Pevnost Rosenberg

Autor : 🕔24.08.2003 📕18.130
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Bavorské město Kronach je známé ve světě především jako rodiště známého malíře Lucase Kronacha, méně se však ví, že se zde nachází největší německý středověký hrad (pevnost) o rozloze 23,6 ha.

Poprvé se v písemných pramenech objevuje zmínka o Kronachu v roce 1003 a již v té době se na kopci nad městem tyčil hrad, jehož název Rosenberg je doložen v listině z roku 1249. Tehdy to už byl pevný kamenný hrad, jehož nedobytnost měla zaručit i nová obvodová hradba zbudovaná roku 1484. V letech 1572 – 95 se objekt nadále rozšiřuje a z hradu se pomalu stává  pevnost s půdorysem pentagonu. Během 17. století byla nadále zvyšována odolnost opevnění, což se zúročilo v letech 1632 – 34, kdy byly město i pevnost neúspěšně obléhány švédským vojskem. V této pro město nejtěžší době se proslavili svou odvahou kronašské ženy, které na nepřítele vrhaly z hradeb velké množství kamenů (jejich udatnost prý nahrazovala pohlednost :)).

Roku 1699 se za knížete biskupa Franze von Schöborn mění Rosenberg ve skutečnou bastionovou pevnost, na jejíž stavbu byl použit místní pískovec, ze kterého je postavena mj. řada památek po celém Německu.

Roku 1806 císař Napoleon počítal s pevnostní jako s důležitým bodem v plánech tažení proti Prusům a do Rosenbergu nakvartýroval francouzskou posádku..

O 61 let později ztrácí Rosenberg statut pevnosti, a tak jej roku 1888 kupuje město za 32 000 marek jako nemovitost bez vojenského využití. I přes tuto skutečnost jej armáda ve 20. století ještě dvakrát využila. Za 1. světové války zde byl zřízen zajatecký tábor pro spojenecké důstojníky (v letech 1917 – 18 zde byl vězněn i Charles de Gaulle) a od roku 1944 se v pevnosti vyráběly díly pro raketové Messerschmitty Me 163. Po válce pak pevnost sloužila jako utečenecký tábor.

V současné době je v jádru umístěna (od roku 1980) galerie francouzského výtvarného umění a návštěvníci si mohou prohlédnout i důmyslný fortifikační systém, který až do poloviny 19. století poskytoval ochranu lidem z širokého okolí a díky kterému nebyl Rosenberg nikdy dobyt.


1) Pohled na pevnost od města (z ptačí perspektivy)


2) Celkový systém opevnění


3) Bastionový systém opevnění


a) vstupní brána, dílo architekta Antonia Petriniho z roku 1662


b) detail nároží 1. bastionu s kamenným erbem a kavalírem (strážní věžičkou)


c) JV kurtina a bastion


d) střílny severního bastionu umožňují palbu do příkopu


e) 1- střílny ravelinu umožňující postřelovat prostor před severním bastionem


2- pohled od střílen JV směrem


f) terasa severního bastionu


g) terasa SZ bastionu


h) pohled přes příkop a ravelin od severu, odkud bylo největší nebezpečí ostřelování


ch) příkop mezi ravelinem a rozpadající se kontreskarpou - zatímco opevnění nacházející se směrem k městu je v dobrém stavu, pískovcové armování ravelinů a kontreskarp na severní straně podléhá erozi a z kvádrů se odlupují celé vrstvy materiálu.


j) krytý most spojující jádro hradu s bastiony byl vybudován až v 18. století


k) „Tlustá věž“ je typickým prvkem kastelového opevnění


l) jednotka Biskupských manů z Kroměříže je připravena bránit pevnost

Autor : 🕔24.08.2003 📕18.130

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago