Stíhači v boji II - 04 Krvavý den

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.805

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

10. květen 1972, zdánlivě běžný den vleklé války. Ale úplně běžný nebyl – ten den totiž bylo sestřeleno nejvíc severovietnamských letadel za celou válku.

Když Američané rozhodli o stažení svých vojsk z Vietnamu, rozhodli se Severovietnamci provést ofenzívu. Slabá jihovietnamská armáda nedokázala náporu odolat. Aby Američané alespoň zpomalili postup severovietnamských jednotek, rozhodli se obnovit bombardovací ofenzívu nazvanou Linebacker.

Navzdory blábolení některých novinářů se nejednalo o žádné „nevybíravé bombardování“, ale pečlivě plánované mise s cílem zasáhnout vybrané cíle a omezit civilní ztráty. Za nedodržení instrukcí byli velitelé i piloti voláni k osobní odpovědnosti.

Jedním z takových cílů bylo skladiště paliva v přístavu Haiphong. Na cíl zaútočila hned ráno skupina 30 letounů z USS Constellation. Údernou vlnu tvořily letouny A-6 Intruder a A-7 Corsair, doprovod jim poskytovaly Phantomy od perutě VF-92. Jeden z nich pilotoval Kurt Dose s RIO Jimem McDevittem.

Poblíž základny Kep jim Red Crown ohlásil nepřátelské letouny. Okamžitě zamířili k nepřátelskému letišti a načapali tam dva vzlétající MiGy-21. Po krátkém souboji otevřel Dose skóre toho dne sestřelem jednoho MiGu-21 pomocí řízené střely Sidewinder, která se MiGu „zavrtala“ do výtokové trysky.

Zbýval druhý MiG, kterého se Dose snažil vymanévrovat. Dose byl příliš nízko a radar byl zahlcen falešnými odrazy od země. Nedokázal MiG zaměřit řízenou střelou AIM-7 Sparrow. Potom se do souboje připletly další dva MiGy, které se blížily zespodu. Dose musel čelit hrozbě.

Pilot MiGu-21 využil situace, dostal se na jeho šestou hodinu a odpálil řízenou střelu R-3S. Zda se Dosemu podaří uniknout, se dozvíte v úvodu čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Druhou vlnu vypravilo letectvo. Letouny startovaly ze základen v Thajsku a než se vydali ke svému cíli, naposledy nad Laosem doplnily nádrže po špunty z tankovacích letounů KC-135.

Jejich úkolem bylo zničit most Paula Doumera. Jednalo se o klíčový dopravní uzel, který nesl páteřní železniční a silniční komunikace. Jeho vyřazení by postupující severovietnamské armádě způsobilo velké logistické problémy.

Údernou vlnu tvořilo 32 Phantomů a jejich doprovod 28 letedel stejného typu. Hned v úvodu utkání se podařilo letce Oyster nepřítele překvapit a salvou Sparrowů odpálených na vstřícném kurzu smetla z oblohy tři MiGy. Potom se ale sama stala obětí v pasti nastražené Vietnamci.

Do souboje vstoupily MiGy-19 s těžkou výzbrojí tří 30milimetrových kanonů. Jeden z nich se zavěsil za Phantom dvojice Bob Lodge a Roger Locher a zahájil palbu. Vybuchující granáty o velikosti tenisáku létaly obloukem stále blíž trupu Phantomu. John Markle zoufale hulákal do rádia, aby Lodge varoval, ale ten letěl stále rovně. Podaří se jedné z nezjkušenějších osádek uniknout, nebo ne? Odpověď je v hlavní pasáži čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Nicméně úderné vlně se podařilo most zničit pomocí řízených bomb s televizním a laserovým naváděním. Postup severovietnemské armády byl na dlouhou dobu zpomalen kvůli potížím se zásobováním.

Třetí kolo náletů leželo opět na bedrech pilotů námořnictva. Cílem bylo tentokrát železniční seřadiště Hai Dong. Jedním z pilotů doprovodných stíhaček byl Matt Connely s backseaterem Tomem Blonskim. Během náletu zaútočili na dva MiGy-17, které se pokoušely sestřelit A-7 Corsair z útočné vlny.

Dva MiGy se jim podařilo sestřelit řízenými střelami Sidewinder, ale při souboji s třetím MiGem Connely Phantom přetáhl a spadl do vývrtky. Letoun se řítil k zemi, vždy tři otočky na jednu stranu a tři na druhou. Rychle ztrácel výšku.

Jestli se jim podaří z prekérní situace vyváznout, nebo budou muset zatáhnout za madla vystřelovacích sedaček a skončí někde ve vietnamské džungli, se dozvíte v závěru čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

A-6 Intruder

A-7 Corsair II

F-4 Phantom II

KC-135

MiG-17F

MiG-19

MiG-21

AIM-7E Sparrow

AIM-9D Sidewinder

AGM-62 Walleye

GBU-10 Paveway

R-3S

Osobnosti:

Steve Ritchie

Chuck DeBelleuve

Ostatní:

Most Paula Doumera

USS Constellation (CV-64)

VF-92

premiéru vysílá Česká televize dne 10.04. na  ve 20:00

reprízu  vysílá Česká televize dne 14.04. na  ve 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.805

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 11 hours ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 3 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago