Co se děje v Dárfúru?

Autor : 🕔01.12.2006 📕13.367

Konflikt ve zbídačelém Dárfúru upoutal světovou pozornost na začátku roku 2003 poté, co oficiálně vypuklo otevřené povstání proti chartúmské vládě. Povstalci zaútočili na vládní cíle v Dárfúru v odporu proti mnohaletému zanedbávání a útlaku. Rebelové chtěli svůj přiměřený podíl na moci a bohatství, který jim vláda v Chartúmu tak dlouho odpírala. Co však mnoho lidí neví, je to, že menší potyčky mezi znepřátelenými kmeny probíhaly již před rokem 2003. Navíc mnozí rovněž nevědí, že jednou z hlavních příčin těchto bojů, které teprve nedávno přerostly do totální války, je nedostatek vody!

Když se zeptáte kohokoli, kdo něco slyšel o konfliktu v Dárfúru, co o tom ví, pravděpodobně vám řekne, že "je to genocida prováděná Araby na Afričanech" a že "vojáci OSN musí zasáhnout, aby ochránili nevinné lidi". To je asi tak vše, co ví. Dárfúr je mnohem složitější a málokdo z těch, o něm slyšeli, skutečně rozumí, co se tam děje.

Dárfúr, území asi o velikosti Francie, obývá mnoho kmenů, z nichž největším je Fur. Odtud získal Dárfúr své jméno. Doslovně to znamená "Země Furů", "Domov Furů". Dalšími z mnoha kmenů jsou Zagawa, Massaleet, Ma'aliyah a Rezeigat. Staré spory mezi kmeny o použitelnou půdu a pastviny byly zesíleny zhoršujícím se nedostatkem vody, přisuzovaným účinkům globálního oteplování. Kvůli tomuto problému a mnoha letům zanedbávání narůstala frustrace Dárfúřanů.

K boji proti centrální vládě dárfúrské povstalce navíc podnítilo podepsání mírové smlouvy mezi severem a jihem ukončující dlouhou krvavou súdánskou občanskou válku. Jižní SPLM/A (Sudan's People Liberation Movement/ Army - Súdánské lidově osvobozenecké hnutí/ armáda) nakonec dostala to, co chtěla, po více než dvou desetiletích bojů a Dárfúřané si mysleli, že by mohli dosáhnout téhož.

Dárfúrské povstalecké hnutí bylo vytvořené hlavně na kmenovém základě. Dvě největší hnutí jsou SLM/A (Sudan's Liberation Movement/ Army - Súdánské lidově osvobozenecké hnutí) a JEM/A (Justice & Equality Movement/ Army - Hnutí za spravedlnost a rovnost). Obě získávají prostředky hlavně od dárfúrských podnikatelů v zámoří. Oběma hnutím dominují různá kmenová složení, hlavně Fur, Zagawa a Massaleet. Na začátku roku 2003 prováděly povstalecké skupiny útoky na vládní cíle v Dárfúru. Při útocích na policejní stanice ukořistily velké množství zbraní a zabily mnoho policistů. Chartúmská vláda odpověděla vyzbrojením oddílů Janjaweed a zmocnila je k boji s rebely, protože většina armády byla stále ještě na jihu. Výsledkem byla totální válka.

Zpočátku si centrální vláda myslela, že Janjaweed budou moci rychle potlačit povstání, ale povstalci odolávali. S tím, jak konflikt zesílil, se povstalecké skupiny začaly štěpit do různých frakcí, přičemž z některých z nich se stali soupeři. V této chvíli se existující napětí mezi kmeny tak silně zhoršilo, až pohár přetekl. Povstalci nyní bojovali mezi sebou a zároveň pokračovali ve svém společném boji proti súdánské armádě a vládou podporovaným milicím Janjaweed. Proto je třeba říci, že povstalecké skupiny jsou také zodpovědné za různé útoky na vesnice a zabíjení nevinných lidí z nepřátelských kmenů. I ony se dopustily krutostí a nejsou to žádní andělé. Na druhé straně centrální vláda užila v boji proti rebelům těch nejneetičtějších a nejsurovějších prostředků. Nevybíravě nechala bombardovat vesnice a aktivně pomáhala Janjaweedům v jejich systematickém terorizování nevinných lidí. Nakonec je zodpovědná chartúmská vláda.

Na mikroskopické úrovni by se dal dárfúrský konflikt popsat jako kmenový konflikt. Ale na makroskopické úrovni se jedná o společný boj utlačovaných a zanedbávaných Dárfúřanů za podíl na súdánském bohatství a moci v centrální vládě.

Počet mrtvých se odhaduje na 200 - 400 tisíc a více než 2,5 miliónu lidí uprchlo ze svých domovů. Konflikt stále pokračuje.

Doporučené odkazy (v angličtině):
Darfur Conflict (Wikipedia)
5 Misconceptions about Darfur(The Washington Post)

Původní článek je na What’s Darfur Really About?. Autor, vystupující pod přezdívkou "Drima", píše blog The Sudanese Thinker, kde se kromě dění v Súdánu věnuje i problematice radikálního islámu a dění na Blízkém Východě.
Autor : 🕔01.12.2006 📕13.367

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago