Sex, lži a islám

Autor : 🕔08.08.2008 📕6.851

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Francie žije soudním skandálem. Začalo to docela nevinně. Soud v Lille zrušil manželství dvou muslimů. Řeklo by se, takových rozvodů je na tisíce. Přesto případ vyvolal pozdvižení a rozruch došel až do pařížského Bourbonského paláce, sídla Národního shromáždění. Židle se houpe s ministryní spravedlnosti. Veřejnost nediskutuje o nic méně vzrušeně než politická a intelektuální elita. Soudní verdikt zasáhl Francii na citlivém místě a vyvolal směsici otázek ohledně rovnosti pohlaví, nenáboženskosti občanské společnosti a tlaků islámské tradice na chování a postoje jednotlivců.

Samotný případ nemá na první pohled s náboženstvím nic společného. Žalující, jistý inženýr, se obrátil na soud s žádostí o zrušení manželství se studentkou zdravotnictví, protože mu lhala ohledně svého panenství. Jako muslim žádal od své budoucí manželky stvrzení předmanželské mravní čistoty. Snoubenka mu slovo dala, i když skutečnost byla jiná. Podle francouzského občanského zákoníku, lze manželství anulovat, pokud „došlo k omylu ohledně osoby nebo jejích zásadních kvalit“. Soudce vynesl rozhodnutí, podle nějž přestává manželství platit, pokud „spočívalo na výroku o panenství snoubenky, jenž se ukázal jako nepravdivý“. Protože podle názoru žalobce i soudu se jedná o „zásadní kvalitu“, s níž stojí a padá manželský svazek, manželství bylo podle práva zrušeno. Nevěsta tuto skutečnost uznala, rozsudek nenapadla a neodvolala se.

Soudní rozhodnutí ovšem není zcela bez vady. Právníci nevysvětlili, proč panenství, byť je s ním spojeno nepravdivé tvrzení, představuje „zásadní kvalitu“. Do věci se začali míchat politici a také názory veřejně činných osob na sebe nedaly dlouho čekat.

Ségolène Royalová, neúspěšná soupeřka Nicolase Sarkozyho ve volebním klání o prezidentské křeslo v Elysejském paláci v loňském roce a horká favoritka na funkci vůdce Socialistické strany, prohlásila, že soudce by nikdy neměl anulovat manželství jen na základě nepravdivého výroku ohledně panenství. Není sporu o tom, že hlasitosti aféře přidává skutečnost, že se jedná o manželský pár muslimů. Rozhořčení dala najevo rovněž Fadela Amarová, ministryně pověřená agendou městských čtvrtí se sociálními a integračními problémy, původem z rodiny muslimských přistěhovalců. Kdysi vedla kampaň na obranu dívek a žen před nátlakem islámských tradic. Dnes hovoří o inkriminovaném soudním rozsudku jako o „fatwě proti ženské emancipaci“.

Elisabeth Badinterová, feministka a filosofka, prohlásila, že je „pohoršena francouzským právním systémem“ a dodala, že „sexualita je výlučně soukromou záležitostí každé ženy“. Soudní výrok prý pouze povzbudí dívky z muslimských rodin, aby hledaly u plastických chirurgů pomoc s obnovou “počestnosti“.

Největší pozornost se soustředila na stanovisko Rašídy Datiové, ministryně spravedlnosti, jejíž rodiče jsou severoafričtí muslimové. Také ona má zkušenost s anulováním manželství, do něhož vstoupila na přání rodiny. Původně podpořila rozhodnutí lillského soudu s tím, že souzní se zkušeností žen, jež do manželství vstoupily pod tlakem rodiny a tradic, a posléze se snaží tohoto nedobrovolného břemena zbavit rychlým rozvodem.

V posledních dnech však názor změnila. Využila své pravomoci a žádá revizi procesu. Když byla opozici ostře interpelována v parlamentu, obvinila kritizující socialisty z toho, že ji v době, kdy vládli, nechali napospas muslimským tradicím a dohledu, který dívkám v muslimských rodinách vnucují a diktují muži.

Případ se skutečně netýká náboženství. Ale odhaluje a připomíná citlivost nenáboženské francouzské republiky, domova největší evropské muslimské populace. Sebemenší, byť i jen nepřímý náznak snah vnášet islámské tradice do francouzských zákonů se okamžitě registruje a vyvolává bouřlivou polemiku. Je to nepochybně dobrá zpráva. Bdělost na úzkostlivým dodržováním náboženské neutrality veřejného prostoru se ve Francii zatím nepodařilo otupit ani teroristům, ani rozsévačům afér s islámským šátkem, ani agitátorům islamizace při bouřích na velkoměstských předměstích na podzim roku 2005.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/38539/Sex-lzi-a-islam.html

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔08.08.2008 📕6.851

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago