Maďarsko-slovenské vzdušné boje na jaře 1939

Autor : 🕔07.12.2006 📕20.223
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Celkový průběh slovensko-maďarských vzdušných bojů

K prvnímu bojovému křestu vojenského letectva Slovenského štátu došlo v březnu 1939. Maďarsko 16. března okupovalo Podkarpatskou Rus. Jeho vláda se rozhodla využít situace na Slovensku a 23. března vyslala své vojenské jednotky na východní Slovensko. Slovenské jednotky pod velením podplukovníka Augustína Malára se poměrně rychle zkonsolidovaly a zorganizovaly účinnou obranu. Pomáhaly jim letecké jednotky z letiště ve Spišské Nové Vsi. 45. a 49. stíhací letka s dvaceti Aviemi B-534 a 12. a 13. pozorovací letka s dvaceti letadly Š.328. Protože každá z těchto letek měla po odchodu Čechů v průměru jen šest pilotů, byly posíleny piloty z 15. pozorovací letky ze Žiliny a z 37., 38. a 39. stíhací letky z Piešťan.

Průzkumné lety začaly hned 23. března. Téhož dne letectvo ztratilo dvě B-534, které zasáhlo protiletadlové dělostřelectvo, a několik letounů bylo poškozeno. 24. březen se stal dnem velkých bojů a ztrát. Protivníky slovenských strojů byly stíhačky Fiat CR.32 z 1/1 Íjász (lukostřelec) letky z Užhorodu. Během 17 operačních letů byl sestřelen jeden Š.328 a dvě B-534, další letouny byly poškozeny. Tři letci padli. Devět Fiatů odpoledne napadlo tři Š.328, které byly na bombardovací misi proti jednotkám Honvedu a tři doprovodné B-534, jeden Š-328 a tři B-534 byly sestřeleny, další Š.328 poškozen a musel nouzově přistát.

Letiště ve Spišské Nové Vsi bylo téhož dne odpoledne 24. 3. napadeno dvanácti bombardéry Ju 86K z letiště v Debrecínu. Bomby zabily několik členů pozemního personálu a poškodily několik letadel, ale letiště se nepodařilo vyřadit z provozu.

Boje 24. března 1939 podrobně

Ráno 24. března 1939 Föhadnagy Negró v čele 2. roje 1/1. "Íjász" vadászszázad hlídkoval v oblasti nad městem Szobránc. Roj se skládal z něho, örmester (četaře) Sandor Szojak a örmester Árpád Kertész. V 07:40 se náhle objevily tři slovenské stíhačky Avia B-534 ze 49. letky. V následném vzdušném boji Negró sestřelil poručíka Jána Prháčka (velitele 49. letky) západně od Sobrance. Prháček byl zabit při nárazu stíhačky na zem. Szojak sestřelil desátníka C. Martise, který přežil, nedaleko Lúcky. Kartész nárokoval poškození třetí stíhačky, pilotované Michalem Karasem, poškozené v oblasti Vyšné Remety na východním Slovensku. Ve skutečnosti Karas přistál na základně bez jakéhokoli poškození své Avie.

Později stejného dne odstartovala celá letka kolem 15:00 hod. Zformovala tři V pod velením föhadnagy Béla Csekme s piloty hadnagy (podporučík) V. Gemeinhardt a örmester M. Tarr jako čísly. Negróva trojice letěla na levé straně 3. roj föhadnagy László Palkó s piloty föhadnagy Antal Békássy a hadnagy Mátyás Pirity jako čísly. CR.32 dosáhly základny mraků a poté vletěly do mraků. Brzy se objevila díra v mracích a v ten samý moment zahlédli Palkó a Pirity tři Avie B-534 a tři Letovy Š-328 na levé straně. První roj nepřítel nezahlédl a pokračoval dál v letu skrze mraky. Avie od 45. letky napadly 2. roj, ale zahájily palbu příliš brzy. Negró se otočil a sestřelil jednu Avii, kterou pilotoval rotmajster Ján Hergott jihovýchodně od Bánovce nad Ondavou. Druhou Avii, pilotovanou Františkem Hanovcem, sestřelil Szojak nedaleko Senné, který se strojem nouzově přistál.
Letouny od 12. letky na bombardovací misi proti maďarským vojskům u Sobrance bez stíhací eskorty představovaly lákavý cíl. Letěly o sto metrů výše a tak ve snaze srovnat výšku a rychlost Palkó sklonil svůj stroj ke krátkému střemhlavému letu a poté vystoupal za Letovy. Srovnal nos své CR.32 a poslal dlouhou dávku do spodku nejbližšího stroje. Letadlo se obalilo plameny a havarovalo severně od Pavlovce nad Uhom. Pilot slobodník Gustáv Pažický a pozorovatel poručík Ferdinand Švento padli. Druhý Letov sestřelil Pirity. Tento Letov pilotoval slobodník Jozef Drlička a spolu s pozorovatelem podporucíkem L. Šronkem provedli nouzové přistání nedaleko Strazske.

Objevily se další tři Avie a Palkóvi čísla byla zatažena do vzdušného boje s nepřátelskými stíhačkami. Békássy stíhal jednu přes hranice a poté, co do ní vystřílel celou zásobu munice, se mu ji podařilo sestřelit. Tento stroj pilotoval desiatnik Martin Danihel ze 45. letky který se zachránil nouzovým přistáním nedaleko Brezovice nad Torysa. Po vyčerpání munice Békássy zamířil do Maďarska.

Poté, co Pitity zahlédl stopovky výstřelů na obloze, všiml si Avie letící cca 700 metrů níže. V klesání k ní zamířil, ale do trasy mu vlétla jiná CR.32 střílející z kulometů a tak byl nucen zatočit. Obloha se vyprázdnila a Palkó, který v oblasti ještě dvě minuty zůstal, objevil stroj Negróa a spolu se pak vrátili na letiště. Sékýssy a Szojak už mezitím v Ungvaru přistáli.
Maďarští piloti si celkem nárokovali pět Avií a dva Letovy z tohoto boje. Negró, Békássy, Szojak, Béla Csekme (pravděpodobný) a Kertész (jeden pravděpodobný nad Michalovce) hlásili zničení Avie, zatímco Palkó a Pirity nárokovali Letovy. Slovenské vzdušné sily ztratily tři Avie B-534 a dva Letovy. Slovenští piloti Hanovec a Danihel nárokovali po jednom sestřeleném Fiatu, ale to nebylo potvrzeno.

Poručík Ferdinand Švento, pozorovatel jednoho z Letovů, vyskočil a zatímco byl na padáku, utrpěl zranění do břicha. Dopadl nedaleko skupiny maďarských husarů 2. jízdní brigády. Po dopadu se přes své zranění posadil a sáhl dovnitř své kombinézy. Tento pohyb si husaři špatně vyložili a zahájili na něj palbu, která ho smrtelně zasáhla. Husaři místo pistole našli v jeho ruce doklady. Ferdinand Švento byl pohřben s vojenskými poctami. (Podle slovenské verze byl ostřelován ještě na padáku stíhačkami zároveň s palbou ze země.)

Náhlý konec

Pozemní i letecká činnosti ustala kráce poté, kdy bylo tlakem Německa přistoupeno k příměří a následně 31. 3. 1939 byla podepsána dohoda o nové maďarsko-slovenské hranici. Slovenské letectvo ztratilo během tohoto krátkého konfliktu devět stíhaček B-534 a čtyři pozorovací Š-328. Sedm pilotů bylo zabito v akci a jeden zajat.

Prameny:
Ch.K. Kliment, B. Nakládal – Slovenské armáda 1939-1945
J. Rajlich – Tatranští orli nad Kubání
https://math.fce.vutbr.cz/safarik/ACES/aces1/slovak-hun.html
https://surfcity.kund.dalnet.se/aces.htm
Autor : 🕔07.12.2006 📕20.223

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago