Areál opevnění v Darkovičkách a památník 2.WW v Hrabyni

Autor : 🕔01.08.2003 📕21.979

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Oblast Ostravska není turisty příliš vyhledávaným místem, zájemci o vojenskou historii však zde mají možnost zhlédnout minimálně tři zajímavá místa – areál opevnění Darkovičky, památník 2. světové války v Hrabyni a rodnou obec generála Píky.

Areál opevnění Darkovičky patří k jedněm z nejlépe zachovalých a restaurovaných objektů opevnění z období let 1935 – 38 u nás. Soubor objektů představuje unikátní ukázku různých druhů opevnění včetně celistvého systému pěchotních a protitankových překážek. Vzhledem k tomu, že s opravami se začalo teprve v roce 1984 a první expozice byla Slezským muzeem otevřena již v roce 1988, odvedli pracovníci muzea i řada fandů z řad milovníků vojenství obrovský kus práce, který je viditelný především na pěchotním srubu „Alej“.

Skanzen je tvořen pěchotními sruby MO-S18 „Obora“, MO-S19 „Alej“, MO-S20 „Orel“ a lehkým objektem vz. 37 A-140Z č. 829.

MO-S 18 je jednostranný levokřídlý objekt s  jedním zvonem, II. třídy odolnosti (stěny 100 – 225 cm, strop 200 cm) s hlavní výzbrojí tvořenou zbraní L1 (4cm PT kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37), zbraní M (dvojče těžkých kulometů vz. 37) a dvou zbraní N (lehký kulomet vz. 26) pro střelbu do týlu. Objekt je zrekonstruován zvnějšku a ve vstupní chodbě je instalována pamětní deska veliteli z roku 1938 Jaroslavu Švarcovi, parašutistovi padlému po atentátu na Heydricha

Lehký objekt vz. 37 je zrekonstruován zvnějšku obsahuje v současné době základní vybavení interiéru (bez instalace zbraní).

MO-S 19 je oboustranný dvoukřídlý objekt s dvěma zvony a jednou kopulí, III. třídy odolnosti (stěny 125 – 275 cm, strop 250 cm) vyzbrojený dvěma zbraněmi L1 a dvěma zbraněmi M, týl chránily 4 zbraně N. Tento srub je v současné době nejlépe rekonstruovaným objektem československého těžkého opevnění v České republice, a to včetně kompletního vybavení jako např.  instalace zbraní i s optikou, vzduchotechniky, muničními výtahy atd.

Poslední z objektů MO-S 20 je dvoukřídlý srub s třemi zvony, IV. třídy odolnosti (stěny i strop až 350 cm) s výzbrojí jako u MO-S 18. Tato stavba měla tvořit zázemí plánované dělostřelecké tvrzi „U Orla“, se kterou měla být spojena podzemním systémem, o čemž svědčí i více než 26 m hluboká výtahová šachta s obvodovým schodištěm. Během bojů v rámci ostravské operaci byl však srub následkem bojů i německé devastační činnosti natolik poškozen (úmyslný výbuch munice), že je objekt v současné době ponechán v tomto stavu jako památka na jeho zneužívání nacisty.

Pro veřejnost jsou objekty otevřeny od května do října ve čtvrtek až neděli, přičemž jednou za rok se zde ve spolupráci s AČR a kluby vojenské historie  pořádají mj. tzv. dynamické ukázky.  Např. v tomto roce se v rámci 6. návštěvního dne pořádaného k 65. výročí květnové mobilizace uskutečnila rekonstrukce obrany pevnostního komplexu.

Památník bojů za svobodu v Hrabyni, dříve známý jako Památník ostravské operace, již zdálky na sebe upozorní svou mohutností a komunistickou monstrózností dvou betonových objektů, před nimiž je umístěno sousoší (jak jinak) sovětských osvoboditelů. Cesta od parkoviště k samotnému muzeu je lemována sovětskou bojovou technikou z období 2. světové války, konkrétně souborem tažených kanónů, PL kanónů a houfnic. U samotné budovy se pak nacházejí tanky T 34, samohybka SU 100 či kolopásová Tatra T 810.

Výstava v hlavní hale je věnována především ostravské operaci, československému domácímu odboji během války a osvobozovacím akcím. Místnosti vévodí plastická mapa zmíněné operace, po stranách jsou vitríny s řadou fotografií, vyhlášek, zbraní či vyznamenání.

V boční místnosti nalevo od vchodu je umístěna stálá výstava „Heliodor Píka – život a smrt generála“, která byla otevřena v roce 1997 ke stému výročí narození tohoto vynikajícího vojáka a diplomata narozeného v nedaleké Štítině, jenž se stal jednou z prvních obětí komunistické zvůle.

V patře pak můžeme nalézt expozici věnovanou činnosti čs. letců za 2. světové války na všech frontách a obraně podkarpatské Rusi v letech 1938 – 39. Doplňující součástí je výstava modelů bojové techniky, především kitů letadel a diorámat bojové techniky.

Vzhledem k tomu, že je památník umístěn na kopci, mají návštěvníci možnost shlédnout z vrcholu stavby široké okolí.

Památník v současné době není tak často navštěvován jako v období před rokem 1989, takže před návštěvou je vhodné předem zatelefonovat, alespoň v období mimo prázdniny. Vstupné je 20 Kč, poloviční (studentské) 10 Kč, vyhlídka 5 Kč. V budově restaurace vedle parkoviště je možnost zakoupit si upomínkové předměty, jako např. „skládačky“ s vyobrazením sovětské bojové techniky za lidovou cenu 3 Kč (pro zajímavost – na zadní straně je vytištěna cena 6 Kčs :))

Autor : 🕔01.08.2003 📕21.979

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago