Letečtí stíhači v boji - Zabiják stíhaček Zero

Autor : 🕔31.01.2009 📕15.955

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Správná identifikace a znalost výkonů protivníka rozhoduje o vítězství čí porážce, o životě či smrti. Kdo se zmýlí, zpravidla nedostane příležitost, aby přemýšlel, kde se stala chyba. A splést se mohou i ostřílená esa. I o tom je další díl seriálu Stíhači v boji.

Až do srpna 1943 řádila mezi americkými palubními bombardéry a stíhačkami japonská Zera a rozsévala zkázu. Je pravda, že po bitvě u Midway a ztrátě čtyř velkých letadlových lodí Japoncům trochu spadl hřebínek, ale lehká a obratná Zera byla stále nebezpečná a jejich piloti se chovali agresivně.

Ale nic netrvá věčně. Další díl ze seriálu Letečtí stíhači v boji je věnovaný jednomu z letounů, který nebyl na bojišti v pacifiku nejrychlejší, nebyl ani nejobratnější, dokonce nebyl ani nejlépe vyzbrojený. Přesto má na svém kontě bezmála 5000 sestřelených japonských letadel z cekového počtu 6447 ověřených sestřelů přiznaných pilotům amerického námořnictva.

Jedná se o další ze série „kočičích stíhaček“ F6F Hellcat. Hellcaty přišly do služby společně s novými mnohem výkonnějšími letadlovými loděmi třídy Essex a tato kombinace se ukázala být dobrým lékem na potírání japonského námořního letectva.
První tři letadlové lodě, které nesly na palubě stíhací perutě vyzbrojené Hellcaty byly nově postavené USS Essex, USS Yorktown a USS Independence.

V době, do které nás zavede další díl seriálu, již měly Hellcaty bojový křest za sebou. Letouny F6F-3 stíhací perutě VF-5 byly 31. srpna nasazeny v prostoru Marcus Island.

Přestože měly Hellcaty proti svým předchůdcům F4F Wildcat některé své mouchy, jako horší výhled dopředu při přiblížení na přistání nebo příliš měkký chod tlumičů pérování, takže hrozil střet mohutné vrtule Hamilton Standard s palubou, hlavně když letoun „visel“ na záchytném laně, přednosti je bohatě vyvažovaly.

Letoun byl robustní. Díky samosvorným nádržím, důkladnému pancéřování pilotního prostoru a klíčových agregátů motoru dokázal absorbovat neuvěřitelné množství zásahů. To s sebou na druhou stranu neslo zvýšenou hmotnost, ale nový motor Pratt&Whitney řady R-2800, přeplňovaný mechanicky poháněným dmychadlem, s výkonem o dvě třetiny vyšším, proti Wildcatu, si s tím dokázal poradit.

Maximální rychlost stoupla o více než 100 km/h z 512 km/h na 621 km/h, stoupavost byla proti Wildcatu téměř dvojnásobná, 1039 m/s proti 594 m/s a dolet se vzrostl o 500 km.

Nemilé pro japonské piloty bylo to, že si páteřní letouny námořnictva z dílen firmy Grumman, tedy Wildcat, Hellcat a dokonce i torpédový bombardér Avenger byly zatraceně podobné.

Mnoho Japonců svůj omyl v identifikaci zjistilo, až když bylo pozdě. Jedním z takových pilotů byl Tošijuki Sujeda, eso s devíti sestřely, který si na lov Wildcatů vypracoval speciální a velmi úspěšnou taktiku. Ta najednou nefungovala. Jakou a proč nefungoval se dozvíte na TV obrazovce.


Jak jsem již zmínil, znalost protivníka je klíčová. Nic není cennějšího, než když se podaří ukořistit nepřátelskou techniku v provozuschopném stavu a můžete ji důkladně vyzkoušet. Každá technika má své slabiny. Když víte jaké, je to mnohdy cennější než další pár kulometů navíc. O tom je další sekvence pátého dílu seriálu Stíhači v boji odehrávající se na nebi na Rabaulem.

V závěru se podíváme nad atol Truk, kde v únoru 1944 vymetly Hellcaty obávaná Zera z oblohy. Nadvláda japonských Zer skončila. Definitivně.

Více o celém seriálu na stránkách ČT

Více o tomto díle na stránkách ČT

Hesla zmíněná v této části seriálu:

Grumman F6F Hellcat

Mitsubishi A6M Zero

Grumman F4F Wildcat

USS Essex (CV-9)

USS Intrepid (CV-11)

torpedoborec Suzunami

Captain Robert Wayne Duncan

Commander Hamilton "Mac" McWhorter

Commander Alexander Vraciu

Atol Truk

Ostrov Wake

 

Moderovaná diskuse k této části seriálu ČT na stránkách www.valka.cz

Autor : 🕔31.01.2009 📕15.955

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago