Air Vice Marshal Sir Keith Park

Autor : 🕔09.09.2003 📕9.197
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Sir Keith Park pocházel z Nového Zélandu, kde se narodil jako syn profesora Jamese Parka. Do Velké Británie přišel za 1. světové války, aby zde sloužil jako střelec v řadách pěchoty. Ale již roku 1917 byl převelen k RFC (Royal Flying Corps). Později se stal důstojníkem RAF.
 
Dne 10.4.1918 získal velení své první bojové squadrony,
48. squadrony RAF, jedné z prvních vybavované letouny  Bristol Fighter . Pak vystudoval univerzitu RAF Staff College a byl jmenován Air attache na velvyslanectví v Argentině.  Od roku 1938 se stal pravou rukou Dowdinga jako štábní důstojník Fighter Command. Poté se stal leteckým důstojníkem velícím 11. skupině Fighter Command. Stejně jako jeho velitel Dowdinga byl Park odvolán ze své funkce krátce po konci Bitvy o Británii a byl pověřen velením Flying Training Group. Toto vše bylo výsledkem Leigh-Malloryho kritiky Parkovy taktiky užití stíhačů.  Leigh-Mallory byl v té době velící důstojník 12. skupiny Fighter Command, který   si získal sympatie ve válečném kabinetu a který nenáviděl jak Dowdinga, tak jeho spojence Parka.
 
Roku 1942 se Park stal leteckým důstojníkem velícím stíhací obraně Malty. Bylo to v době, kdy obrana ostrova Malty ležela na bedrech několika Hurricanů, které bojovali s velkou odhodlaností a odvahou do té doby, nežli dodatečné posily umožnily ochránit  posádku ostrova a zvítězit ve Středomoří. V lednu 1944 byl Park jmenován Air Officer Commanding-in-Chief Middle East a o rok později  Allied Air Commander-in-Chief of South-East Asia Command.
 
Zemřel roku 1975 na Novém Zélandu, ve věku 82 let.
 
Jednou o něm řekl Air Vice-Marshal 'Johnnie' Johnson, jeden z nejlepších stíhacích velitelů, že Park byl „jediný muž, který byl schopen prohrát válku během dne nebo dokonce pouze během odpoledne.

Autor : 🕔09.09.2003 📕9.197

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago