Irácké ozbrojené síly v operaci Iraqi Freedom

Autor : 🕔16.09.2003 📕10.387
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Irák vynakládal na obranu poměrně značné výdaje v roce 1998 to bylo 6,8% HDP. Vysoké byly také výdaje v přepočtu na jednoho obyvatele, které byly v roce 1999 srovnatelné s americkými – 68 USD na hlavu, celkem tedy více než 1,5 mld USD.

Roku 1999 čítaly irácké ozbrojené síly přibližně 429 000 mužů (a asi 650 000 vycvičených záloh). Tvořeny byly pěchotou, letectvem, námořnictvem a zvláštními službami. K irácké armádě patřilo rovněž vojsko protivzdušné obrany (17 000 osob) a polovojenské jednotky. Ty měly asi 45 až 50 000 příslušníků, z čehož 15 000 osob sloužilo v bezpečnostních jednotkách, 20 000 u pohraniční stráže a 10 – 15 000 ve zvláštní jednotce Saddámovi fidájíni. Irácké vojsko bylo vybaveno především výzbrojí z bývalého SSSR.

Pozemní síly

Pozemní síly disponovaly 350 000 vojáky včetně asi 50 000 příslušníků Republikánské gardy. Dalších 12 – 15 000 vojáků sloužilo ve speciální divizi Republikánské gardy, která byla přímo odpovědná za ochranu prezidenta Saddáma Husajna. K dalším složkám patřila ozbrojená milice, tzv. lidová armáda – tisíce ozbrojených členů Saddámovy strany Baas.

Pravidelná armáda

Složení divizí bylo různé podle jejich určení. Mechanizovanou brigádu tvořily tři mechanizované prapory o třech rotách, každý se 45 – 50 BVP a OT, tankový prapor o třech rotách se 44 tanky a baterie 6 minometů.

Obrněná brigáda se skládala z třech tankových praporů po 40 – 45 tancích, mechanizovaným praporem se 45-50 BVP a OT a baterií 6 minometů ráže 120 mm.

Pěší brigáda čítala tři pěší prapory s 900 vojáky, rozdělené do tří rot, a dále baterii se 4 – 6 minomety. Všechny typy brigád měly rovněž k dispozici různé podpůrné jednotky.

Výzbroj brigád jednotlivých sborů tvořily tanky T-54, T-55 a T-62, mechanizované prapory měly ve výzbroji různé typy OT. Vojskové letectvo sboru bylo vyzbrojeno asi 60 vrtulníky Mil Mi-24, SA-316/319 Alouette III a SA-342 Gazelle.

Autor : 🕔16.09.2003 📕10.387

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago