami a oddíly Jermak, Krylov, Stalin, Vperjod, Zarevo, Promin, Kozina a Mistr Jan Hus.

Výsadkové operace čs. parašutistů v oblasti Svitavské a Podorlické pahorkatiny

 

OPERACE KOMENSKÝ

Hlavním cílem desantu bylo rozvíjení partyzánského způsobu boje a průzkum v oblasti Svitavska a Moravskotřebovska. Desetičlenný výsadek zabezpečoval partyzánský štáb 4. ukrajinského frontu. Velitelem byl kpt. RA Gustav Schneider, ve funkci politického komisaře por. Robert Reich a dalšími členy byli Helmuth Morche a Rudolf Walter. Dalších šest výsadkářů dodala Rudá armáda. Byli to ve funkci náčelníka štábu I. K. Čerepenko a dále I. J. Borisjuka, V. I. Kolmogorceva, K. P. Jegorov, N. V. Rudov, G. J. Gurevič. Parašutisté byli vystrojeni civilním oděvem, vatovanými obleky a vyzbrojeni samopaly PPŠ, pistolemi, granáty, radiovou stanicí, trhavinami a municí, uloženou ve čtyřech zásobnících.

Skupina byla vysazena v noci z 21. na 22. ledna 1945 v prostoru vrchu Písečná (622,7 m. n. m.) u obce Pohledy, JV od Svitav na úpatí Hřebečovského hřbetu. Po zformování na doskokové ploše se skupina vydala směrem Rudná - Křenov. Její další osudy byly určeny jednak tím, že v oblasti vysazení se nacházelo převážně německé obyvatelstvo, které okamžitě upozorňovalo na jakékoliv známky pohybu a pobytu výsadkářů a samo se silami Volksturmu snažilo klást odpor. Ve Svitavách a Moravské Třebové se nacházely poměrně velké síly Wehrmachtu, německé policie a strážních jednotek, nehledě na přítomnost zvláštní proti partyzánské jednotky ZbV. Kommando 28 v Letovicích se zkušenostmi v potírání partyzánské činnosti v Maďarsku (sídlo tohoto jagdkommanda bylo umístěno v areálu dnešního podniku Tylex, kde bylo i vězení, jímž prošlo na 191 zatčených).

Na doskokové ploše byly nalezeny nezakopané padáky, zásobníky se zbraněmi a municí a na úřadovny gestapa docházela četná hlášení z vesnic Banín, Křenov, Dolní Rudná, Šnekov a Přední Arnoštov o pokusech parašutistů navázat kontakt s obyvatelstvem a získat informace a potravu. Teprve 24. ledna 1945 se podařilo na území obsazené převážně českým obyvatelstvem v obcích Malonín a Bělá u Jevíčka navázat kontakt, umístit radiovou stanici a zajistit si dočasný úkryt. V chodu již byla ale rozsáhlá pátrací a stíhací akce k obklíčení skupiny. To se podařilo 25. ledna 1945 v oblasti Přední Arnoštov – Křenov – Mařín a sev. svahu vrchu Kraví Hora (580 m. n. m.) kde byli dva parašutisti zajati (Morche a Reich) a sedm jich padlo. Oba zajatci byli po výsleších popraveni (Reich umučen v Kaunicových kolejích v Brně). Zachránil se pouze Ivan Kirilovič Čerepenko, který ač zraněn z obklíčení unikl, ukrýval se u českých obyvatel a nakonec se připojil k partyzánskému oddílu Jermak.

Pozn. Operace Komenský byla v literatuře chybně označována jako operace Borkaňuk II. Teprve výzkum historiků provedený v posledních letech v Kyjevě vnesl jasno do jejího skutečného označení. Operace Borkaňuk patřila mezi operace podpory partyzánského boje v zázemí německých a maďarských vojsk na východním Slovensku na podzim roku 1944. Byla připravena UŠPH v Kyjevě a k provedení předána 1. UF. Skupinu tvořilo 14. parašutistů čs. zahraniční armády a 5 příslušníků RA. 

Výsadková operace byla provedena 27. 9. 1944 v oblasti Humenného (obec Černina). Místem určení byly Vihorlatské vrchy. Skupinu provázely velmi dobré bojové a propagační úspěchy. Ve dnech 12. a 15. listopadu 1944 se tato jednotka rozdělená na dvě skupiny spojila s postupujícími vojsky RA (4. ukrajinský front) v prostoru Strunovec a Ruská Hrabová.

SKUPINA MAYER

Posláním této skupiny byla zpravodajská činnost jež spočívala ve sledování provozu na důležitých železničních tratích z České Třebové do Brna a Olomouce. Pětičlenný výsadek opět zajišťoval partyzánský štáb 4. UF. Velitelem skupiny byl Ján Mayer, zástupcem velitele Ladislav Hanzela a zpravodajci Alois Kuřitka, Josef Poustecký a příslušník RA ser. Ivan Banderev. Parašutisté byli oblečeni v civilních šatech, vyzbrojeni samopaly, pistolemi a ručními granáty, radiovou stanicí, dalekohledem, kompasem, mapou a 4 000,- RM na muže.

Parašutisté byli vysazeni v noci z 25. na 26. dubna 1945 sev. od Březové nad Svitavou u obce Banín. Desantu se nepodařilo rozvinout jakoukoliv činnost, mimo pokusů o orientaci. Bezprostředně po seskoku byla její přítomnost zpozorována a zahájeno její okamžité pronásledování. Ještě tentýž den došlo k jejímu obklíčení a následnému boji v lesích u Banína, jež vedl k zániku skupiny, ztrátě veškerého materiálu a tím ukončení jakékoliv zpravodajské činnosti. I. Banderev v boji padl, J. Poustecký byl zraněn a zajat, později gestapem údajně zastřelen. Zajat byl také A. Kuřitka, vyslýchán a vězněn byl v Lanškrouně, kde při květnovém povstání 5. května1945 unikl na svobodu. Boj přežili pouze L. Hanzel a raněný velitel J. Mayer. Z obklíčení unikli a do konce války se ukrývali.

Literatura a odborné časopisy:
Oldřich Sládek – Ve znamení smrtihlava
Vojtěch Žampach – Se smrtí v týlu
Jaroslav Gloser, Zdeněk Holomý – Svitavsko
Autor : 🕔16.06.2009 📕12.378

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago