Nejasná budoucnost ruské kosmonautiky

Autor : 🕔10.01.2008 📕6.112
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Až do letošního léta hovořil generální ředitel největší ruské kosmické firmy Energija Nikolaj Sevasťjanov velmi optimisticky o budoucích plánech. V roce 2010 se měla vydat ke zkušebnímu letu nová loď Kliper pro šest lidí. V následujících letech se počítalo s výpravami turistů v upraveném stroji Sojuz okolo Měsíce – letenka by přišla na sto milionů dolarů. Pro srovnání: osmidenní výpravu v Sojuzu na Mezinárodní stanici ISS účtují Rusové okolo 20 milionů dolarů. Do roku 2025 chtěl vybudovat na Měsíci stálou základnu, jejíž osazenstvo by mimo jiné těžilo hélium-3 jako palivo pro pozemské termonukleární elektrárny, jejichž vývoj je zatím stále nejasný. A později počítal i s ruskou expedicí na Mars.

---

Těmito velkými projekty chtěl Sevasťjanov naplnit ambici Ruska, aby se vrátilo na kosmickou scénu jako jeden z hlavních protagonistů; tuto roli ztratilo během ekonomického kolapsu Sovětského svazu. Kde na to Rusko vezme peníze? Odpovědi na tuto otázku se však generální ředitel vyhýbal – tyto body totiž ve výhledech do roku 2015 Federální kosmické agentury (Roskosmos) chyběly.

Rada ředitelů podniku doporučila už v červnu Sevasťajnovo odvolání. Jednání akcionářů firmy Energija, mezi nimiž má velkou váhu Roskosmos, se sešlo 31. července a Sevasťjanova sesadilo. Na jeho místo dosadilo Vitalije Lopotu. Teprve postupem času vychází najevo, co zlomilo bývalému generálnímu řediteli vaz – byla to jeho nezřízená ambicióznost, která neladila se skromnými představami Kremlu.

Jak nedávno prohlásil Lopota, Energija nebude v dohledné době stavět Kliper, který by nahradil Sojuz, jenž slouží už čtyři desetiletí, ani nebude Sojuz rekonstruovat k obletům Měsíce pro turisty. Nemá na to peníze.

Energija, která odpovídá za provoz ruských částí ISS, zajistí i nadále její obsluhu osobními loděmi Sojuz a nákladními Progress. Nedávno byla dokonce uzavřena dohoda s NASA o vynášení amerických kosmonautů na stanici do roku 2011.

Podle názoru komentátora agentury RIA Novosti Andreje Kisljakova není jasné, jestli Roskosmos počítá s nějakým zdokonalením osobních lodí Sojuz a nákladních Progress, jak by bylo žádoucí.

Roskosmos nyní připravuje pro vládu návrhy na rozvoj pilotované kosmonautiky až do roku 2040 – řekl před několika dny vedoucí pracovník této kosmické agentury Alexej Krasnov. Jejich součástí bude i plán na další výzkum Měsíce. Existuje však nebezpečí, připustil, že Rusko zaostane v novém závodu o Měsíc nejen za Spojenými státy, ale „i za mnohými zeměmi, které se dřív o výzkum Měsíce nezajímaly“. Pokud se týká využívání Mezinárodní stanice ISS, měla by být v provozu nejméně do roku 2020.

Kreml dnes věnuje nejvíc péče ozbrojeným silám. Kosmonautiku, která bývala vizitkou někdejšího Sovětského svazu, tolik pozornosti a hlavně peněz nedává. Bude tedy záležet na tom, kdy prezident Vladimír Putin uzná strategický význam kosmonautiky a změní velmocenské priority. A potom by se nemusely plány Roskosmosu příliš měnit od představ sesazeného Sevasťjanova, jenom by se možná naplňovaly pomaleji.

Stejně důležitá je i obnova arzenálu vojenských družic, především špionážních, jichž se Rusku nedostává. Není vyloučeno, že nejdřív Kreml vyslyší požadavky vojáků ohledně vesmíru a teprve potom začne podporovat i civilní lety.

Po redakčním zpracování vyšel 23.8.2007 v MFD

PS: Od chvíle, kdy jsem rukopis odevzdal do redakce, se stala důležitá věc, o níž napsal Tonda Vítek do kosmo.cz. S Lopotou se setkal velitel ruských kosmických sil generál Vladimír Popovkin, který projevil o nově zkoncipovanou mnohonásobně použitelnou loď Kliper zájem s tím, že uváží, jak ji využít „pro obranné účely“. Řinčení ruského vojenského arzenálu tedy pokračuje.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔10.01.2008 📕6.112

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago