USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele

Autor : 🕔30.03.2009 📕10.850

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Bitva u Midway zásadním způsobem změnila popměr sil v Pacifiku. Potopením čtyř velkých letadlových lodí přišla japonská flota o podstatnou část svého útočného potenciálu. Američané,kteří do té doby jen ustupovali se rozhodli vyzkoušet jaké to je zaútočit na území obsazené nepřítelem. První invaze směřovala na ostrov Guadalcanal.

Po potopení bitevní floty v Pearl Harbouru se válka v Pacifiku stala válkou letadlových lodí. Ty bitevní lodě, které zůstaly, nebo se je podařilo opravit sloužily jako základny pro nesení protiletadlové výzbroje a pro bombardování pobřeží dělostřeleckou palbou.

Celá válka potom byla sérií invazí na ostrovy, které představovaly základny pro další postup. Na ostrovy, jejichž jména předtím prakticky nikdo neznal a kde zpravidla nebylo nic víc než letiště, kotviště lodí a tropická džungle a hejna komárů.

Guadalcanal byl klíčovým bodem k útoku na Austrálii. To si uvědomovali Japonci, kteří na tomto ostrově začali budovat základnu a letiště i Američané, kteří se jim v tom rozhodli zabránit.

7. srpna 1942 se po palebné přípravě na ostrově vylodily jednotky americké námořní pěchoty.  Japonci byli zaskočeni a první fáze invaze byla relativně snadná. Podařilo se splnit hlavní cíl - kterým bylo obsazení letiště, které noví majitelé pojmenovali Henderson field.

Japonci se ovšem brzy vzpamatovali a začali posilovat své jednotky na ostrově, aby mohli Američany zatlačit zpět do moře. Také letecké souboje zuřily s neutuchající silou. Jednou z obětí těchto soubojů bylo i japonské eso Saburo Sakai, který doplatil těžkými zraněními na to, že si spletl střemhlavý bombardér Dauntless se stíhačkou Wildcat a byl těžce zasažen odvetnou palbou zadního střelce.

Američané spokojení s hladkým průběhem operace odvolali své letadlové lodě a u ostrova ponechali jen menší síly – to se jim mělo vymstít.

V noční bitvě u ostrova Savo záhy poznali, že se nevyplácí podceňovat nepřítele. Japonci byli mistři v nočním boji a jejich optika byla leckdy lepší než první primitivní radary, kterými byly v té době vybaveny americké lodě.

Po divoké přestřelce šly ke dny čtyři americké křižníky, další byl těžce poškozen a obrovské ztráty byly mezi posádkami lodí.

Japonci vyslali ke Guadalcanalu operační svaz se třemi letadlovými loděmi, z nichž dvě – Shokaku a Zuikaku byly poslední z šestice lodí, které útočily na Pearl Harbour.

Obětí jejich letadel se stala i letadlová loď USS  Enterprise, která byla několikrát zasažena. Jen díky obrovskému úsilí záchranných čet se podařilo škody částečně opravit na moři, ale loď musela na opravu na základnu v Nové Kaledonii.

Ale ani Japonci neodešli beze ztrát. Američtí piloti dokázali potopit letadlovou loď Ryujo a sestřelit množství letadel. Právě ztráta vycvičených osádek se ukázala být do budoucna jedním z klíčových vítězství, protože japonská výcviková střediska tyto ztráty nedokázala nahrazovat.

Co bylo podstatné, Američanům se podařilo Guadalcanal udržet,i když zdaleka neměli vyhráno a před jeho úplným obsazením budou muset svést ještě řadu krutých bitev s protivníkem.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v třetí části seriálu:

Letadla

Grumman F4F Wildcat

Douglas SBD-3 Dautless

Douglas TBD-1 Devastator

Mitsubishi A6M Zero

Aichi D3A Val

Nakajima B5N Kate

Lodě

USS Lexington (CV-2)

USS Enterprise (CV-6)

USS Hornet (CV-8)

HMAS Canberra

USS Quincy

USS North Carolina

USS Wasp

USS Vincennes

USS Chicago

USS Astoria

USS Saratoga

Shokaku

Zuikaku

Rjudžo

Tone

Osobnosti:

William "Bull" Halsey

George Gay

generál Vandergrift

Saburo Sakai

Ostatní

Guadalcanal

Truk

Související články

Druhá světová válka - pacifické bojiště

V úterý 28.04.2009 ve 20:00 na programu 

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.03.2009 📕10.850

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 3 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago