Co se děje v Dárfúru?

Autor : 🕔01.12.2006 📕14.285

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Konflikt ve zbídačelém Dárfúru upoutal světovou pozornost na začátku roku 2003 poté, co oficiálně vypuklo otevřené povstání proti chartúmské vládě. Povstalci zaútočili na vládní cíle v Dárfúru v odporu proti mnohaletému zanedbávání a útlaku. Rebelové chtěli svůj přiměřený podíl na moci a bohatství, který jim vláda v Chartúmu tak dlouho odpírala. Co však mnoho lidí neví, je to, že menší potyčky mezi znepřátelenými kmeny probíhaly již před rokem 2003. Navíc mnozí rovněž nevědí, že jednou z hlavních příčin těchto bojů, které teprve nedávno přerostly do totální války, je nedostatek vody!

Když se zeptáte kohokoli, kdo něco slyšel o konfliktu v Dárfúru, co o tom ví, pravděpodobně vám řekne, že "je to genocida prováděná Araby na Afričanech" a že "vojáci OSN musí zasáhnout, aby ochránili nevinné lidi". To je asi tak vše, co ví. Dárfúr je mnohem složitější a málokdo z těch, o něm slyšeli, skutečně rozumí, co se tam děje.

Dárfúr, území asi o velikosti Francie, obývá mnoho kmenů, z nichž největším je Fur. Odtud získal Dárfúr své jméno. Doslovně to znamená "Země Furů", "Domov Furů". Dalšími z mnoha kmenů jsou Zagawa, Massaleet, Ma'aliyah a Rezeigat. Staré spory mezi kmeny o použitelnou půdu a pastviny byly zesíleny zhoršujícím se nedostatkem vody, přisuzovaným účinkům globálního oteplování. Kvůli tomuto problému a mnoha letům zanedbávání narůstala frustrace Dárfúřanů.

K boji proti centrální vládě dárfúrské povstalce navíc podnítilo podepsání mírové smlouvy mezi severem a jihem ukončující dlouhou krvavou súdánskou občanskou válku. Jižní SPLM/A (Sudan's People Liberation Movement/ Army - Súdánské lidově osvobozenecké hnutí/ armáda) nakonec dostala to, co chtěla, po více než dvou desetiletích bojů a Dárfúřané si mysleli, že by mohli dosáhnout téhož.

Dárfúrské povstalecké hnutí bylo vytvořené hlavně na kmenovém základě. Dvě největší hnutí jsou SLM/A (Sudan's Liberation Movement/ Army - Súdánské lidově osvobozenecké hnutí) a JEM/A (Justice & Equality Movement/ Army - Hnutí za spravedlnost a rovnost). Obě získávají prostředky hlavně od dárfúrských podnikatelů v zámoří. Oběma hnutím dominují různá kmenová složení, hlavně Fur, Zagawa a Massaleet. Na začátku roku 2003 prováděly povstalecké skupiny útoky na vládní cíle v Dárfúru. Při útocích na policejní stanice ukořistily velké množství zbraní a zabily mnoho policistů. Chartúmská vláda odpověděla vyzbrojením oddílů Janjaweed a zmocnila je k boji s rebely, protože většina armády byla stále ještě na jihu. Výsledkem byla totální válka.

Zpočátku si centrální vláda myslela, že Janjaweed budou moci rychle potlačit povstání, ale povstalci odolávali. S tím, jak konflikt zesílil, se povstalecké skupiny začaly štěpit do různých frakcí, přičemž z některých z nich se stali soupeři. V této chvíli se existující napětí mezi kmeny tak silně zhoršilo, až pohár přetekl. Povstalci nyní bojovali mezi sebou a zároveň pokračovali ve svém společném boji proti súdánské armádě a vládou podporovaným milicím Janjaweed. Proto je třeba říci, že povstalecké skupiny jsou také zodpovědné za různé útoky na vesnice a zabíjení nevinných lidí z nepřátelských kmenů. I ony se dopustily krutostí a nejsou to žádní andělé. Na druhé straně centrální vláda užila v boji proti rebelům těch nejneetičtějších a nejsurovějších prostředků. Nevybíravě nechala bombardovat vesnice a aktivně pomáhala Janjaweedům v jejich systematickém terorizování nevinných lidí. Nakonec je zodpovědná chartúmská vláda.

Na mikroskopické úrovni by se dal dárfúrský konflikt popsat jako kmenový konflikt. Ale na makroskopické úrovni se jedná o společný boj utlačovaných a zanedbávaných Dárfúřanů za podíl na súdánském bohatství a moci v centrální vládě.

Počet mrtvých se odhaduje na 200 - 400 tisíc a více než 2,5 miliónu lidí uprchlo ze svých domovů. Konflikt stále pokračuje.

Doporučené odkazy (v angličtině):
Darfur Conflict (Wikipedia)
5 Misconceptions about Darfur(The Washington Post)

Původní článek je na What’s Darfur Really About?. Autor, vystupující pod přezdívkou "Drima", píše blog The Sudanese Thinker, kde se kromě dění v Súdánu věnuje i problematice radikálního islámu a dění na Blízkém Východě.
Autor : 🕔01.12.2006 📕14.285

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 6 days ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago