„Taran“ na slovenském nebi

Autor : 🕔24.02.2007 📕14.715

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Dne 30. září probíhal na letišti Bratislava - Vajnory letecký den, organizovaný jako jedno z plánovaných vystoupení Leteckého cirkusu Martina Kindernaye s dalším doprovodným programem. Jak název napovídá, jedná se o skupinu ultralehkých letounů, které jsou zmenšenými napodobeninami svých velkých vzorů z první světové války.

Celá pečlivě zaranžovaná vystoupení se snaží navázat na popularitu poválečných leteckých cirkusů z dvacátých let, kdy bývalí protivníci předváděli divákům inscenované souboje, tentokrát bez úmyslu zabít protivníka.

Koho by onu osudnou sobotu napadlo, že se stane svědkem neúmyslného „taranu“. Záměrně používám úvozovky, protože šlo o show a nešťastnou leteckou nehodu.

Co se stalo? Vyšetření příčin patří do kompetencí Státní letecké inspekce, nemíním jim fušovat do řemesla, takže následující popis je čistě z pohledu diváka.

Jedním z divácky atraktivních čísel programu byl „Lov na balónky“, kdy piloti jednotlivých letounů, létající v kruzích, rozsekávali vrtulí barevné balónky, vypouštěné pozemním personálem.

Fokker Dr. I, díky své nové pohonné jednotce, zjevně nejrychlejší a nejobratnější letadlo cirkusu, pomalu s převýšením doháněl Nieuport 11 letící dole před ním. Nakonec se oba letouny, vůči sobě dostaly do té nejhorší možné polohy.

Pilot Nieuportu 11, který právě vybíral zteč na balónek a stoupal, neviděl letoun za sebou a pilot Fokkeru neviděl Nieuport přes široký kryt původně rotačního motoru.

Vzduch proťal zvuk bortícího se kovu a trhajícího se plátna. Rotující vrtule Fokkeru rozsekala ocasní plochy Nieuportu. Zmrzačený Nieuport se nárazem do zadní části trupu vzepjal a po ztrátě rychlosti přešel do pádu. Nejprve sklouzl po ocase, ale vzápětí hmotnost motoru převážila zbytek draku a letoun dopadl na zem přídí napřed. Pilot stačil akorát vypnout zapalování a skrčit nohy, aby mu je nepřimáčkl bortící se trup.

Poškozený Fokker dokázal nouzově přistát. Pilota Nieuportu vyprostili z trosek kolegové. Po prvním ošetření na zemi ho opodál stojící záchranný vrtulník odvezl se zlomeninami levé ruky a nohy a dalšími zhmožděninami do nemocnice na Kramároch.

Přesto, že zranění byla vážná a pilot byl operován, dokázali lékaři ještě ten den vyloučit ohrožení na životě. Tak tento našťastný „taran“ skončil nakonec při vší smůle relativně šťastně, pouze s materiálními škodami.

Fotografie: Ing. Martin Šusta
Speciální poděkování mému kolegovi Ing. Martinovi Šustovi za poskytnutí fotografí a výborný postřeh „s prstem na spoušti jeho Canonu“.
Další jeho fotografie najdete
zde


Pilot Fokkeru Dr.I strmě stoupá k svému vystoupení


Následován Nieuportem 11


Červený Fokker Dr.I ve formaci s Nieuportem 11, oba piloti ještě netuší co se stane za malou chvíli


Situace těsně po nárazu. Fokker Dr.I se již dostal pod úroveň stoupajícího Nieuportu. Původně byl Nieuport těsně před Fokkerem a pod ním, takže piloti se navzájem neviděli.
Ve vzduchu jsou vidět rozcupované zbytky ocasních ploch Nieuportu


Neovladatelný Nieuport se vzepjal, aby vzápětí přešel do pádu


Fokker Dr.I s poškozenou vrtulí a potahem na horním křídle dokázal nouzově přistát


Zmrzačený Nieuport dopadl na zem a zborcený trup uvěznil pilota, …


…kterého z trosek dostávali kolegové,…


…aby ho vrtulník mohl odvézt do nemocnice

Autor : 🕔24.02.2007 📕14.715

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago