Horatio Nelson - VIII. díl

Autor : 🕔10.07.2007 📕14.477

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Horatio Nelson - I. díl
 2. Horatio Nelson - II. díl
 3. Horatio Nelson - III. díl
 4. Horatio Nelson - IV. díl
 5. Horatio Nelson - V. díl
 6. Horatio Nelson - VI. díl
 7. Horatio Nelson - VII. díl
 8. Horatio Nelson - VIII. díl
 9. Horatio Nelson - IX. díl
 10. Horatio Nelson - X. díl

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Druhé vítězství

K urovnání rodinných záležitostí Nelsonovi ale nezbývalo mnoho času. Anglie se totiž chystala k další válce. Tentokrát její protivníci vyvstali na chladném severu. Rusko, Švédsko, Dánsko a Prusko  koncem roku 1800 vytvořilo koalici, která ostře vystoupila proti způsobu anglické blokády Francie. Ta spočívala v zajímání obchodních lodí plujících do francouzských přístavů. Anglie si dokonce osobovala právo zastavit a prohledat i lodi plující pod neutrálními vlajkami. Zajaté lodi pak byly eskortovány do anglických přístavů, kde o jejich dalším osudu rozhodoval speciální soud. Tímto způsobem Anglie získávala monopol v námořní dopravě, což se pranic nelíbilo ostatním státům, do značné míry závislým na námořním obchodu. Když tyto státy vystoupily na obranu svých obchodních zájmů, Anglie se rozhodla zareagovat vysláním své flotily do Baltského moře.

Nový První lord  Admirality, jímž nebyl nikdo jiný, než bývalý Nelsonův velitel admirál St. Vincent, pro tuto akci shromáždil flotilu 93 lodí (z toho však jen 20 řadových), na nichž krom námořníků bylo připraveno též 600 příslušníků námořní pěchoty pro případné výsadkové operace.

Na první pohled se zdálo, že vyčleněné síly jsou příliš slabé, než aby mohly proti spojeným loďstvům účinně zasáhnout. Jen Rusko mělo kupříkladu 82 řadových lodí. Jenže z tohoto počtu bylo v daném okamžiku v bojové pohotovosti jen 61 lodí (zbytek právě podstupoval nezbytné opravy, údržbu apod.) a z toho jen 31 se právě nacházelo na Baltu. Ostatní spojenci na tom byli podobně, Švédsko disponovalo 18 řadovými loděmi, avšak jen 11 bylo v danou chvíli připravených k boji  a Dánsko mohlo ihned vyslat na moře 10 ze svých 23 řadových lodí.

Nicméně pohromadě šlo o značnou bojovou sílu, ke které mohli spojenci navíc připojit 89 fregat, korvet a brig, plus dalších 150 menších plavidel.

Nabízí se otázka, proč vlastně Anglie, jedna z největších námořních velmocí té doby (ne-li úplně největší) nepostavila větší flotilu. Jedním z problémů byl zřejmě čas. Jednat bylo třeba urychleně, protože podle strategického záměru Admirality měla být jednotlivá nepřátelská loďstva zničena postupně, dříve než se spojí. Druhým problémem byl prostor. Rozsáhlé anglické državy se nacházely prakticky po celém světě a eskadry určené k jejich ochraně tak byly rozptýlené po všech světových mořích a oceánech.

Proto byly narychlo shromážděny všechny dostupné lodi  a bezodkladně učiněny přípravy k jejich vyplutí. Do čela anglické eskadry byl určen viceadmirál sir Hyde Parker. Nelson se stal jeho zástupcem a přenesl svou vlajku na řadovou loď Elephant. Nelsonova pýcha byla zase těžce uražena jeho podřízením Parkerovi. Parker byl pomalý a váhavý velitel, nicméně kdysi velmi zbohatl z kořisti, kterou pro něho získávali podřízení kapitáni pod jeho velením na Jamajce. Byl tudíž vážený a proto byl postaven do čela tohoto uskupení. Agilní Nelson měl zřejmě vyvažovat jeho pomalost.

Zejména na Nelsonův nátlak zvedla flotila kotvy již v březnu 1801 a zamířila ke Kodani. Úkolem anglického loďstva bylo porazit dánské loďstvo, tím si zjednat přístup k hlavnímu městu Dánska, zahájit jeho ostřelování a vytrvat v něm tak dlouho, dokud Dánsko nekapituluje.

K bitvě u Kodaně došlo 2. 4. 1801. Střetnutí sice bylo víceméně nerozhodné, dánský korunní princ Frederik (vládnoucí místo svého duševně nemocného otce krále Kristiána VII., po jeho smrti se v letech 1808-1839 stává králem dánským jako Frederik VI.) byl přesto odhodlán k ústupkům, jen aby ochránil své město před případným anglickým ostřelováním. Jeho pozici pak výrazně usnadnil spěšný kurýr s tajnou informací nejvyššího významu – ruský car Pavel I. byl v noci z 11. na 12. 3. zavražděn, na trůn nastoupil jeho syn Alexander.

Princ Frederik snadno odhadl další vývoj událostí. Pavel I. se stal obětí spiknutí ruské šlechty, jejíž moc se snažil výrazně omezit. Na jeho vraždě měl podíl i jeho syn a atentát zřejmě podporovala i Anglie, protože Pavel I. se paktoval s Napoleonem. Od Alexandera se naopak dal očekávat proanglický kurz. Frederik nyní mohl využít své převahy – Angličané zatím o změně ruského panovníka neměli tušení.

Korunní princ správně odhadl, že bez Ruska dojde k rozpadu Severní aliance tak jako tak a proto kývl na anglické návrhy. Dánsko přijalo příměří s tím, že vystoupí z aliance.

Parkerova a Nelsonova pozornost se nyní obrátila k Rusku a Švédsku. Horečně se opravovaly utrpěné škody. Anglické ztráty dosáhly 1200 mužů, z toho 68 důstojníků. Na jejich místa Parker jmenoval své oblíbence, kteří se ovšem bitvy nezúčastnili. Nelson protestoval a navrhoval k povýšení důstojníky, kteří se osvědčili v boji (v některých případech obyčejní poručíci přebírali velení po padlých kapitánech a vedli si skvěle). Co se týče služebních záležitostí, byl Nelson vždy neochvějně spravedlivý, nikdy nikoho neposuzoval podle osobních sympatií či antipatií.

Spory Nelsona s Parkerem se začaly vyhrocovat. Parker byl jako vždy pasivní a Nelson se snažil jej popohnat k akci. Přitom neopomněl informovat přítele Troubridge, který nyní povýšil na člena rady Admirality.

Díky Parkerově pomalosti se nepodařilo zaskočit švédskou flotilu, která se pod dojmem dánské porážky uchýlila do přístavu v Karlskroně pod ochranu pobřežních baterií.

Parker byl nakonec 5. května odvolán a na jeho místo byl jmenován Nelson, který se opět hřál na výsluní slávy. Za své vítězství obdržel titul vikomta.

Nelson nyní hodlal zaútočit na Rusy, než však mohlo k útoku dojít, přišla zpráva o rozpadu koalice a konci války. Za těchto okolností už Nelsona další pobyt v Baltu neuspokojoval, chtěl se co nejdříve vrátit k Emmě a Horatii. Dne 19. 6. se nechal vystřídat ve funkci velícího důstojníka ze zdravotních důvodů admirálem Charlesem Poleem.

Autor : 🕔10.07.2007 📕14.477

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago