Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.234

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Operace Pouštní bouře byla soubojem spojeneckého a iráckého letectva. Muži v kokpitech spojeneckých letadel, většinou bez bojových zkušeností, se měli utkat s protivníkem ostříleným z mnoha bitev.

V noci 17. ledna 1991 byly zahájeny letecké údery operace Pouštní bouře. Většina pilotů na straně spojenců nikdy žádnou válku nezažila. Ti poslední, kteří sloužili ve Vietnamu, byli dávno ve výslužbě a hrstka, která se zúčastnila lokálních potyček, nemohla na situaci nic změnit.

Letecké síly na celém světě se snažily využít poznatky z války ve Vietnamu. Některé je měly z „první ruky“, některé jen zprostředkované od spojenců na jedné nebo druhé straně. Největší změny prodělalo americké letectvo a letecké síly USN.

Pilířem byly informační technologie a vyspělá elektronika. Převahu měly vlastním pilotům poskytnout letouny včasné výstrahy monitorující leteckou aktivitu protivníka, letouny pro REB měly umlčet nepřátelské radary, řízené střely měly umožnit ničení nepřátelských letadel mimo vizuální dohlednost a zbraně s koncovým navedením měly umožnit ničení bodových cílů na zemi.

Ale bude celý komplikovaný systém fungovat, nebo zase technologie předběhla dobu a praktické výsledky budou daleko za očekáváním?  Na to dají odpověď první hodiny konfliktu. Buď se podaří vybojovat vzdušnou nadvládu, nebo budou vlny úderných letounů zmasakrované nepřátelskou PVO a stíhačkami protivníka.

Na hrotu úderné formace letěli Capt. Jim Denton a Capt. Brent Brandon v letounu EF-111 Raven. Jaké to je, bojovat v prvních hodinách konfliktu? Jaké to je, letět v čele úderných sil na zcela neozbrojeném letounu určeném pro vedení radioelektronického boje?

Jaké to je, když na vás zaútočí protivník, se kterým jste se neměli nikdy setkat? Protivník pilotující jedno z nejmodernějších letadel své doby, určené k vybojování vzdušné nadvlády?  To se dozvíte v úvodu sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Došlo samozřejmě i k soubojům letounů, které byly pro vzdušný boj určeny primárně. S napětím se očekávaly souboje nejvýkonnějších letounů východního a západního bloku. MiGu-25 a F-15 Eagle.

Oba byly schopné létat dvakrát rychleji než zvuk. MiG měl na své straně převahu maximální rychlosti, americký letoun zase vyspělou elektroniku. MiG byl určený pro přepady rychlých cílů, F-15 pro vybojování vzdušné nadvlády.

Papírově byly oba letouny výkonné a výsledek střetnutí se nedal dopředu odhadnout. Vše bude záležet na pilotech a celkové taktické situaci.

19. ledna se piloti F-15 setkali s iráckými protivníky v letounech MiG-25. Hned od začátku bylo jasné, že Iráčané nejsou žádní amatéři. Použili taktiku vyvinutou sovětskými poradci právě proti F-15.

V souboji používali velmi obratně rušení a několik řízených střel se jim podařilo zarušit flérami nebo dipólovými pásky. Podaří se Američanům sestřelit MiGy řízenými střelami, dojde na kanony, nebo se z lovců stanou oběti? To se dozvíte v hlavní pasáži sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Nejlepší iráčtí piloti Mirage F.1 byli přeškoleni na nové MiGy-29. Pokud se s nimi spojenečtí piloti setkali, mohli si být jisti, že souboj bude tvrdý a pokud budou chtít zvítězit, budou muset sáhnout až na dno svých sil. Navíc byla vzdušná situace značně nepřehledná a v některých případech nepomáhala ani technologická převaha. Letouny bylo nutné identifikovat vizuálně a pustit se do manévrového souboje. A v boji na krátkou vzdálenost MiG-29 vynikal.

Ovšem byly situace, kdy o identitě protivníka nebylo nejmenších pochyb. Pokud v prostoru nebyly vlastní letouny a osádkám AWACSů se podařilo identifikovat letouny jako nepřátelské, bylo možné naplno využít převahu a zahájit boj mimo vizuální dohlednost.

Jak to celé fungovalo, se dozvíte v závěru sedmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Pouštní bouře.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

F-15 Eagle

F-15E Eagle

F-111 Aardwark

EF-111 Raven

E-3A Sentry

MiG-23

MiG-25

MiG-29

Mirage F.1

R-40

R-60

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

Související články:

F-15 versus MiG-25

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá Česká televize dne 02.05. na  ve 20:00

 reprízu vysílá Česká televize dne 05.05. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕20.234

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago