Stíhači v boji II - 04 Krvavý den

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.493

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

10. květen 1972, zdánlivě běžný den vleklé války. Ale úplně běžný nebyl – ten den totiž bylo sestřeleno nejvíc severovietnamských letadel za celou válku.

Když Američané rozhodli o stažení svých vojsk z Vietnamu, rozhodli se Severovietnamci provést ofenzívu. Slabá jihovietnamská armáda nedokázala náporu odolat. Aby Američané alespoň zpomalili postup severovietnamských jednotek, rozhodli se obnovit bombardovací ofenzívu nazvanou Linebacker.

Navzdory blábolení některých novinářů se nejednalo o žádné „nevybíravé bombardování“, ale pečlivě plánované mise s cílem zasáhnout vybrané cíle a omezit civilní ztráty. Za nedodržení instrukcí byli velitelé i piloti voláni k osobní odpovědnosti.

Jedním z takových cílů bylo skladiště paliva v přístavu Haiphong. Na cíl zaútočila hned ráno skupina 30 letounů z USS Constellation. Údernou vlnu tvořily letouny A-6 Intruder a A-7 Corsair, doprovod jim poskytovaly Phantomy od perutě VF-92. Jeden z nich pilotoval Kurt Dose s RIO Jimem McDevittem.

Poblíž základny Kep jim Red Crown ohlásil nepřátelské letouny. Okamžitě zamířili k nepřátelskému letišti a načapali tam dva vzlétající MiGy-21. Po krátkém souboji otevřel Dose skóre toho dne sestřelem jednoho MiGu-21 pomocí řízené střely Sidewinder, která se MiGu „zavrtala“ do výtokové trysky.

Zbýval druhý MiG, kterého se Dose snažil vymanévrovat. Dose byl příliš nízko a radar byl zahlcen falešnými odrazy od země. Nedokázal MiG zaměřit řízenou střelou AIM-7 Sparrow. Potom se do souboje připletly další dva MiGy, které se blížily zespodu. Dose musel čelit hrozbě.

Pilot MiGu-21 využil situace, dostal se na jeho šestou hodinu a odpálil řízenou střelu R-3S. Zda se Dosemu podaří uniknout, se dozvíte v úvodu čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Druhou vlnu vypravilo letectvo. Letouny startovaly ze základen v Thajsku a než se vydali ke svému cíli, naposledy nad Laosem doplnily nádrže po špunty z tankovacích letounů KC-135.

Jejich úkolem bylo zničit most Paula Doumera. Jednalo se o klíčový dopravní uzel, který nesl páteřní železniční a silniční komunikace. Jeho vyřazení by postupující severovietnamské armádě způsobilo velké logistické problémy.

Údernou vlnu tvořilo 32 Phantomů a jejich doprovod 28 letedel stejného typu. Hned v úvodu utkání se podařilo letce Oyster nepřítele překvapit a salvou Sparrowů odpálených na vstřícném kurzu smetla z oblohy tři MiGy. Potom se ale sama stala obětí v pasti nastražené Vietnamci.

Do souboje vstoupily MiGy-19 s těžkou výzbrojí tří 30milimetrových kanonů. Jeden z nich se zavěsil za Phantom dvojice Bob Lodge a Roger Locher a zahájil palbu. Vybuchující granáty o velikosti tenisáku létaly obloukem stále blíž trupu Phantomu. John Markle zoufale hulákal do rádia, aby Lodge varoval, ale ten letěl stále rovně. Podaří se jedné z nezjkušenějších osádek uniknout, nebo ne? Odpověď je v hlavní pasáži čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Nicméně úderné vlně se podařilo most zničit pomocí řízených bomb s televizním a laserovým naváděním. Postup severovietnemské armády byl na dlouhou dobu zpomalen kvůli potížím se zásobováním.

Třetí kolo náletů leželo opět na bedrech pilotů námořnictva. Cílem bylo tentokrát železniční seřadiště Hai Dong. Jedním z pilotů doprovodných stíhaček byl Matt Connely s backseaterem Tomem Blonskim. Během náletu zaútočili na dva MiGy-17, které se pokoušely sestřelit A-7 Corsair z útočné vlny.

Dva MiGy se jim podařilo sestřelit řízenými střelami Sidewinder, ale při souboji s třetím MiGem Connely Phantom přetáhl a spadl do vývrtky. Letoun se řítil k zemi, vždy tři otočky na jednu stranu a tři na druhou. Rychle ztrácel výšku.

Jestli se jim podaří z prekérní situace vyváznout, nebo budou muset zatáhnout za madla vystřelovacích sedaček a skončí někde ve vietnamské džungli, se dozvíte v závěru čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

A-6 Intruder

A-7 Corsair II

F-4 Phantom II

KC-135

MiG-17F

MiG-19

MiG-21

AIM-7E Sparrow

AIM-9D Sidewinder

AGM-62 Walleye

GBU-10 Paveway

R-3S

Osobnosti:

Steve Ritchie

Chuck DeBelleuve

Ostatní:

Most Paula Doumera

USS Constellation (CV-64)

VF-92

premiéru vysílá Česká televize dne 10.04. na  ve 20:00

reprízu  vysílá Česká televize dne 14.04. na  ve 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.493

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago