Němci vyzvědače u Goddarda neměli

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.556

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

24.03.2007

Nové informace trochu zamotávají situaci, ale zase ne tolik

Nedávno napsal Marcel Grün do iDnes, že podle Wernhera von Brauna měli Němci před válkou vyzvědače u amerického raketového průkopníka Roberta H. Goddarda. Zamejloval jsem Marcelovi a on mi poslal kratičký výňatek z nějakého spisu, kde se o tom v roce 1963 zmiňoval von Braun. Z dalšího textu vyplynulo, že okolo Goddarda vytvořil špionážní síť Nikolaus Ritter z německé vojenské výzvědné služby Abwehr.

Zajásal jsem. Major Ritter byl známou postavou, z Hamburku řídil špionáž proti Velké Británii a Spojeným státům. Sáhl jsem tedy po obsáhlé knize (skoro 700 stran) amerického historika Davida Kahna Hitler’s Spies. Je to nejlepší a nejobsáhlejší studie o německé špionáži za druhé světové války, jaká existuje. V rejstříku jsem našel nejen heslo Nikolaus Ritter, ale i rakety.

Zdroj vojenský atašé

Na straně 77 se Kahn zmiňuje o tom, že 7. ledna 1936 přišla do Berlína zpráva vojenského atašé z Washingtonu generála Friedricha von Böttinchera, která na čtyřech stranách popisuje pokusy s raketami.

Hlášení však bylo poměrně obecné. Böttincher připomněl dobu těchto pokusů (Goddard pracuje po desetiletí na problému raketového letu), jejich financování (značná podpora od Nadace Guggenheimových stejně jako Carnegieho institutu), poslední úspěch (první prakticky použitelná raketa), technické podrobnosti (výška 2 400 metrů a rychlost okolo 1 100 km za hodinu…, dlouhá 3,64 metru…, zprávy hovoří o 27 kilogramech paliva) a problémy (jistota, že raketa bude automaticky mířit vzhůru).

Odkud měl generál tyto informace? Buď z amerického tisku anebo mu někdo ze Smithsonova institutu dal informace o druhé chystané Goddardově monografii, která má vyjít ve sbírce studií ústavu v březnu. V ní autor shrnoval výsledky své práce za posledních asi deset let. Von Braun a jeho tým byli v té době mnohem dál.

Přitom Böttincher patřil mezi vojenské přidělence, kteří posílali vynikající informace, takže je s chutí četl i Adolf Hitler. Tentokrát však zklamal.

A žádné další zmínky o německé špionáži proti americkým raketovým odborníkům v knize nejsou. Ani Ritter se jimi nezabýval. Třebaže byl znalcem Ameriky, zřejmě jim nepřikládal žádný velký význam. Von Braun tedy chtěl připomenout velikost Velkoněmecké říše další lží.

Zdroj paní Goddardová

Když si přečetl tuhle poznámku kamarád Martin Postránecký, který už přes tři desetiletí žije v Londýně, napsal mi, že 25. června 2000 dostal od svého amerického přítele Joela C. Simona tuto zprávu:

Minulé pondělí jsem strávil celý den s Edem Buckbeeem, který pracoval s von Braunem na Apollu a později se sblížil s Goddardovo manželkou.

Řekl mi, že kromě vynikajících zdrojů informací o Goddardových pracích z amerického Patentního úřadu a Kongresové knihovny měl von Braun před válkou ještě třetí pramen: paní Goddardovou. Zdá se, že nějaký německý mládenec posílal dopisy s otázkami, ale Goddard byl příliš zaměstnán, než aby mu sám odpovídal. A tak pisatele informovala jeho manželka.“ A identita tohoto mladíka není známá, mohl to být i von Braun, ale to už se nikdy nedovíme.

Není vyloučeno, že v obou zmíněných institucích seděli proněmecky smýšlející úředníci, kteří předávali Němcům – těžko zpřesnit komu a jakým způsobem – informace o Goddardově činnosti. Avšak že by Esther Goddardová psala neznámému Němci o tom, co manžel dělá, tomu se mi nechce věřit. Věděla, jak je opatrný a tajnůstkářský – a přece by překračovala tyhle hranice?

Také v Goddardově biografii se Jonathan Dunder zmiňuje o Ritterově síti, kterou prý opředl Goddarda. Tady opět odkazuji na Kahna.

Závěr? Nejspíš nějací Američané s německými kořeny chtěli pomáhat své pravlasti a občas někomu z ambasády podstrčili nějaké informace anebo je napsali někomu ze staré otčiny. Všechno ostatní jsou kecy, které mají dokázat dvě věci: že Esther bezdečně zrazovala svého manžela, jehož velikost se ve skutečnosti snažila propagovat, a že abwehr byl vždycky navýši. Jak je to prosté.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.556

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 4 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 3 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 4 weeks ago