Fort Sumter

Autor : 🕔20.03.2006 📕20.211

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Každá válka má nějakou příčinu a záminku. Příčiny americké občanské války jsou všeobecně známy, co bylo ale záminkou?

Fort Sumter byla pobřežní pevností, součástí obranného systému Charlestonského přístavu spolu s Fort Moultrie a Pinckney Castle, a nacházela se přímo v jeho ústí na malém ostrůvku. Měla půdorys ve tvaru pětiúhelníku a nebyla ještě dokončena. Během níže zmíněných událostí tvořilo její posádku 73 mužů.

Již od prosince 1860 bylo předmětem jednání mezi vládou Jižní Karolíny a federální vládou ve Washingtonu vlastnictví těchto opevnění. Vládě v Charlestonu se nelíbilo, že by na jejím území zůstala cizí vojska. Proto vyslala své zástupce do Washingtonu, aby požádali o předání těchto pevností. Došlo jen k dočasné dohodě, podle které pevnosti zůstaly v rukou federálních vojsk, jejich posádka však nesměla být zásobována ani posilována a také nemělo docházet k žádným úpravám. Konečná jednání měla proběhnout až později. Celá federální posádka čítající 73 mužů pod velením maj. Roberta Andersona obývala pouze Fort Moultrie, zbylé pevnosti zůstávaly prázdné. 26. 12. 1860, šest dní po odtržení Jižní Karolíny, se Anderson rozhodl přemístit do lépe bránitelného Fort Sumter. Své rozhodnutí ospravedlňoval obavou z útoku rebelů, kteří obsazením kopce nad Fort Moultier mohli kontrolovat celou tuto pevnost.

Tímto aktem, který byl Jižany považován za porušení smlouvy, však vyvolal v Charlestonu pobouření a byl guvernérem vyzván, aby pevnost opustil. To ale odmítl a začal F. Sumter připravovat na obranu. Mezitím byly rebely obsazeny F. Moultier, Pickney Castle a zbrojnice v Charlestonu. Zde bylo zabaveno značné množství ručních zbraní a děl, později použitých proti F. Sumteru.

Uplynuly dva měsíce, během kterých opustilo Unii dalších šest států. Obě strany se v Charlestonu připravovaly na střetnutí. Anderson žádal posily a jeho protivníci zatím reaktivovali staré pevnosti a stavěli nové palebné postavení pro baterie.

4. 3. 1861 byl Abraham Lincoln inaugurován do funkce prezidenta USA, což nadobro pohřbilo jakékoliv snahy o mírové urovnání. Lincoln, vědom si této skutečnosti, potřeboval, aby „první vystřelil“ Jih, čímž by získal na svou stranu doposud nerozhodnuté státy. Možnost se naskytla právě v Charlestonu.

8. 4. 1861 Lincoln informoval guvernéra Jižní Karolíny, že hodlá do pevnosti dodat posily a zásoby. Veliteli konfederačních vojsk v Charlestonu, generálu P. G. T. Beauregardovi, bylo nařízeno vyklidit pevnost, v případě nutnosti silou. 11. 4. bylo maj. Andersovi doručeno ultimátum. Odpověděl, že se vzdá 15. 4. v poledne, pokud do té doby nedostane jiné rozkazy nebo zásoby.

12. 4. se však objevily federální lodě a gen. Beauregard ve 3.20 ráno ozámil, že za hodinu spustí palbu. Tak se také stalo a ve 4.30 vystřelil moždíř z Fort Johnson, jedné z reaktivovaných starých pevností. Padly první výstřely americké občanské války. Postupně se přidaly všechny baterie a pevnosti kolem F. Sumteru vybavené 8, 9 a 10ti palcovými moždíři a 16, 24 a 32liberními děly.

Andersonova nejtěžší výzbroj byla umístěna na střeše pevnosti v nechráněných postaveních. Proto se rozhodl pro střelbu z děl umístěných v kasematách ve spodním patře. Kvůli problémům s municí (nešikovně uskladněna, nedostatek knotů) byl však první obranný výstřel vypálen až v 7.00. Této „cti“ se dostalu kpt. Abneru Doubledayovi, druhému nejvyššímu důstojníkovi v objektu. I tak ale nadále stříleli pomalu, aby šetřili munici.

Zápalné střely protivníka způsobily ve Fort Sumteru několikrát menší požáry dřevěných budov na nádvoří, vždy se je ale podařilo zvládnout. Ovšem 13. 4. kolem 10.00 se oheň vymkl kontrole a došlo k výbuchu uskladněného střelného prachu. Posádka ještě chvíli odolávala, ale po poledni byla vyvěšena bílá vlajka.

Po 33 hodinách mohutného ostřelování (jenom z Fort Moultier vypálili téměř 2500 střel) Fort Sumter kapituloval. Dva muži padli. Federální lodě po celou dobu nečinně zůstávaly na otevřeném moři a nijak se nepokusily obležené posádce pomoci. Následovaly čtyři roky války, jež si vyžádala na 620 tisíc padlých a úplně zpustošila jižanské státy USA.

Zdroje:
www.us-civilwar.com
www.civilwarhome.com
www.sonofthesouth.net

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔20.03.2006 📕20.211

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago