Němci vyzvědače u Goddarda neměli

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.214

24.03.2007

Nové informace trochu zamotávají situaci, ale zase ne tolik

Nedávno napsal Marcel Grün do iDnes, že podle Wernhera von Brauna měli Němci před válkou vyzvědače u amerického raketového průkopníka Roberta H. Goddarda. Zamejloval jsem Marcelovi a on mi poslal kratičký výňatek z nějakého spisu, kde se o tom v roce 1963 zmiňoval von Braun. Z dalšího textu vyplynulo, že okolo Goddarda vytvořil špionážní síť Nikolaus Ritter z německé vojenské výzvědné služby Abwehr.

Zajásal jsem. Major Ritter byl známou postavou, z Hamburku řídil špionáž proti Velké Británii a Spojeným státům. Sáhl jsem tedy po obsáhlé knize (skoro 700 stran) amerického historika Davida Kahna Hitler’s Spies. Je to nejlepší a nejobsáhlejší studie o německé špionáži za druhé světové války, jaká existuje. V rejstříku jsem našel nejen heslo Nikolaus Ritter, ale i rakety.

Zdroj vojenský atašé

Na straně 77 se Kahn zmiňuje o tom, že 7. ledna 1936 přišla do Berlína zpráva vojenského atašé z Washingtonu generála Friedricha von Böttinchera, která na čtyřech stranách popisuje pokusy s raketami.

Hlášení však bylo poměrně obecné. Böttincher připomněl dobu těchto pokusů (Goddard pracuje po desetiletí na problému raketového letu), jejich financování (značná podpora od Nadace Guggenheimových stejně jako Carnegieho institutu), poslední úspěch (první prakticky použitelná raketa), technické podrobnosti (výška 2 400 metrů a rychlost okolo 1 100 km za hodinu…, dlouhá 3,64 metru…, zprávy hovoří o 27 kilogramech paliva) a problémy (jistota, že raketa bude automaticky mířit vzhůru).

Odkud měl generál tyto informace? Buď z amerického tisku anebo mu někdo ze Smithsonova institutu dal informace o druhé chystané Goddardově monografii, která má vyjít ve sbírce studií ústavu v březnu. V ní autor shrnoval výsledky své práce za posledních asi deset let. Von Braun a jeho tým byli v té době mnohem dál.

Přitom Böttincher patřil mezi vojenské přidělence, kteří posílali vynikající informace, takže je s chutí četl i Adolf Hitler. Tentokrát však zklamal.

A žádné další zmínky o německé špionáži proti americkým raketovým odborníkům v knize nejsou. Ani Ritter se jimi nezabýval. Třebaže byl znalcem Ameriky, zřejmě jim nepřikládal žádný velký význam. Von Braun tedy chtěl připomenout velikost Velkoněmecké říše další lží.

Zdroj paní Goddardová

Když si přečetl tuhle poznámku kamarád Martin Postránecký, který už přes tři desetiletí žije v Londýně, napsal mi, že 25. června 2000 dostal od svého amerického přítele Joela C. Simona tuto zprávu:

Minulé pondělí jsem strávil celý den s Edem Buckbeeem, který pracoval s von Braunem na Apollu a později se sblížil s Goddardovo manželkou.

Řekl mi, že kromě vynikajících zdrojů informací o Goddardových pracích z amerického Patentního úřadu a Kongresové knihovny měl von Braun před válkou ještě třetí pramen: paní Goddardovou. Zdá se, že nějaký německý mládenec posílal dopisy s otázkami, ale Goddard byl příliš zaměstnán, než aby mu sám odpovídal. A tak pisatele informovala jeho manželka.“ A identita tohoto mladíka není známá, mohl to být i von Braun, ale to už se nikdy nedovíme.

Není vyloučeno, že v obou zmíněných institucích seděli proněmecky smýšlející úředníci, kteří předávali Němcům – těžko zpřesnit komu a jakým způsobem – informace o Goddardově činnosti. Avšak že by Esther Goddardová psala neznámému Němci o tom, co manžel dělá, tomu se mi nechce věřit. Věděla, jak je opatrný a tajnůstkářský – a přece by překračovala tyhle hranice?

Také v Goddardově biografii se Jonathan Dunder zmiňuje o Ritterově síti, kterou prý opředl Goddarda. Tady opět odkazuji na Kahna.

Závěr? Nejspíš nějací Američané s německými kořeny chtěli pomáhat své pravlasti a občas někomu z ambasády podstrčili nějaké informace anebo je napsali někomu ze staré otčiny. Všechno ostatní jsou kecy, které mají dokázat dvě věci: že Esther bezdečně zrazovala svého manžela, jehož velikost se ve skutečnosti snažila propagovat, a že abwehr byl vždycky navýši. Jak je to prosté.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.214

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago