Nejasná budoucnost ruské kosmonautiky

Autor : 🕔10.01.2008 📕5.862

Až do letošního léta hovořil generální ředitel největší ruské kosmické firmy Energija Nikolaj Sevasťjanov velmi optimisticky o budoucích plánech. V roce 2010 se měla vydat ke zkušebnímu letu nová loď Kliper pro šest lidí. V následujících letech se počítalo s výpravami turistů v upraveném stroji Sojuz okolo Měsíce – letenka by přišla na sto milionů dolarů. Pro srovnání: osmidenní výpravu v Sojuzu na Mezinárodní stanici ISS účtují Rusové okolo 20 milionů dolarů. Do roku 2025 chtěl vybudovat na Měsíci stálou základnu, jejíž osazenstvo by mimo jiné těžilo hélium-3 jako palivo pro pozemské termonukleární elektrárny, jejichž vývoj je zatím stále nejasný. A později počítal i s ruskou expedicí na Mars.

---

Těmito velkými projekty chtěl Sevasťjanov naplnit ambici Ruska, aby se vrátilo na kosmickou scénu jako jeden z hlavních protagonistů; tuto roli ztratilo během ekonomického kolapsu Sovětského svazu. Kde na to Rusko vezme peníze? Odpovědi na tuto otázku se však generální ředitel vyhýbal – tyto body totiž ve výhledech do roku 2015 Federální kosmické agentury (Roskosmos) chyběly.

Rada ředitelů podniku doporučila už v červnu Sevasťajnovo odvolání. Jednání akcionářů firmy Energija, mezi nimiž má velkou váhu Roskosmos, se sešlo 31. července a Sevasťjanova sesadilo. Na jeho místo dosadilo Vitalije Lopotu. Teprve postupem času vychází najevo, co zlomilo bývalému generálnímu řediteli vaz – byla to jeho nezřízená ambicióznost, která neladila se skromnými představami Kremlu.

Jak nedávno prohlásil Lopota, Energija nebude v dohledné době stavět Kliper, který by nahradil Sojuz, jenž slouží už čtyři desetiletí, ani nebude Sojuz rekonstruovat k obletům Měsíce pro turisty. Nemá na to peníze.

Energija, která odpovídá za provoz ruských částí ISS, zajistí i nadále její obsluhu osobními loděmi Sojuz a nákladními Progress. Nedávno byla dokonce uzavřena dohoda s NASA o vynášení amerických kosmonautů na stanici do roku 2011.

Podle názoru komentátora agentury RIA Novosti Andreje Kisljakova není jasné, jestli Roskosmos počítá s nějakým zdokonalením osobních lodí Sojuz a nákladních Progress, jak by bylo žádoucí.

Roskosmos nyní připravuje pro vládu návrhy na rozvoj pilotované kosmonautiky až do roku 2040 – řekl před několika dny vedoucí pracovník této kosmické agentury Alexej Krasnov. Jejich součástí bude i plán na další výzkum Měsíce. Existuje však nebezpečí, připustil, že Rusko zaostane v novém závodu o Měsíc nejen za Spojenými státy, ale „i za mnohými zeměmi, které se dřív o výzkum Měsíce nezajímaly“. Pokud se týká využívání Mezinárodní stanice ISS, měla by být v provozu nejméně do roku 2020.

Kreml dnes věnuje nejvíc péče ozbrojeným silám. Kosmonautiku, která bývala vizitkou někdejšího Sovětského svazu, tolik pozornosti a hlavně peněz nedává. Bude tedy záležet na tom, kdy prezident Vladimír Putin uzná strategický význam kosmonautiky a změní velmocenské priority. A potom by se nemusely plány Roskosmosu příliš měnit od představ sesazeného Sevasťjanova, jenom by se možná naplňovaly pomaleji.

Stejně důležitá je i obnova arzenálu vojenských družic, především špionážních, jichž se Rusku nedostává. Není vyloučeno, že nejdřív Kreml vyslyší požadavky vojáků ohledně vesmíru a teprve potom začne podporovat i civilní lety.

Po redakčním zpracování vyšel 23.8.2007 v MFD

PS: Od chvíle, kdy jsem rukopis odevzdal do redakce, se stala důležitá věc, o níž napsal Tonda Vítek do kosmo.cz. S Lopotou se setkal velitel ruských kosmických sil generál Vladimír Popovkin, který projevil o nově zkoncipovanou mnohonásobně použitelnou loď Kliper zájem s tím, že uváží, jak ji využít „pro obranné účely“. Řinčení ruského vojenského arzenálu tedy pokračuje.

Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz

Autor : 🕔10.01.2008 📕5.862

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago