Letečtí stíhači v boji - Odvážné bombardéry

Autor : 🕔17.02.2009 📕12.212
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

K soubojům jsou určeny stíhací letouny. Jsou rychlé, výkonné a obratné. Ale krev stíhače koluje v žilách prakticky každého pilota, bez ohledu na to jestli sedí za řízením větroně, bombardéru nebo dopravního letounu.

Pilotovat stíhací letouny bylo dopřáno jen hrstce vyvolených, ale to neznamená, že když je příležitost, neprobudí se pud lovce v kterémkoli pilotovi nebo členovi osádky vícemotorového letadla.

Historie zná řadu případů, kdy piloti bombardérů bojovali jako lvi v soubojích a dařilo se jim vítězit, i když papírově neměli žádnou šanci. A nešlo vždy jen o obranu letounu a záchranu vlastního života před útokem nepřátelské stíhačky. Mnozí z pilotů byli agresivní a sami vyvíjeli aktivitu. 

  

Jeden takový souboj se odehrál na nebi nad Pacifikem mezi střemhlavým bombradérem Dauntless a japonskými Zery během bitvy v Korálovém moři. Za řízením bombardéru Dauntless seděl syn českých vystěhovalců Stanley "Sweede" Vejtasa. Znovu se potvrdilo to co platilo předtím a bude platit vždy. Výsledek souboje není předem dán a vždy záleží na konkrétních podmínkách.

Takticko technická data letounu jsou sice důležitá, ale rozhodující je taktika, odhodlání a pilotní umění každého jednotlivce. 

Také není zdaleka pravda, že by takto bojovali jen piloti jednomotorových strojů, které se svojí konstrukcí od stíhaček příliš nelišily. Jsou známy případy, kdy se do sebe pustily osádky čtyřmotorových letounů a střelci ostřelovali druhý stroj dokud jim stačila zásoba munice.

Vícemotorové letouny byly naprosto nevyzpatatelné cíle. Někdy byl sestřel realtivně snadný, ale někdy navzdory obrovské přesile „stíhači utřeli nos“. Když byla osádka dobře sehraná, piloti znali svůj stroj a střelci měli přesnou mušku, nebylo radno si takovými začínat.

Ti o kterých vypráví další část seriálu České televize byli navíc „kutilové“ a svoji B-17 vyzbrojili dalšími šesti kulomety proti těm,které nesl letoun standardně.

Jeden z nich byl namontovaný jako pevný před pilotní kabinou, vybavenou zaměřovačem ze stíhačky.

Takovíhle se nevzdávají. O tom se záhy mělo přesvědčit sedmnáct japonských pilotů, kteří s B-17 bojovali celých 45 minut. V porovnání s běžnými souboji je to věčnost. Ale výsledek vůbec neodpovídal očekávání.

Podobné souboje bombardérů nebyly jen výsadou vrtulových letounů. V době kdy dokázaly proudové letouny dvakrát překročit rychlost zvuku docházelo k soubojům mezi bombardéry a stíhačkami, kde v roli útočícího letounu byl bombardér, také. Na nebi Severního Vietnamu se utkaly letouny F-105 a lehké a obratné MiGy-17.

 

Ačkoli těžký F-105 Thunderchief nebyl vůbec určen k manévrovým soubojů a jeho jedinou výhodou proti MiGu byla vysoká rychlost, dokázal, že v soubojích nemusí být outsiderem. Navíc nešlo o souboj, který by se vyvinul z "nešikovně provedeného" přepadu cíle.

Pilot letounu F-105 Thunderchief a jeho operátor na zadním sedale šli na pomoc kolegům, pilotům vrtulového Skyraideru, a nakonec si mohl připsat úspěšný sestřel.

Více o celém seriálu na stránkách ČT

Více o tomto dílu na stránkách ČT

Moderovaná diskuse k této části seriálu ČT na stránkách www.valka.cz

Hesla zmíněná v jedenácté části seriálu:

Letadla:

Douglas SBD Dauntless

Micubiši A6M Zero - přehled verzí

A6M3 Zero

Grumman F4F Wildcat

Boeing B-17 - přehled verzí

Boeing B-17E Flying Fortress

Micubiši Ki-46 Dinah

Republic F-105 Thunderchief

MiG-17

Douglas A-1 Skyraider

Lodě:

USS Yorktown

Osobnosti:

Leo Thorsness

Jay Zeamer

Stanley "Sweede" Vejtasa

Ostatní:

RTAB Udorn

bitva v Korálovém moři

Námořní kříž

Kříž za zásluhy

Medaile cti

Související články:

MiG-17F versus F-105D - Hrdinou snadno a rychle

Toalet bomber

v úterý 17. 03. 2009 ve 20:00 na programu  .

Autor : 🕔17.02.2009 📕12.212

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago