Zápalné pumy ZAB a ZB

Autor : 🕔29.08.2003 📕12.328

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Stejně jako další státy i SSSR a nyní Rusko disponují několika modely leteckých zápalných pum. Patří mezi ně i pumy a nádrže s napalmem, stejně jako zápalné pumy využívající jiné, méně známé látky.

Mezi poněkud kontroverzní část výzbroje SSSR a nyní Ruska patřily a patří napalmové pumy. Jednou z nich je též ZAB-500. Tato puma byla zkonstruovaná pro celé spektrum použití - proti různým nepancéřovaným cílům jako je vojenská technika (vozidla, parkující letouny), pěchota, radarová a zbraňová stanoviště. Použití pumy je omezeno teplotou prostředí, ta se musí pohybovat nad --25 stupni Celsia. Dále je nutné ji vypouštět ve výšce od 50 do 1 500 metrů při rychlosti menší než 1 500 km/h. Může ji nést prakticky celé spektrum útočných letounů ruského letectva, počínaje Suchojem Su-22 přes Su-24 a Su-25 až po moderní Su-27/30/34/37. Mohou ji ale nést i současné letouny MiG - od MiG-21přes MiG-29 až po MiG-31.

Puma ZAB-500 se skládá z uvnitř kovového trupu ukryté pojistky, zapalovače, zápalné kazety (zápalnou látkou je fosfor), výbušniny (rozptylující napalm) a rosolovité směsi - napalmu. Délka hoření napalmové náplně se pohybuje kolem 20 sekund. Na konci trupu pumy je aerodynamický kryt a osm stabilizačních ploch spojených obručí. Puma je standartně šedá, stejně jako ostatní ruské pumy. V tabulce 1 je možno najít některé parametry ZAB-500.

Kromě poměrně těžké a rozměrné ZAB-500 ecistují i obdobné lehčí pumy ZAB-100-105 a ZAB-250-200.

Kromě napalmových pum ZAB jsou ruským letounům k dispozici též zápalné nádrže, mezi ně patří například ZB-500GD, ZB-500ŠM, ZB-500Š. Jednotlivé varianty se liší zápalnou látkou.

Parametr (jednotka) ZAB-500
Délka (m) 1.954
Délka ocasní části (m) 0.483
Délka fosforové kazety (m) 0.840
Délka nálože (m) 0.570
Průměr (m) 0.450
Hmotnost (kg) 428
Hmotnost zápalné náplně (kg) 195
Hmotnost fosforu (kg) 9.1
Hmotnost výbušniny (kg) 1.85

Tab. 2  Parametry ZAB-500

Prameny:
https://www.military.cz
https://www.aeronautics.ru/img001/airsurface.htm
https://strony.wp.pl/wp/keshels.aviation.page/weapons/zab500.htm

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔29.08.2003 📕12.328

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago