USS Enterprise - 02 Odplata u Midway

Autor : 🕔30.03.2009 📕13.622

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Potom co byla bitevní flota zmasakrována v kotvišti v Pearl Harbouru, zbyly Američanům prakticky jen letadlové lodě. Japonci začali úspěšné vítězné tažení Pacifikem. Padala jedna bašta odporu za druhou a zdálo se, že japonskou rozpínavost nic nezastaví.

Po náletu Doolittleových bombardérů na Tokio, 18. dubna 1942, bylo Japoncům jasné, že dokud se nezbaví amerických letadlových lodí, nebudou jim jejich územní zisky v Pacifiku nic platné, protože stále hrozilo nebezpečí překvapivého leteckého úderu. Kdykoli a odkudkoli. Obrovské plochy Tichého oceánu nebylo možné s omezenými prostředky uhlídat.

Američané si byli dobře vědomi své slabosti a dávali si dobrý pozor, aby se nepustili do boje, který by mohl skončit zničením posledních velkých hladinových jednotek, které jim ještě v Pacifiku zbyly.

Admirál Jamamoto si uvědomoval, že musí Američany co nejdřív „dorazit“, protože pokud jim dá čas nedechnout se, americký průmysl japonský vojenský potenciál převálcuje. Američané hráli o čas, kterého se Japoncům nedostávalo.

Cílem Japonců bylo vylákat zbytek americké tichomořské floty k rozhodujícímu souboji, ve kterém by byly všechny zbylé těžké jednotky zničeny údery palubního letectva. Místem, kde k tomu mělo dojít byl atol Midway. Jeho obsazení posunovalo hranice Japonci ovládaného území blíž k území kontinentální části USA. Navíc Američané potřebovali atol Midway jako výchozí bod a nástupiště pro budoucí protiofenzivu v Pacifiku. Takže bylo jasné, že ho budou bránit.

Japonci vypravili velký svaz zahrnující celkem 8 letadlových lodí, 11 bitevních lodí, 22 křižníků a 66 torpédoborců. Největší údernou sílu představovaly 4 těžké letadlové lodě Akagi, Kaga, Soryu a Hiryu. Zbylá dvojice, která se účastnila nájezdu na Pearl Harbour nemohla být nasazena, protože Šókaku byla poškozena během bitvy v Korálovém moři a letové osádky Zuikaku byly zdecimované tak, že Japonsko nebylo schopné ztráty v tak krátkém čase nahradit. Svazu letadlových lodí velel viceadmirál Nagumo.

Americký svaz byl jen zlomkem této síly. 3 letadlové lodě, 13 křižníků a 27 torpédoborců. Ale Američané měli na své straně překvapení v podobě letadlové lodi Yorktown, o které si Japonci mysleli, ža byla potopena v Korálovém moři a vědomost o místě útoku, protože kryptologům se podařilo částečně zlomit japonský kód.

Útok zahájili Japonci bombardováním atolu Midway ráno 4. června. Přestože měly japonské stíhačku převahu, nepodařilo se splnit hlavní cíl – zničit vzletovou a přistávací dráhu letiště. Poručík Tomonaga, který útoku velel, rádiem žádal o zopakování útoku druhou vlnou letadel určených k útoku na americké lodě.

Japonci váhali, ale nakonec začali svěšovat z bombardérů torpéda a podvěšovali tříštivé bomby určené proti pozemním cílům.

Mezitím japonský svaz našly americké průzkumné letouny. Američané na rozdíl od Japonců naváhali … vsadili vše na jednu kartu a vyslali proti japonským lodím všechny letouny, které měli k dispozici.

Jako první zaútočily bombardéry z Midway, ale nedosáhly žádného úspěchu. Následovaly torpédové bombardéry z letadlových lodí.

Ty byly vzhledem malým výkonům snadnou kořistí japonských Zer. A to i přes zoufalou snahu palubních střelců bránit své letouny. Jeden za druhým padaly torpédové bombardéry v plamenech k hladině.

Nicméně jejich oběť nebyla marná … vyčerpaly stíhací obranu a „stáhly“ Zera do malých výšek. V okamžiku, kdy se japonským pilotům zdálo, že dosáhli velkolepého vítězství a Nagumo plánoval vyslání útočné vlny, se na scéně objevily střemhlavé bombardéry Dauntless. Najednou bylo všechno jinak.

Hlavně japonských protiletadlových děl byly skloněné, jak vyprovázely palbou nízkoletící torpédové bombardéry, Zera byla také prakticky u hladiny moře a navíc řadě z nich začínala docházet munice. Na palubách lodí a v hangárech stála natankovaná letadla a všude se válela munice, kterou zbrojíři při horečném přezbrojování nestihli vrátit do pancéřovaných skladišť.

A Dauntlessy se vrhaly dolů jeden za druhým jako supi. Za šest minut bylo po všem. Tři letadlové lodě Akagi, Kaga a Soryu hořely a potápěly se.

Japoncům se podařilo z Hiryu vyslat údernou vlnu proti americkým lodím. Letouny napadly USS Yorktown. Přestože jich byla hrstka a útoky Wildcatů si mezi nimi vybraly svou daň, na druhý pokus USS Yorktown poškodily tak, že se nakonec potopil.

Ale odveta přišla vzápětí a Hiryu následovala svoji sestru na dno Pacifiku. Američané museli cítit satisfakci. Čtyři ze šesti lodí, které napadly Pearl Harbour, byly potopeny, za cenu ztráty jedné vlastní letadlové lodi.

Vítězství, které měli Japonci na dosah, se změnilo v drtivou porážku.

Více o celém seriálu na stránkách

Více o tomto dílu na stránkách

Hesla zmíněná v druhé části seriálu:

Letadla

Grumman F4F Wildcat

Douglas SBD-3 Dautless

Douglas TBD-1 Devastator

Mitsubishi A6M Zero

Aichi D3A Val

Nakajima B5N Kate

Lodě

USS Lexington (CV-2)

USS Yorktown (CV-5)

USS Enterprise (CV-6)

USS Hornet (CV-8)

USS Nautilus

Akagi

Kaga

Soryu

Hiryu

Arashi

Osobnosti:

Isoroku Jamamoto

Chester Nimitz

William "Bull" Halsey

George Gay

Ostatní

Atol Midway

Související články

Bitva o Midway

Druhá světová válka - pacifické bojiště

V úterý 28.04.2009 ve 20:00 na programu 

Seriál

 1. USS Enterprise - Příběh nejslavnější letadlové lodi
 2. USS Enterprise - 00 (Interactive Guide) Interaktivní průvodce
 3. USS Enterprise - 01 Pearl Harbour
 4. USS Enterprise - 02 Odplata u Midway
 5. USS Enterprise - 03 Ve spárech nepřítele
 6. USS Enterprise - 04 Krvavé ostrovy Santa Cruz
 7. USS Enterprise - 05 Sama proti Japonsku
 8. USS Enterprise - 06 Šedý přízrak
 9. USS Enterprise - 07 Pekelné kladivo
 10. USS Enterprise - 08 Den D v Pacifiku
 11. USS Enterprise - 09 Bitva v zálivu Leyte
 12. USS Enterprise - 10 Poslední pokus japonského impéria

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.03.2009 📕13.622

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 3 hours ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 16 hours ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 3 weeks ago