Alláhova strana v Libanonu aneb když komunita supluje stát

Autor : 🕔08.08.2008 📕5.521

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

V salónu Muhammada Mahdí Barrú, usměvavého majitele „nejlepší“ cukrárny v al-Asahíře v Baalbeku, trůní portrét Hasana Nasralláha. Charismatický vůdce Hizbulláhu, idol šíitů a hrdina „antisionistické fronty“ v očích mnoha Arabů, včetně sunnitů. Muhammad není aktivistou „Alláhovy strany“. Podporuje ji však „bezvýhradně“.

Před dvěma roky v létě přišel pan cukrář o majetek. Při bombardování Baalbeku během izraelské války s raketovými odstřelovači. Ale Hizbulláh přispěchal na pomoc. „Dům, dílna, zařízení, vše bylo poničené. Škody mi odhadli na 116 tisíc dolarů“, vysvětluje pan Barrú. Dnes vše znovu funguje. Díky Hizbulláhu. „Dostal jsem 43 tisíc dolarů odškodného, z toho jen 8 tisíc od státu“, poznamenává Muhammad.

Nic nového pod libanonským sluncem. Absence státu v řadě šíitských oblastí země, zkorumpovanost ve státní správě a mezi úřednictvem dávají šanci Nasralláhově straně. Trpělivě splétá paralelní síť veřejných služeb a jejím prostřednictvím si zavazuje a kupuje přízeň šíitských voličů mezi Libanonci.

Jako desítky tisíc jiných šíitských rodin v zemi, posílá i Muhammad Mahdí Barrú, cukrář z Baalbeku, své syny do škol zřízených a provozovaných Alláhovou stranou. Když onemocní, pošlou je do ultramoderní nemocnice. Také tu spravuje a platí Hizbulláh. Ještě jako nemluvňata je vozili do jeslí Hizbulláhu.

Ve čtvrtek, pokud se chlapci nebudou dívat na al-Manár (Maják), televizní kanál Hizbulláhu, či nebudou poslouchat novou islámskou rapovou skladbu na stranické radiostanici an-Núr (Světlo), případně pokud nebudou číst nové číslo týdeníku Alláhovy strany pro mladé al-Ahd (Slib), budou sedět na náboženském školení, které povede jeden ze stranických mollů. Víkend stráví aktivitou v skautské družině Hizbulláhu. Pokud by pan Barrú neměl dostatek, mohl by si zažádat o bezúročnou půjčku u jedné z bankovních poboček, které Hizbulláh řídí a kontroluje.

Až dorostu, chtěl bych být bojovníkem Hizbulláhu“, přeje si Husajn, dvanáctiletý syn pana cukráře Barrú. Otec to přijímá s přívětivým usměvem. Podle odhadů disponují milice Hizbulláhu 10 tisíci placenými ozbrojenci a vedle toho 15 tisíci dobrovolnými reservisty. Pro srovnání, libanonská národní armáda má celkem 70 tisíc vojáků. Pokud by Husajn zahynul v maskáčích „hnutí odporu“, budoucnost celé rodiny by si vzala na starost Alláhova strana. Chlapec si musí na svou chvíli ještě počkat. Zatím tráví volný čas tím, že se dívá na videu na americké filmy. Filmy, natočené přáteli Hizbuláhu, jsou prý nudné. Naopak videohry z této produkce mají úspěch. V úlohách „padouchů“ tam místo Arabů figurují Američané a Izraelci.

Angažuji se ve straně, protože lidé v Hizbulláhu jsou v Libanonu nejčestnější a jsou to největší vlastenci“, říká tenkým hláskem Suhajr Nasralláhová. I když jméno k tomu svádí, ve skutečnosti není spřízněna s „as-Sajjidem“, „vážený Pánem“, jak tady v libanonských horách vůdci Hizbulláhovi jinak neřeknou. „Dvě mé starší sestry jsou v hnutí odporu“, říká dvacetičtyřletá dívka, jež záhy po narození osiřela. S finanční pomocí Hizbulláhu mohla vystudovat politické vědy na Americké universitě v Bejrútu.

Než přijala hosta, zakryla si vlasy černý závojem a své tričko a džíny pokryla černou splývavou abájou. Stejně jako v Bejrútu i zde v Baalbeku může pozorovatel snadno zjistit, že mladé šíitky neváhají nosit pod předepsanou černou pláštěnkou těsné halenky nebo džíny. „Tlak Hizbulláhu na přísné dodržování kulturních a společenských norem za posledních 15 let povolil“, tvrdí autorka knihy o Hizbulláhu francouzská socioložka Sabrina Merinová. „Ženám se nebrání studovat, pracovat a vybírat si podle vlastní chuti manžela, zkrátka být nezávislé“.

Jako se vyvíjí šíitská komunita v Libanonu, dříve chudá a ubohá, a zahrnuje dnes prosperující majitele malých a středních podniků a vzdělané střední vrstvy, tak i Hizbulláh, původně strana šíitských „vyděděnců a chudáků“, mění tvář. Je už něčím jiným, než za co bývá stále vydávána. „Není to ani islamistická organizace, ani fundamentalistická milice“, píše socioložka Merinová. „Za dvacet pět let své existence se stala společenským jevem, který nelze obejít“.

Převzato se svolením autora z
https://muller.blog.idnes.cz/c/37802/Allahova-strana-v-Libanonu-aneb-kdyz-komunita-supluje-stat.html
Autor : 🕔08.08.2008 📕5.521

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago