Stíhači v boji II - 06 Mustang

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.779

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Každý stíhací letoun je kompromisem mezi požadavky na vysoké výkony a silnou výzbroj, solidní ochranu citlivých částí a dlouhý dolet, které výkony deklasují. Úspěšné konstrukce jsou vyváženým kompromisem protichůdných požadavků. Jedním z takových letounů byl legendární P-51 Mustang.

Jeden z nejlepších amerických stíhacích letounů P-51 Mustang vznikl vlastně díky Britům a jejich nedostatku moderní výzbroje na začátku války. Britové chtěli, aby Američané otevřeli novou linku na výrobu letounů P-40 Warhawk. Firma North American místo toho navrhla postavit úplně nový letoun.

Za 127 dní po zahájení prací byl slavnostní roll-out. Novinkou bylo použití laminárního profilu křídla. Letoun s motorem Allison dosahoval rychlosti 615 km/h. Skutečný Mustang se zrodil až po montáži britských motorů Rolls Royce Merlin s výkonem 1700 koní. Maximální rychlost se přehoupla těsně přes 700 km/h.

Mustang byl typickým potvrzením poučky, že letadlo, které dobře vypadá, i dobře létá. Motor měl přebytek tahu, letoun byl rychlý a obratný. Přitom měl dolet umožňující doprovod bombardérů hluboko nad Evropu. Účinná výzbroj šesti kulometů ráže 12,7 mm byla vhodná na boj s nepřátelskými stíhačkami. Pilota a klíčové prvky chránilo účinné pancéřování.

Piloti oceňovali bublinový překryt kabiny, poskytující výborný výhled všemi směry, příjemnou pilotáž a dobrou ergonomii kabiny. Mustang patřil k oblíbeným letounům, které se staly legendami. Předností byl i gyroskopický zaměřovač, poskytující automaticky opravu při střelbě během manévrování. Nicméně vždy záleželo na tom, kdo sedí za řízením, výsledek souboje nebyl nikdy dopředu znám a výkony letounu nebyly zárukou vítězství.

24. listopadu 1944 doprovázelo 16 Mustangů 352. stíhací skupiny bombardéry B-17 nad Německo při náletu na rafinerie ropy v Mersburgu. Mustangy se utkaly se skupinou asi 50 německých stíhaček. Kapitán Donald S. Bryan se pustil do souboje s jednou stodevítkou a ke svému překvapení zjistil, že to bude větší oříšek, než čekal.

Za řízením neseděl žádný zelenáč. Když se Messerschmitt dostal na jeho šestou hodinu a začal po něm střílet, musel použít „nouzový únikový manévr“, který si nacvičil. Jestli se mu podaří uniknout, se dozvíte úvodu šesté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Mustang.

Mustangy se díky dlouhému doletu prosadily i nad nedozírnými prostorami Pacifiku. 23. června 1945 letěly Mustangy 47. perutě z ostrova Iwo Jima až nad Japonsko. Čtyřčlennou letku vedl Robert Scamara. Tam se dostaly do souboje se stíhačkami japonské protivzdušné obrany.

V divokém souboji se Scamarovi podařilo sestřelit dva N1K-2 George a jeden Ki-43 Oscar. O jeho bezpečnost se staral wingman John Scanlan, který se celou dobu i během nejdivočejšího manévrování, dokázal udržet na pozici a krýt mu záda.

Při návratu byl wingman napaden japonským Zerem a sestřelen dávkou 20mm kanonů. Naštěstí se mu podařilo vyskočit. Scamara ho chránil do doby, než ho prázdné zásobníky kulometů přinutily opustit bojiště.

Jaké byly další osudy nešťastného wingmana se dozvíte v hlavní pasáži šesté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Mustang.

Když se na nebi třetí říše objevily proudové letouny představující zcela novou generaci stíhaček, musely Mustangy dokázat, že na ně stačí a dokážou bombardéry chránit.

7. dubna 1945 se pilot Richard Candelaria oddělil při stoupání od zbytku své formace a osamocen se ocitl nad svazem bombardérů B-24. Bombardéry byly napadeny dvojicí Me-262 a zbytek jeho perutě byl nedohlednu. Byl na ně tedy sám.

Jednu Me-262 se mu podařilo poškodit a druhou zahnat. Vzápětí byl napaden skupinou asi 15 Messerschmittů Bf 109 vedených letounem se žlutým čumákem. Rozhodl se bojovat s ním, ale zbytek skupiny mu šel po krku. Jestli se potvrdí pořekadlo mnoho psů zajícova smrt, se dozvíte v závěru šesté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Mustang.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla:

B-17 Flying Fortress

B-24 Liberator

Focke-Wulf Fw 190

Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Me 262 Schwalbe

Curtiss P-40 Warhawk

North American P-51 Mustang

Mitsubishi A6M Zero

Nakajima Ki-43 Oscar

Nakajima Ki-84 Frank

Kawanishi N1K George

Jiné:

Donald Bryan

Gunter Rall

Lufberyho kruh

Související články:

Moderní letecké souboje

premiéru vysílá česká televize dne 24.04. na  ve 20:00

Reprízu vysílá česká televize dne 28.04. na  ve 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕22.779

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago