12.10.2007 - 24 vojáků JAR zabito nebo zraněno protiletadlovým dělem (updated)

9 vojáků bylo zabito a 15 dalších bylo težce zraněno při nehodě při cvičení Seboka ve vojenské škole Lohatla u města Bloemfontein západně od Kimberley. Při cvičení probíhala palba 35mm dvouhlavňovými protiletadlovými děly Oerlikon GDF-005 na pozemní cíle v manuálním modu, kdy jsou děla zafixována v požadovaném směru střelby. Dělo umístěné zcela vpravo ve skupině 8 děl mělo poruchu. Tu technik opravil během střelby ostatních děl. Po opravě začal střelec opět s palbou, dělo se v tu chvíli stočilo zcela vlevo a jedna z hlavní vypálila salvu 15-20 ran. Bylo zasaženo vedlejší dělo a následný výbuch zabil nebo zranil posádky všech děl. Zranění byly odvezeni do nemocnice Bloemfontein. 3 z nich jsou v kritickém stavu. Mezi zraněnými a mrtvými jsou i ženy. Tragédie se stala u 101. baterie 10. protiletadlového regimentu. Jedná se o nejhorší neštěstí v armádě JAR v poslední době. Vyšetřování nehody stále probíhá.


Jména usmrcených vojáků jsou:
Emmah Mthimunye
Sebenzile Nhlabathi,
Rudzani Siphuma
John Bezuidenhout
Khangeziwe Malaza
Rhulani Mtileni
Thapelo Nkwana
Sammuel Nyembe
Botsa Seipato


Více na:
oficiální zpráva
www.info.gov.za
ostatní
http://lemonodor.com/
www.novinky.cz
http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/7041700.stm
news.yahoo.com
www.mg.co.za
www.int.iol.co.za
www.sabcnews.com
další:
http://www.rheinmetall-detec.de
12.10.2007 - 24 vojáků JAR zabito nebo zraněno protiletadlovým dělem (updated) - Oerlikon GDF-005
zdroj: http://www.rheinmetall-detec.de

Oerlikon GDF-005
zdroj: http://www.rheinmetall-detec.de

URL : https://www.valka.cz/12-10-2007-24-vojaku-JAR-zabito-nebo-zraneno-protiletadlovym-delem-updated-t65650#233170 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více