Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.785

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Operace Pouštní bouře byla soubojem spojeneckého a iráckého letectva. Muži v kokpitech spojeneckých letadel, většinou bez bojových zkušeností, se měli utkat s protivníkem ostříleným z mnoha bitev.

V noci 17. ledna 1991 byly zahájeny letecké údery operace Pouštní bouře. Většina pilotů na straně spojenců nikdy žádnou válku nezažila. Ti poslední, kteří sloužili ve Vietnamu, byli dávno ve výslužbě a hrstka, která se zúčastnila lokálních potyček, nemohla na situaci nic změnit.

Letecké síly na celém světě se snažily využít poznatky z války ve Vietnamu. Některé je měly z „první ruky“, některé jen zprostředkované od spojenců na jedné nebo druhé straně. Největší změny prodělalo americké letectvo a letecké síly USN.

Pilířem byly informační technologie a vyspělá elektronika. Převahu měly vlastním pilotům poskytnout letouny včasné výstrahy monitorující leteckou aktivitu protivníka, letouny pro REB měly umlčet nepřátelské radary, řízené střely měly umožnit ničení nepřátelských letadel mimo vizuální dohlednost a zbraně s koncovým navedením měly umožnit ničení bodových cílů na zemi.

Ale bude celý komplikovaný systém fungovat, nebo zase technologie předběhla dobu a praktické výsledky budou daleko za očekáváním?  Na to dají odpověď první hodiny konfliktu. Buď se podaří vybojovat vzdušnou nadvládu, nebo budou vlny úderných letounů zmasakrované nepřátelskou PVO a stíhačkami protivníka.

Na hrotu úderné formace letěli Capt. Jim Denton a Capt. Brent Brandon v letounu EF-111 Raven. Jaké to je, bojovat v prvních hodinách konfliktu? Jaké to je, letět v čele úderných sil na zcela neozbrojeném letounu určeném pro vedení radioelektronického boje?

Jaké to je, když na vás zaútočí protivník, se kterým jste se neměli nikdy setkat? Protivník pilotující jedno z nejmodernějších letadel své doby, určené k vybojování vzdušné nadvlády?  To se dozvíte v úvodu sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Došlo samozřejmě i k soubojům letounů, které byly pro vzdušný boj určeny primárně. S napětím se očekávaly souboje nejvýkonnějších letounů východního a západního bloku. MiGu-25 a F-15 Eagle.

Oba byly schopné létat dvakrát rychleji než zvuk. MiG měl na své straně převahu maximální rychlosti, americký letoun zase vyspělou elektroniku. MiG byl určený pro přepady rychlých cílů, F-15 pro vybojování vzdušné nadvlády.

Papírově byly oba letouny výkonné a výsledek střetnutí se nedal dopředu odhadnout. Vše bude záležet na pilotech a celkové taktické situaci.

19. ledna se piloti F-15 setkali s iráckými protivníky v letounech MiG-25. Hned od začátku bylo jasné, že Iráčané nejsou žádní amatéři. Použili taktiku vyvinutou sovětskými poradci právě proti F-15.

V souboji používali velmi obratně rušení a několik řízených střel se jim podařilo zarušit flérami nebo dipólovými pásky. Podaří se Američanům sestřelit MiGy řízenými střelami, dojde na kanony, nebo se z lovců stanou oběti? To se dozvíte v hlavní pasáži sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Nejlepší iráčtí piloti Mirage F.1 byli přeškoleni na nové MiGy-29. Pokud se s nimi spojenečtí piloti setkali, mohli si být jisti, že souboj bude tvrdý a pokud budou chtít zvítězit, budou muset sáhnout až na dno svých sil. Navíc byla vzdušná situace značně nepřehledná a v některých případech nepomáhala ani technologická převaha. Letouny bylo nutné identifikovat vizuálně a pustit se do manévrového souboje. A v boji na krátkou vzdálenost MiG-29 vynikal.

Ovšem byly situace, kdy o identitě protivníka nebylo nejmenších pochyb. Pokud v prostoru nebyly vlastní letouny a osádkám AWACSů se podařilo identifikovat letouny jako nepřátelské, bylo možné naplno využít převahu a zahájit boj mimo vizuální dohlednost.

Jak to celé fungovalo, se dozvíte v závěru sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

F-15 Eagle

F-15E Eagle

F-111 Aardwark

EF-111 Raven

E-3A Sentry

MiG-23

MiG-25

MiG-29

Mirage F.1

R-40

R-60

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

Související články:

F-15 versus MiG-25

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá Česká televize dne 02.05. na  ve 20:00

 reprízu vysílá Česká televize dne 05.05. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.785

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago