Stíhači v boji II - 04 Krvavý den

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.051

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

10. květen 1972, zdánlivě běžný den vleklé války. Ale úplně běžný nebyl – ten den totiž bylo sestřeleno nejvíc severovietnamských letadel za celou válku.

Když Američané rozhodli o stažení svých vojsk z Vietnamu, rozhodli se Severovietnamci provést ofenzívu. Slabá jihovietnamská armáda nedokázala náporu odolat. Aby Američané alespoň zpomalili postup severovietnamských jednotek, rozhodli se obnovit bombardovací ofenzívu nazvanou Linebacker.

Navzdory blábolení některých novinářů se nejednalo o žádné „nevybíravé bombardování“, ale pečlivě plánované mise s cílem zasáhnout vybrané cíle a omezit civilní ztráty. Za nedodržení instrukcí byli velitelé i piloti voláni k osobní odpovědnosti.

Jedním z takových cílů bylo skladiště paliva v přístavu Haiphong. Na cíl zaútočila hned ráno skupina 30 letounů z USS Constellation. Údernou vlnu tvořily letouny A-6 Intruder a A-7 Corsair, doprovod jim poskytovaly Phantomy od perutě VF-92. Jeden z nich pilotoval Kurt Dose s RIO Jimem McDevittem.

Poblíž základny Kep jim Red Crown ohlásil nepřátelské letouny. Okamžitě zamířili k nepřátelskému letišti a načapali tam dva vzlétající MiGy-21. Po krátkém souboji otevřel Dose skóre toho dne sestřelem jednoho MiGu-21 pomocí řízené střely Sidewinder, která se MiGu „zavrtala“ do výtokové trysky.

Zbýval druhý MiG, kterého se Dose snažil vymanévrovat. Dose byl příliš nízko a radar byl zahlcen falešnými odrazy od země. Nedokázal MiG zaměřit řízenou střelou AIM-7 Sparrow. Potom se do souboje připletly další dva MiGy, které se blížily zespodu. Dose musel čelit hrozbě.

Pilot MiGu-21 využil situace, dostal se na jeho šestou hodinu a odpálil řízenou střelu R-3S. Zda se Dosemu podaří uniknout, se dozvíte v úvodu čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Druhou vlnu vypravilo letectvo. Letouny startovaly ze základen v Thajsku a než se vydali ke svému cíli, naposledy nad Laosem doplnily nádrže po špunty z tankovacích letounů KC-135.

Jejich úkolem bylo zničit most Paula Doumera. Jednalo se o klíčový dopravní uzel, který nesl páteřní železniční a silniční komunikace. Jeho vyřazení by postupující severovietnamské armádě způsobilo velké logistické problémy.

Údernou vlnu tvořilo 32 Phantomů a jejich doprovod 28 letedel stejného typu. Hned v úvodu utkání se podařilo letce Oyster nepřítele překvapit a salvou Sparrowů odpálených na vstřícném kurzu smetla z oblohy tři MiGy. Potom se ale sama stala obětí v pasti nastražené Vietnamci.

Do souboje vstoupily MiGy-19 s těžkou výzbrojí tří 30milimetrových kanonů. Jeden z nich se zavěsil za Phantom dvojice Bob Lodge a Roger Locher a zahájil palbu. Vybuchující granáty o velikosti tenisáku létaly obloukem stále blíž trupu Phantomu. John Markle zoufale hulákal do rádia, aby Lodge varoval, ale ten letěl stále rovně. Podaří se jedné z nezjkušenějších osádek uniknout, nebo ne? Odpověď je v hlavní pasáži čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Nicméně úderné vlně se podařilo most zničit pomocí řízených bomb s televizním a laserovým naváděním. Postup severovietnemské armády byl na dlouhou dobu zpomalen kvůli potížím se zásobováním.

Třetí kolo náletů leželo opět na bedrech pilotů námořnictva. Cílem bylo tentokrát železniční seřadiště Hai Dong. Jedním z pilotů doprovodných stíhaček byl Matt Connely s backseaterem Tomem Blonskim. Během náletu zaútočili na dva MiGy-17, které se pokoušely sestřelit A-7 Corsair z útočné vlny.

Dva MiGy se jim podařilo sestřelit řízenými střelami Sidewinder, ale při souboji s třetím MiGem Connely Phantom přetáhl a spadl do vývrtky. Letoun se řítil k zemi, vždy tři otočky na jednu stranu a tři na druhou. Rychle ztrácel výšku.

Jestli se jim podaří z prekérní situace vyváznout, nebo budou muset zatáhnout za madla vystřelovacích sedaček a skončí někde ve vietnamské džungli, se dozvíte v závěru čtvrté části seriálu Stíhači v boji, nazvané Krvavý den.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Letadla a výzbroj:

A-6 Intruder

A-7 Corsair II

F-4 Phantom II

KC-135

MiG-17F

MiG-19

MiG-21

AIM-7E Sparrow

AIM-9D Sidewinder

AGM-62 Walleye

GBU-10 Paveway

R-3S

Osobnosti:

Steve Ritchie

Chuck DeBelleuve

Ostatní:

Most Paula Doumera

USS Constellation (CV-64)

VF-92

premiéru vysílá Česká televize dne 10.04. na  ve 20:00

reprízu  vysílá Česká televize dne 14.04. na  ve 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕14.051

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago