Main Menu
User Menu

12.05.2020 - Afghánistán: teroristický útok na porodnici v Kábulu

I v tak těžce válkami zmítané zemi jakou je Afghánistán, se může stát něco, co by si nikdo i v těch nejhorších představách nedokázal snad ani představit, ale stalo se.
Skupina teroristů, zřejmě IS, zaútočila na porodnici Dašt-e Barči v Kábulu. Útok to byl bezesporu cílený a předem plánovaný, jelikož se budova porodnice nachází dále od místa vniknutí do areálu nemocnice, a tedy k provedení útoku tak byly bližší cíle. To, že šli útočníci cíleně po čerstvých matkách a jejich dětech svědčí i to, že ty tvoří největší část obětí. Útočníci měli systematicky postupovat od místnostni k místnosti a zde střílet jednotlivé matky přímo na lůžkách, postříleli též 5 ještě rodících žen na porodních sálech. Některé z matek kryly děti svými těly, přičemž nejméně jedna tak své dítě (chlapce) zachránila, byť přitom sama zahynula. Obětí je 24, nejméně 20 lidí utrpělo různě vážná zranění, v tom i novorozené děti. Krom matek a jejich dětí se obětmi stáli i dva chlapci a jedna porodní asistentka organizace Lékaři bez hranic (jedná se o afghánskou spolupracovnici). Vrahy byli tři muži oblečení v policejních uniformách, všichni byli zlikvidování při zásahu bezpečnostních složek. Útok a následná eliminace útočníků trvala asi 4 hodiny.

Ve stejný den došlo k dalšímu teroristickému sebevražednému útoku na pohřeb ve vilajátu Nangarhár, který si vyžádal nejméně 24 obětí na životech. K tomuto útoku se přihlásil IS, k útoku na nemocnici nikoliv. Talibán svou účast na obou útocích, zvláště pak na nemocnici popřel. Dle Američanů stojí za útokem na nemocnici IS.

Zdroje:
www.idnes.cz
www.lidovky.cz
www.novinky.cz
www.lekari-bez-hranic.cz
zpravy.aktualne.cz
www.blesk.cz
tn.nova.cz
denikreferendum.cz
https://denikn.cz/minuta/361198/
echo24.cz
https://www.bbc.com/news/world-asia-53059022
www.theguardian.com
https://www.bbc.com/news/world-asia-52675705
time.com
www.msf.org
URL : https://www.valka.cz/12-05-2020-Afghanistan-teroristicky-utok-na-porodnici-v-Kabulu-t233815#646253Verze : 5