Zajímavý seminář: ... a Brežněv má pouze spojené obočí

Autor : 🕔19.05.2008 📕7.841
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

05.06.2007

Seminář ke třetímu výročí smrti prezidenta Ronalda Reagana v Senátu

Víte, jaký vtip koloval v první polovině osmdesátých let v komunistickém Československu? Reagan má Spojené státy, kdežto Brežněv má pouze spojené obočí… Tímto bonmotem zahájil v Senátu v úterý 5. června 2007 své vystoupení na semináři o Ronaldu Reaganovi ke třetímu výročí jeho smrti brněnský historik Petr Suchý.

Všichni řečníci zdůrazňovali, že Reagan vnesl v lednu 1981 do Bílého domu nový jazyk a nové myšlení. Nebál se pojmenovávat věci pravými jmény. K zděšení svých diplomatů nazval Sovětský svaz „říší zla“. Ovšem mnohem víc tím vyděsil starce v Kremlu, kteří byli dosud zvyklí na zacházení v rukavičkách.

Reagan vnesl v roce 1981 do Washingtonu nový druh politiky – zdůraznil politolog Tomáš Klvaňa. Takový slovník od něj nikdo nečekal. Přinesl do politiky morální rozměr, který přísně dodržoval. Místo poraženecké nálady, která panovala ve Spojených státech po trapném ústupu z Vietnamu, což posílilo sovětské ambice ve třetím světě, dával lidem optimismus a naplňoval je důvěrou. Uměl přes hlavy novinářů, kteří mu zpočátku příliš nevěřili, vizuálně komunikovat s voliči – to se nakonec projevilo, když se ucházel o místo v Bílém domě pro druhé období. Nebyl v rukou svých poradců, jak se někteří domnívali, nýbrž vnášel do politiky své netradiční názory a s pisateli svých projevů úzce spolupracoval.

Je zajímavé, že američtí novináři ho nejdřív podceňovali jako člověka, který o světě nic neví. Byl to pro ně druhořadý herec z Hollywoodu či kovboj ze Západu. Považovali ho za radikála, který umí rozeznávat pouze dobro a zlo, nic mezi tím. Trvalo jim nějakou dobu, než ho pochopili a uznali.

Když vyhlásil program SDI, protiraketového kosmického deštníku známého jako „Hvězdné války“, Moskvu znejistěl. A tím vlastně nutil sovětské činitele, především pak Michaila Gorbačova, k reformám, které měly ozdravit tamní systém a umožnit mu přežít tlak Západu. To se však nestalo, Reaganova politika, podporovaná dalšími západními činiteli, vedla ke krachu komunistického systému v celé Evropě.

Sověti si byli jisté, že politika uvolňování napětí, tzv. détente, která se uplatňuje mezi Východem a Západem, přináší právě jim zisky. V roce 1973 se tím chlubil sovětský vůdce Leonid Brežněv při návštěvě Prahy, když řekl, že díky tomu bude moci Moskva do roku 1985 prosazovat v západní Evropě všechno, co chce – připomněl Petr Suchý.

A právě s touto politikou ústupků skončil Reagan spolu s britskou premiérkou Margaretou Thatcherovou. Základem pro jednání s Kremlem vytýčil pět bodů: 1. Vojenská rovnováha, při níž mu šlo o redukci jaderných zbraní, které jako křesťan považoval za nemorální. 2. Ekonomická bezpečnost, což znamenalo zamezení špionáže v oblasti vědy, techniky a ekonomiky i kradení nových přístrojů a vynálezů Sověty na Západě. 3. Regionální stabilita, která měla být nastolena nejen v Afghánistánu, kam Sověti vpadli, ale i ve střední Evropě. Tento americký prezident byl podle Suchého první západní politik, který odmítl tzv. dohody z Jalty a chtěl mít střední Evropu svobodnou, bez komunistické nadvlády. 4. Odzbrojování. 5. Dialog, který sám vedl, jakmile se naskytla příležitost.

Není bez zajímavosti, že Reagan měl odvahu k nepopulárním opatřením na domácí scéně, a to bez ohledu na veřejné mínění. Tahle pevnost a sebedůvěra ve vlastní představy našim politikům bohužel schází.

Západ jednoznačně zvítězil ve studené válce – konstatoval Suchý. Přitom s poraženým Sovětským svazem nezacházel jako s poraženým, nýbrž se mu snažil pomáhat při jeho transformaci.

Roman Joch z Občanského institutu připomněl slavný výrok premiérky Thatcherové, že Reagan vyhrál studenou válku, aniž musel vypálit jediný výstřel. Nicméně v diskusi po skončení referátů upozornil bezpečnostní expert Petr Vančura, tradičně superkritický, že ve skutečnosti studená válka úplně neskončila, protože zlo z Moskvy stále hrozí.

Ředitel Bezpečnostního archivu Ministerstva vnitra Pavel Žáček mluvil na téma StB a SDI. Soustředil se na akci RJAN, tedy na zjišťování příprav k nenadálému útoku NATO na Varšavskou smlouvu. Sověti dali tento úkol rozvědkám všech členských států Varšavské smlouvy. I když vznikl v počátcích Reaganova panování, první porada se Sověty nad ním se konala na jaře 1983, vyhlášení SDI dodalo tomuto pátrání nový rozměr.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔19.05.2008 📕7.841

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago