USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele

Autor : 🕔30.03.2009 📕11.425

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Bitva u Midway zásadním způsobem změnila popměr sil v Pacifiku. Potopením čtyř velkých letadlových lodí přišla japonská flota o podstatnou část svého útočného potenciálu. Američané,kteří do té doby jen ustupovali se rozhodli vyzkoušet jaké to je zaútočit na území obsazené nepřítelem. První invaze směřovala na ostrov Guadalcanal.

Po potopení bitevní floty v Pearl Harbouru se válka v Pacifiku stala válkou letadlových lodí. Ty bitevní lodě, které zůstaly, nebo se je podařilo opravit sloužily jako základny pro nesení protiletadlové výzbroje a pro bombardování pobřeží dělostřeleckou palbou.

Celá válka potom byla sérií invazí na ostrovy, které představovaly základny pro další postup. Na ostrovy, jejichž jména předtím prakticky nikdo neznal a kde zpravidla nebylo nic víc než letiště, kotviště lodí a tropická džungle a hejna komárů.

Guadalcanal byl klíčovým bodem k útoku na Austrálii. To si uvědomovali Japonci, kteří na tomto ostrově začali budovat základnu a letiště i Američané, kteří se jim v tom rozhodli zabránit.

7. srpna 1942 se po palebné přípravě na ostrově vylodily jednotky americké námořní pěchoty.  Japonci byli zaskočeni a první fáze invaze byla relativně snadná. Podařilo se splnit hlavní cíl - kterým bylo obsazení letiště, které noví majitelé pojmenovali Henderson field.

Japonci se ovšem brzy vzpamatovali a začali posilovat své jednotky na ostrově, aby mohli Američany zatlačit zpět do moře. Také letecké souboje zuřily s neutuchající silou. Jednou z obětí těchto soubojů bylo i japonské eso Saburo Sakai, který doplatil těžkými zraněními na to, že si spletl střemhlavý bombardér Dauntless se stíhačkou Wildcat a byl těžce zasažen odvetnou palbou zadního střelce.

Američané spokojení s hladkým průběhem operace odvolali své letadlové lodě a u ostrova ponechali jen menší síly – to se jim mělo vymstít.

V noční bitvě u ostrova Savo záhy poznali, že se nevyplácí podceňovat nepřítele. Japonci byli mistři v nočním boji a jejich optika byla leckdy lepší než první primitivní radary, kterými byly v té době vybaveny americké lodě.

Po divoké přestřelce šly ke dny čtyři americké křižníky, další byl těžce poškozen a obrovské ztráty byly mezi posádkami lodí.

Japonci vyslali ke Guadalcanalu operační svaz se třemi letadlovými loděmi, z nichž dvě – Shokaku a Zuikaku byly poslední z šestice lodí, které útočily na Pearl Harbour.

Obětí jejich letadel se stala i letadlová loď USS  Enterprise, která byla několikrát zasažena. Jen díky obrovskému úsilí záchranných čet se podařilo škody částečně opravit na moři, ale loď musela na opravu na základnu v Nové Kaledonii.

Ale ani Japonci neodešli beze ztrát. Američtí piloti dokázali potopit letadlovou loď Ryujo a sestřelit množství letadel. Právě ztráta vycvičených osádek se ukázala být do budoucna jedním z klíčových vítězství, protože japonská výcviková střediska tyto ztráty nedokázala nahrazovat.

Co bylo podstatné, Američanům se podařilo Guadalcanal udržet,i když zdaleka neměli vyhráno a před jeho úplným obsazením budou muset svést ještě řadu krutých bitev s protivníkem.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v třetí části seriálu:

Letadla

Grumman F4F Wildcat

Douglas SBD-3 Dautless

Douglas TBD-1 Devastator

Mitsubishi A6M Zero

Aichi D3A Val

Nakajima B5N Kate

Lodě

USS Lexington (CV-2)

USS Enterprise (CV-6)

USS Hornet (CV-8)

HMAS Canberra

USS Quincy

USS North Carolina

USS Wasp

USS Vincennes

USS Chicago

USS Astoria

USS Saratoga

Shokaku

Zuikaku

Rjudžo

Tone

Osobnosti:

William "Bull" Halsey

George Gay

generál Vandergrift

Saburo Sakai

Ostatní

Guadalcanal

Truk

Související články

Druhá světová válka - pacifické bojiště

V úterý 28.04.2009 ve 20:00 na programu 

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.03.2009 📕11.425

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago