Duch ateismus

Autor : 🕔08.08.2008 📕5.687

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když potkáte někoho, kdo vám řekne: „Vím, že Bůh neexistuje“, není to v prvé řadě ateista, nýbrž hlupák. Stejně to platí o někom, kdo vám řekne: „Vím, že Bůh existuje“. Je to také hlupák. Svou víru vydává za vědění.

Promiňte, nikoho jsem nechtěl urazit. O něco takového mě vskutku nejde. A těm, které jsem přesto urazil, nechť přijmou moji omluvu. Navíc s jedním konstatování a jedním doporučením. Konstatování spočívá v tom, že podle shora zmíněných výroků lze rozdělil případné dotčené na dvě skupiny. Jedni soudí, že ví, že Bůh existuje. Druzí tvrdí, že vědí, že Bůh neexistuje.

Doporučení pak plyne z uvedeného konstatování: pokud máte vědomost o tom, že to tak je, poučte o tom druhé. Neboť vědění lze přece předat každé normálně inteligentní bytosti. Uznat, že pokud jde o Boha, nevím o něm nic, je známkou síly. Existence inteligentních a čestných ateistů je dostatečnou výhradou proti každému věřícímu dogmatikovi, nikoliv proti jeho víře, nýbrž proti jeho dogmatismu.

Stejně tak existence rozumných věřících a dobré víry stačí na to, aby uvedla do nesnází dogmatického ateistu. Dávám tím snad za pravdu agnostikům, tedy vyznavačům nepoznatelnosti boží existence či neexistence? Ne tak docela. Dávám tím za pravdu všem, věřícím i nevěřícím, kteří nesměšují vědění a víru.

Dogmatičtí ateisté se často odvolávají na vědecký pokrok, aby víru v existenci Boha vyvraceli. Něčemu podobnému už soudobá teorie poznání připisuje malou váhu. Nehledě na řadu vědců, kteří jsou ještě dnes věřícími a není mezi nimi málo nositelů Nobelových cen v nejrůznějších vědních oborech.

Dogmatičtí věřící se rádi odvolávají na osobní zážitek s Bohem a považují ho za dostatečný důkaz boží existence. Bujnost jejich představivosti roli nehraje. Od jedné kolegyně, o jejíž upřímnosti nepochybuji, jsem kdysi slyšel, že během pobytu v Indii spatřila, jak hinduistická bohyně Ama plave proti proudu Gangy v lotosovém posezu. Nepochybuji, že něco takového spatřila, ale jde o to, zda tuto údajnou „zkušenost“ lze považovat za poznání. Ti, kteří pociťují přítomnost boží mě podněcují ke stejné reakci. Ať si cítí, ale jak dokáží to cítění?

Když věříme, že máme pravdu, je třeba vědět, že tomu věříme, nikoliv věřit, že to víme. Tím se odlišuje rozum od hlouposti, nebo abych nikoho neurazil, rozum od dogmatismu.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/41320/Duch-ateismus.html

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔08.08.2008 📕5.687

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago