Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí

Autor : 🕔03.04.2009 📕17.390

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Během souboje letadla zpravidla postupně ztrácejí výšku. Když se ocitnou těsně nad zemí, ohrožuje oba piloty další faktor – blízkost země. Kdo udělá chybu – zemře.

Boje v malých výškách jsou specifické. Prakticky se jedná o souboj ve dvou rovinách. V malých výškách nemají piloti možnost vyměnit výšku za rychlost, nemohou se odpoutat z boje střemhlavým letem.

Na druhou stranu motory netrpí nedostatkem kyslíku, jako v řídkém vzduchu ve větších výškách a podávají vyšší výkon. Také manévrovací schopnosti letounu se v malé výšce zlepšují, protože křídla v řídkém vzduchu neposkytují dostatečný vztlak na divoké manévrování.

Když dojde k souboji v malé výšce nad rovinatým terénem, není to tak vážné jako v horách, kde musí piloti kromě protivníka sledovat neustále se měnící profil terénu. Pokud jsou těmito horami Alpy, je situace o to horší, že na pár stech metrech se mění převýšení o stovky metrů.

V takových podmínkách došlo k souboji amerických P-51 doprovázejících bombardéry B-17. Ty byly napadeny formací více než 60 německých Focke Wulf 190.

Jeden z pilotů Mustangu se pustil do souboje s Focke Wulfem, který ho zatáhl mezi horské masívy a vždy ho překvapil obratností a rychlostí provádění obratů. Přestože měl být Mustang vyrovnaným nebo lepším soupeřem, nedařilo se mu protivníka překvapit, přestože prováděl manévry na hranici odolnosti organizmu. Teprve později zjistil, že Fw 190 byly dva a v horských údolích s ním hráli hru na kočku a myš.

Kdo bude nakonec myší, se dozvíte v úvodu osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

Když se na nebi objevily proudové letouny a na jejich zjišťování se začaly používat radary, staly se lety v malé výšce cestou, jak zabránit předčasnému zjištění vlastních letounů. V malých výškách byly radary slepé a toho se dalo využít k překvapení nepřítele.

V době korejské války se na nebi utkávaly dva téměř rovnocenné letouny MiGy-15 a F-86 Sabre. Kdo zvítězí, záleželo na vycvičenosti pilotů a na tom, zda se jim podaří protivníka překvapit.

Piloti Sabrů občas porušovali zákaz přelétat řeku Jalu a vydávali se na lov MiGů. Přestože byly letouny schopné dosahovat v přízemní výšce téměř dvojnásobné rychlosti proti letounům s pístovými motory, taktika se změnila jen nepatrně. Stále se jednalo o manévrové souboje s použitím střelných zbraní.

V jednom takovém souboji pronásledoval Sabre pilotovaný Jamesem Kaslerem čínský MiG-15. Protivník se snažil uprchnout směrem k moři přízemním letem. Situaci u pobřeží komplikoval mlžný závoj. Pilot MiGu pod palbou nezvládl řízení a narazil do bažiny. K nebi vylétl gejzír bahna a zasáhl Sabre letící v těsném závěsu. Zda se Jamesi Kaslerovi podaří vyváznout bez zranění, se dozvíte v hlavní pasáži osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

O patnáct let později se již proháněly stíhací letouny v malých výškách nadzvukovou rychlostí. Nicméně někteří piloti měli zkušenosti a první sestřely ještě z doby druhé světové války. Mezi ně patřil Robin Olds, dvojnásobné eso s dvanácti sestřely. Ten se při doprovodu bombardérů F-105 dostal do souboje s MiGem-17.

Lehoučký MiG měl převahu v horizontálním manévru, na straně Oldsova Phantomu byl přebytek tahu dvojice proudových motorů J79, který mu umožňoval nechat MiG kdykoli v prachu za sebou. Podařilo se mu MiG vymanévrovat a dostat se na jeho šestou hodinu.

Pilot MiGu se rozhodl hrát vabank.

Držel se v malé výšce, kde byl bezpečí před řízenými střelami Phantomu, které byly zahlcené falešnými odrazy od země. S čím nepočítal, byl příčný hřeben, který stál letounům v cestě. Podaří se jim hřebenu vyhnout, nebo skončí jako vraky na jeho úbočí? To se dozvíte v závěru osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

Letadla:

B-17 Flying Fortress

Focke-Wulf Fw 190

Messerschmitt Bf 109

F-4 Phantom II

F-86 Sabre

F-105 Thunderchief

P-51 D Mustang

MiG-15

MiG-17F

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

Ostatní:

Robin Olds

Související články:

Moderní letecké souboje

MiG-17F versus F-105

F-86 versus MiG-15 - 1

F-86 versus MiG-15 - 2

premiéru vysílá Česká televize dne 08.05. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 12.05. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕17.390

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago