Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.769

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jedním z klíčových parametrů stíhacího letounu je rychlost. Rychlost znamená bezpečí. Pomalejší letouny jsou téměř vždy kořistí rychlejších protivníků. Proto se konstruktéři vždy snažili dát svým pilotům co nejrychlejší letouny.

Honba za vyšší rychlostí se táhne historií letectva od jeho zrodu. Konstruktéři mnohdy používali neobvyklá technická řešení a často byli fenoménu rychlosti ochotni obětovat jiné důležité parametry.

Namátkou můžeme jmenovat například vynikající letouny Mosquito, které v roli bombardérů létaly bez obranné výzbroje. Jejich nejlepší obranou byla rychlost, jak se mohla řada německých pilotů přesvědčit, když bezmocně sledovala, jak jim dřevěný zázrak mizí z dostřelu.

Další příklad z nedávné historie jsou letouny F-104 Starfighter a jeho protiváha na sovětské straně MiG-21. Oba letouny měly v zájmu rychlosti zmenšené nosné plochy, oba dosahovaly rychlosti přes 2M a oba představovaly takový skok kupředu, že se jejich zavádění do výzbroje neobešlo bez velkých problémů.

Nárůst rychlosti kladl mimořádné nároky na piloty, především na čerstvé absolventy pilotních kurzů, a řada z nich zaplatila za svůj sen o letu na stroji překonávajícím dvojnásobně zvukovou bariéru životem. Ztráty při zavádění těchto typů byly na východě i na západě porovnatelné.

V současné době se boj o dosažení vyšší rychlosti zastavil na mrtvém bodě. Dalšímu zvyšování rychlosti brání tepelná bariéra, respektive nedostatek materiálů, které by byly schopné tepelné namáhání trvale snášet. Dokud nedojde k průlomu v této oblasti, bude hranice kolem 2,5 M maximem, které je ještě reálně využitelné.

Ale seriál nás vrátí zpět do dob druhé světové války, kdy britské letouny Mosquito prokazovaly cenné služby a osvědčily se jak v roli bombardérů, tak stíhacích a průzkumných letadel.

Jednou z náročných misí byl Night Intruder – jejíž úkolem bylo ničit nepřátelské noční stíhačky v prostoru jejich vlastních letišť, buď při vzletu nebo při přiblížení na přistání.

Jednomu z Mosquit se podařilo načapat německý Me-410 vzlétající k útoku na britské noční bombardéry.

Pilot Mosquita však v noci špatně odhadl rychlost (respektive pomalost) své oběti a hrozilo, že Messerschmitt předlétne. Dostat se před hlavně německé noční stíhačky bylo to poslední, po čem pilot Mosquita toužil. Zda se mu podaří udržet za zádí svého protivníka, se dozvíte v úvodu desáté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Rychlost.

Na konci druhé světové války byl nejrychlejší spojeneckou stíhačkou s pístovým motorem palubní F4U Corsair. Ne nadarmo mu Japonci říkali hvízdající smrt. Tento letoun přispěl nemalým dílem k potlačení nové hrozby, která se v Pacifiku objevila – kamikaze.

Corsair úspěšně bojoval i v korejské válce, ale ta již byla labutí písní letounů s pístovými motory. Budoucnost patřila stíhačkám s proudovými motory, které posunuly výkony k tajuplné hranici zvané zvuková bariéra.

Na korejském nebi se utkaly letouny MiG-15 a F-86 Sabre, které byly vrcholem konstruktérského umění Východu a Západu. Oba letouny byly porovnatelné a ani jeden z nich neměl jednoznačnou převahu nad druhým. Rozdíly ve výkonech byly nepatrné a s měnící se výškou se převaha přikláněla střídavě na stranu jednoho nebo druhého.

Každý souboj byl výzvou a nikdy nebylo dopředu jasné, jak dopadne. Vždy záleželo na pilotním umění mužů v kabinách obou strojů. Jak takové souboje probíhaly, se dozvíte v hlavní pasáži desáté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Rychlost.

Během následujícího horkého konfliktu, války ve Vietnamu, se již letouny dokázaly pohybovat rychlostí dvakrát větší než je rychlost zvuku. Nicméně většina soubojů se odehrávala při rychlostech nižších, kdy je při manévrování menší přetížení a na reakce je více času.

Souboje při nadzvukových rychlostech byly vedeny především řízenými střelami. Přesto se jeden souboj zapsal do historie letectva.

Osádka F-4E Phantom dokázala kanonem sestřelit MiG-19 při nadzvukové rychlosti. Byli první a dodnes jsou i poslední, komu se něco takového podařilo. Jak k tomu došlo, popisuje závěr desáté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Rychlost.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

DeHavilland D.H. 98 Mosquito

Messerchmitt Me 410

Aichi D3A Val

Vought F4U Corsair

F-4 Phantom II

F-86 Sabre

MiG-15

MiG-19

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

premiéru vysílá Česká televize dne 22.05. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 26.05. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.769

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago