Poselství z Damašku

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.698
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Nazývali ho „teroristou bez tváře“. Než se  k atentátům spáchaným 11.září 2001 přihlásil Usáma ibn Ládin, soudily americké tajné služby, že je má na svědomí právě on, Imád Mughníja. Do té doby držel primát v počtu zabitých Američanů při islamistických atentátech po celém světě. V úterý 12. února jeho pozemská pouť, za níž se táhne velká skvrna lidské krve, skončila. S čím kdo zachází, tím také schází. V Damašku ho o život připravil výbuch nálože umístěné v jeho terénním Mitsubishi.

Jeho smrtící bilance je nemalá. Sebevražedné atentáty v roce 1983 vedené proti americkým a francouzským kasárnám v Bejrútu . Přes tři stovky mrtvých. Americká ambasáda v Bejrútu v témže roce. 63 mrtvých. Únos letadla společnosti TWA na lince Athény-Řím v roce 1985. Jeden chladnokrevně zavražděný pasažér a jeho tělo vyhozeno na letištní plochu. Únosy občanů západních zemí v 80. letech v Libanonu. Byl mezi nimi i mladý francouzský arabista Michel Seurat. Dodnes není jasné, proč a jak zemřel. Za to, že znal arabskou kulturu, jazyk, islám a muslimy a dovedl o nich rozumně a věcně mluvit? Na Seuratovy ostatky se mělo údajně náhodou narazit teprve v loňském roce. Mughníjovu vizitku nesou i protiizraelské a protižidovské atentáty spáchané v Argentině v roce 1992. Izraelská ambasáda – 29 mrtvých, židovské náboženské středisko v Buenos Aires -  85 zabitých.

Jistě, nedělal to sám. Leč byl onou špičkou, bez níž dílo ani nepočne, ani není dovršeno. Koordinátor, plánovač, inspirátor. Není třeba dělat bůhví jaký průzkum, aby se zjistilo, kdo za ním stál. Ti, kteří ho podporovali a využívali, dávají dnes veřejně najevo smutek. V Teheránu, kde se jeho smrt připisuje „státnímu terorismu“ Izraele, prohlásil ministr zahraničí, že Imád Mughníja „popsal zlatým písmem jednu ze stránek dějin boje proti sionistickým agresorům a okupantům“. Sýrie, jež „teroristovi bez tváře“ poskytovala úkryt v damašské čtvrti největších zazobanců a téměř na dohled od budov svých vlastních tajných služeb, odsuzuje „hanebný teroristický čin“. A libanonská šíitská strana Hizbulláh, v níž jako číslo dvě měl Mughníja na starost vojenské a bezpečnostní záležitosti, mu vzdala hold slovy: „S velkou hrdostí oznamujeme, že významný aktivista džihádu a vůdce islámského odporu v Libanonu se stal zásahem izraelských sionistů mučedníkem“.

Po celou čtvrtinu století představoval Imád Mughníja klíčovou figuru ve spojenectví Íránu, Hizbulláhu a Sýrie. I když Izraelci oficiálně popírají jakýkoliv podíl na Mughníjově smrti, je jasné, že ji nelitují. Pro Izrael ztělesňoval jednoho z nejobávanějších protivníků. Ať je pozadí jakékoliv, likvidace „teroristy bez tváře“ uprostřed Damašku vrací lesk izraelské tajné službě. Napravuje její pověst pošramocenou ve válce v Libanonu v létě 2006, při níž se příliš nevyznamenala. Pro Hizbulláh, Syřany a Íránce je případ atentátu varovným signálem, že izraelská akceschopnost nepolevuje.

Ve válce tajných služeb jde o mimořádnou událost. Myslet si však, že akci připravili Izraelci samotní, je moc jednoduché. Na Mughníjovu hlavy vypsali Američané odměnu 5 milionů dolarů a honičky se účastnila i francouzská rozvědka. Nemělo by se opomenout ani na to, že k atentátu na „teroristu bez tváře“ došlo den před třetím výročím vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Připravili ji, jak známo, syrští agenti. Násilná smrt Imáda Mughníji obsahuje tedy podstatně širší poselství, než jaké se jeví na první pohled.

Převzato se svolením autora z

https://muller.blog.idnes.cz/c/25384/Poselstvi-z-Damasku.html

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.698

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago