USS Enterprise - 02 Odplata u Midway

Autor : 🕔30.03.2009 📕12.710

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Potom co byla bitevní flota zmasakrována v kotvišti v Pearl Harbouru, zbyly Američanům prakticky jen letadlové lodě. Japonci začali úspěšné vítězné tažení Pacifikem. Padala jedna bašta odporu za druhou a zdálo se, že japonskou rozpínavost nic nezastaví.

Po náletu Doolittleových bombardérů na Tokio, 18. dubna 1942, bylo Japoncům jasné, že dokud se nezbaví amerických letadlových lodí, nebudou jim jejich územní zisky v Pacifiku nic platné, protože stále hrozilo nebezpečí překvapivého leteckého úderu. Kdykoli a odkudkoli. Obrovské plochy Tichého oceánu nebylo možné s omezenými prostředky uhlídat.

Američané si byli dobře vědomi své slabosti a dávali si dobrý pozor, aby se nepustili do boje, který by mohl skončit zničením posledních velkých hladinových jednotek, které jim ještě v Pacifiku zbyly.

Admirál Jamamoto si uvědomoval, že musí Američany co nejdřív „dorazit“, protože pokud jim dá čas nedechnout se, americký průmysl japonský vojenský potenciál převálcuje. Američané hráli o čas, kterého se Japoncům nedostávalo.

Cílem Japonců bylo vylákat zbytek americké tichomořské floty k rozhodujícímu souboji, ve kterém by byly všechny zbylé těžké jednotky zničeny údery palubního letectva. Místem, kde k tomu mělo dojít byl atol Midway. Jeho obsazení posunovalo hranice Japonci ovládaného území blíž k území kontinentální části USA. Navíc Američané potřebovali atol Midway jako výchozí bod a nástupiště pro budoucí protiofenzivu v Pacifiku. Takže bylo jasné, že ho budou bránit.

Japonci vypravili velký svaz zahrnující celkem 8 letadlových lodí, 11 bitevních lodí, 22 křižníků a 66 torpédoborců. Největší údernou sílu představovaly 4 těžké letadlové lodě Akagi, Kaga, Soryu a Hiryu. Zbylá dvojice, která se účastnila nájezdu na Pearl Harbour nemohla být nasazena, protože Šókaku byla poškozena během bitvy v Korálovém moři a letové osádky Zuikaku byly zdecimované tak, že Japonsko nebylo schopné ztráty v tak krátkém čase nahradit. Svazu letadlových lodí velel viceadmirál Nagumo.

Americký svaz byl jen zlomkem této síly. 3 letadlové lodě, 13 křižníků a 27 torpédoborců. Ale Američané měli na své straně překvapení v podobě letadlové lodi Yorktown, o které si Japonci mysleli, ža byla potopena v Korálovém moři a vědomost o místě útoku, protože kryptologům se podařilo částečně zlomit japonský kód.

Útok zahájili Japonci bombardováním atolu Midway ráno 4. června. Přestože měly japonské stíhačku převahu, nepodařilo se splnit hlavní cíl – zničit vzletovou a přistávací dráhu letiště. Poručík Tomonaga, který útoku velel, rádiem žádal o zopakování útoku druhou vlnou letadel určených k útoku na americké lodě.

Japonci váhali, ale nakonec začali svěšovat z bombardérů torpéda a podvěšovali tříštivé bomby určené proti pozemním cílům.

Mezitím japonský svaz našly americké průzkumné letouny. Američané na rozdíl od Japonců naváhali … vsadili vše na jednu kartu a vyslali proti japonským lodím všechny letouny, které měli k dispozici.

Jako první zaútočily bombardéry z Midway, ale nedosáhly žádného úspěchu. Následovaly torpédové bombardéry z letadlových lodí.

Ty byly vzhledem malým výkonům snadnou kořistí japonských Zer. A to i přes zoufalou snahu palubních střelců bránit své letouny. Jeden za druhým padaly torpédové bombardéry v plamenech k hladině.

Nicméně jejich oběť nebyla marná … vyčerpaly stíhací obranu a „stáhly“ Zera do malých výšek. V okamžiku, kdy se japonským pilotům zdálo, že dosáhli velkolepého vítězství a Nagumo plánoval vyslání útočné vlny, se na scéně objevily střemhlavé bombardéry Dauntless. Najednou bylo všechno jinak.

Hlavně japonských protiletadlových děl byly skloněné, jak vyprovázely palbou nízkoletící torpédové bombardéry, Zera byla také prakticky u hladiny moře a navíc řadě z nich začínala docházet munice. Na palubách lodí a v hangárech stála natankovaná letadla a všude se válela munice, kterou zbrojíři při horečném přezbrojování nestihli vrátit do pancéřovaných skladišť.

A Dauntlessy se vrhaly dolů jeden za druhým jako supi. Za šest minut bylo po všem. Tři letadlové lodě Akagi, Kaga a Soryu hořely a potápěly se.

Japoncům se podařilo z Hiryu vyslat údernou vlnu proti americkým lodím. Letouny napadly USS Yorktown. Přestože jich byla hrstka a útoky Wildcatů si mezi nimi vybraly svou daň, na druhý pokus USS Yorktown poškodily tak, že se nakonec potopil.

Ale odveta přišla vzápětí a Hiryu následovala svoji sestru na dno Pacifiku. Američané museli cítit satisfakci. Čtyři ze šesti lodí, které napadly Pearl Harbour, byly potopeny, za cenu ztráty jedné vlastní letadlové lodi.

Vítězství, které měli Japonci na dosah, se změnilo v drtivou porážku.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v druhé části seriálu:

Letadla

Grumman F4F Wildcat

Douglas SBD-3 Dautless

Douglas TBD-1 Devastator

Mitsubishi A6M Zero

Aichi D3A Val

Nakajima B5N Kate

Lodě

USS Lexington (CV-2)

USS Yorktown (CV-5)

USS Enterprise (CV-6)

USS Hornet (CV-8)

USS Nautilus

Akagi

Kaga

Soryu

Hiryu

Arashi

Osobnosti:

Isoroku Jamamoto

Chester Nimitz

William "Bull" Halsey

George Gay

Ostatní

Atol Midway

Související články

Bitva o Midway

Druhá světová válka - pacifické bojiště

V úterý 28.04.2009 ve 20:00 na programu 

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.03.2009 📕12.710

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago