Zemřel šéf východoněmecké rozvědky Wolf

Autor : 🕔19.05.2008 📕6.059

Životní osudy Markuse Wolfa, který v pondělí 7. listopadu 2006 zemřel ve věku 83 let, nemají ve světě výzvědných služeb obdoby. Šéfem východoněmecké rozvědky byl jmenován ve svých třiceti letech a na tomto místě zůstal 33 let. Patří mezi legendy špionáže - ovšem pokud lze v tomto světě intrik a špinavostí o legendách v kladném smyslu mluvit.

Wolf se narodil 19. ledna 1923 v rodině lékaře a spisovatele, který vyznával komunistické náboženství. Po příchodu Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 musela rodina uprchnout do Sovětského svazu.

Za druhé světové války studoval mladý Wolf letecké inženýrství, ale potom ho sovětská tajná služba NKVD zlákala ke spolupráci a vyškolila jako diverzanta, který měl být vysazeném v nacistickém Německu. Válka však postupovala rychleji, takže se objevil v Berlíně už dobytém sovětskými vojsky.

Přijel tam se skupinou komunistů vedených Walterem Ulbrichtem. Zpočátku pracoval jako novinář, dokonce posílal zprávy z průběhu norimberského procesu s nacistickými prominenty.

Když začali Sověti formovat východoněmeckou tajnou službu, vyhlédli si Wolfa jako šéfa špionáže - měl jejich důvěru, vždyť už si ho vyškolili. Takových lidí měli málo. Do této funkce byl jmenován v roce 1953, když mu bylo třicet. Východoněmecká rozvědka dostala v rámci koordinace činnosti výzvědných služeb východního bloku za úkol soustředit se na západní Německo, štáb NATO a na některé africké státy.

Wolf se rozhodl, že od svých agentů nebude požadovat okamžité výsledky, nýbrž pozvolné vybudování kariéry, aby se nejprve dostali do vyšších funkcí, kde by mohli získávat kvalitní informace. Způsob nasazování těchto vyzvědačů byl jednoduchý - přecházeli jako političtí uprchlíci z východního Německa. Anebo si našel mezi bývalými nacisty, kteří se prosadili v západoněmecké administrativě a tajné službě, vhodné lidi - buď je získal díky jejich lehce levicové minulosti anebo je přitlačil ke zdi.

Patrně nejvýznačnějším agentem byl Günter Guillaume, který se stal poradcem západoněmeckého kancléře Willyho Brandta. Když západoněmecká kontrašpionáž tohoto vyzvědače objevila a zatkla, Brandt v roce 1974 odešel z politického života.

Další vysoce postavený agent Rainer Rupp alias "Topas" byl v centrále NATO odhalen až v roce 1993, po pádu komunismu.

Markus Wolf dovedl k dokonalosti metodu získávání sekretářek na vlivných místech pomocí svých "Romeů". Mladí atraktivní muži, které vysílal do Spolkové republiky Německo, měli navázat milostný vztah s dívkami, které pracují na důležitých úřadech, případně si je i vzít. Tyto ženy potom z lásky k milenci či nakonec k manželu podávaly zajímavé informace a kopírovaly klíčové dokumenty. Někdy končily tyto vztahy, které trvaly 10-12 let, tragédií, jindy z nich vznikla šťastná manželství. Wolf tvrdí, že některým těmto párům byl na Západě i za svědka.

Západní tajné služby totiž dlouho neznaly jeho tvář. Teprve v roce 1978 ho náhodně vyfotografovali ve Švédsku a pak neznámého ztotožnili s jeho jménem.

Odhaduje se, že Wolf vyslal do zahraničí na 4000 vyzvědačů, přičemž s většinu z nich osobně instruoval. Předpokládá se, že měl neustále ve službě na 500 agentů.

Když do Kremlu nastoupil Michail Gorbačov a začal prosazovat reformy, Wolf, který měl dokonalý přehled o světě, ho podporoval. Tím se však znelíbil šéfovi NDR Erichu Honeckerovi, a proto v roce 1986 z funkce šéfa rozvědky rezignoval.

Po sjednocení Německa ho soud v Düsseldorfu poslal na šest let do vězení za vlastizradu a korupci. Avšak soud vyšší instance ho osvobodil - podle smlouvy o spojení obou částí Německa byly činy vyplývající ze služebního postavení pardonovány. Spolupráci se západními tajnými službami odmítl, ale ochotně vystupoval v médiích.

Otištěno v MFD 10.11.2006

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔19.05.2008 📕6.059

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago