Zradily je dějiny?

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.218

Francouzský historik Marc Bloch, popravený gestapem v roce 1944, připomíná v úvodu své stati Obrana historie, publikované posmrtně v roce 1949, příchod německých oddílů do Paříže a zhroucení francouzské správy. Klade přitom otázku: „Zradily nás dějiny?“ Rozprášení Fatahu během bitvy o Gazu v červenu 2007 a vymizení historické Arafátovy odbojové organizace z gazského politického prostoru staví Organizaci osvobození Palestiny OOP do podobné situace. Střechová palestinská národní instituce si může stejně jako francouzská správa v roce 1940 myslet, že byla „dějinami zrazena“.

Řada Palestinců žádala od palestinských předáků po fiasku v Gaze, aby zpytovali svědomí. Vzešla z toho jen fraška. Mahmúd Abbás dal pokyn k vytvoření vyšetřovací komise se svérázným složení. Zloději křičí, chyťte zloděje. Do komise byli najmenováni výhradně funkcionáři Fatahu a do čela postaven generální tajemník Palestinské autonomie Tajib Abd ar-Rahím. Komise pojmenovala viníka. Za porážku prý nesou vinu špatně fungující palestinské „bezpečnostní složky“ v Gaze. Odpovědnost představitelů Fatahu, mocenského zázemí bezpečnostního aparátu Palestinské autonomie, zůstala stranou.

Abychom pochopili v celé šíři zásadní událost, jež mění chod nejnovějších palestinských dějin, musíme se vrátit do situace, jež porážku Fatahu v Gaze předcházela o 18 měsíců. V lednu 2006 zvítězilo islamistické Hnutí islámského osvobození Hamás v palestinských parlamentních volbách. A od tohoto historického zlomu je pak třeba se ještě vrátit k situaci, v níž se zrodila Palestinská autonomie (1994), a poukázat na způsob, jak tato autonomní správa fungovala.

OOP vítala zrod Palestinské autonomie (1994) po izraelsko-palestinských dohodách z Oslo jako šanci vytvořit z okupovaných palestinských území „Singapúr Středního východu“. Chtěla sice radikálně změnit ráz palestinských území, ale tak, aby dosavadní mocenská elita neztratila pozice. Zajistit to mohl jen klientilismus, nikoliv demokracie. Starost o pořádek byl svěřen vlivným palestinským rodinám a jejich milicím. Ve společenském a hospodářském životě se nepečovalo o zdravou soutěž.  Veřejné zakázky dostávali kamarádi, příbuzní, ten, kdo uměl patřičně projevit vděčnost. Zpravidla se tomu říká korupce. Tón určovaly místní firmy s monopolním právem na import a export ve vlastnictví osob blízkých prezidentovi Jásiru Arafátovi.

Z exilu se tak funkcionáři OOP mohli vracet bez obavy. S korupcí si již dávno tykali. Elitářské manýry nebyly příliš po chuti relativně egalitářskému a na skromnost zvyklému palestinskému prostředí. Palestinská většina sice pokorně skláněla hlavu, ale bylo veřejným tajemstvím, že zbohatlické zvyklosti své reprezentace pokládají obyčejní Palestinci za nestydatost. Okázalé bohatství menšiny plynulo hlavně z toho, že si dokázala přisvojovat podstatný díl z mezinárodní pomoci.

Běžných Palestinců se desítky miliard dolarů pumpovaných do palestinských území dotkly jen zlomkem nebo se jich nedotkly vůbec. V únoru 2006 provedl sociolog Chalíl Šikakí průzkum, z něhož vyplynulo, že 81% Palestinců si myslí, že autonomní správa je prolezlá korupcí. Je ostatně známo, že heslo „Kde jsou ty peníze?“ patřilo k těm nejpřitažlivějším, s nimiž operoval Hamás během volební kampaně. Jak zřejmé, heslo zabralo.

V listopadu 2007 se obnovila izraelsko-palestinská vyjednání setkáním představitelů dotčených stran pod americkou patronací v Annapolis. V očích Izraelců je Abú Alá, který stojí v čele palestinských vyjednavačů, bývalým palestinským premiérem a předním funkcionářem Fatahu. V očích Palestinců je to především podnikatel, jenž bohatne z toho, že má monopol na export palestinského cementu. Řadu jeho kolegů z Palestinské autonomní správy si vede obdobně a palestinská veřejnost o nich nemá lepší mínění. Politika slouží jim nikoliv naopak.

Pro Izraelce je vyjednávání s takovými Palestinci nemile tvrdým oříškem a představuje dilema.  Brát je za partnery, znamená posilovat jejich oslabenou moc a postavení. To je jedna strana mince. Ta druhá zneklidňuje více. Podporovat zkorumpované Palestince, znamená prohlubovat odcizení této elity od veřejnosti a tak připravovat půdu pro setbu nového Hamásstánu. Tentokrát v Předjordánsku.

Pokud si představitele Fatahu mohou myslet, že je dějiny zradily, jsou to naopak aktivisté Hamásu, kdo dnes tíhne k přesvědčení, že ztělesňují dějinný osud. A obě strany ztrácejí soudnost. Čím hůře, tím lépe. Nemálo Palestinců by uvítalo třetí cestu mezi Fatahem a Hamásem. Jedna z nový iniciativ, podporovaná skupinou podnikatelů a intelektuálů s názvem Palestine Forum vyzývá k ústupkům Fatahstán a Hamásstán. Hamás by měl souhlasit s novými volbami a s vyjednáváním s Izraelem. Fatah by měl přijmout radikální institucionální reformy a vymezit jasně rámec mírových vyjednávání. 

Zní to rozumně, ale bohužel málo reálně. Palestinci postrádají silné a důvěryhodné vedení. Bez něho nedokáží nic. A Izrael to už dávno ví a na vyjednávání nespoléhá. Připravuje se na novou válku. Raketové útoky z Gazy takový postup ospravedlňují. A tamní Hamás? Ten potřebuje mučedníky. Bez nich by nebyl nic.

Převzato se svolením autora z

https://muller.blog.idnes.cz/c/27296/Zradily-je-dejiny.html

Autor : 🕔19.05.2008 📕5.218

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago