Leták národního výboru

Autor : 🕔18.10.2005 📕11.483

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Leták národního výboru "Svobodné Německo" a svazu Německých důstojníků

Říjen 1943

Velevážený pane Modele!

Jako vrchní velitel 9. armády jste se ve svém rozkaze z 16. 9. 1943 pokusil objasnit ústup východního vojska a vytknout další úkoly. Ve Vašem líčení jsou však protiklady tak do očí bijící, že se nemohu zbavit dojmu, že jste byl přinucen psát něco jiného, než si vskutku myslíte, protože Vaše zdůvodnění naprosto odporuje Vašim tak často prokázaným schopnostem vidět věci jasně a bez sebeklamu. Těch několik málo týdnů, které uplynuly od Vašeho rozkazu, prokázalo ostatně zřetelně neudržitelnost Vašeho odůvodnění.

Jako tak často ve válečné historii, tak i v této válce se platí rozhodnutí nejvyššího velení, postavené na nesprávném zhodnocení situace, krví mnoha německých mužů. O tom svědčí Stalingrad, Don, Kavkaz, Afrika, ztroskotání letošní letní ofenzívy, a především velkoryse založená ruská ofenzíva. Teď to přivedlo nejvyšší velení tak daleko, že je ve hře již jen holá existence německého národa.

To mne přimělo, abych zaujal stanovisko k Vašemu rozkazu.

Tvrdíte, že každý časový zisk Německu prospívá. Toto pojetí se dá snadno zvrátit. Nepřátelé mají víc času než my. Fakt je, že naši nepřátelé během posledních let neporovnatelně zesílili, zatímco my jsme zeslábli. Bylo-li si ještě v případě Stalingradu možno myslet, že jde o nezdar, jaký se přihází v každé válce, pak průběh posledního roku ukázal, že je Německo na všech frontách na trvalém sestupu. Nepřetržitý řetěz porážek není zjevem náhodným. Vyvěrá z trvalého hrozivého vyčerpávání německých sil, zatímco se rezervy našich nepřátel dosud neodčerpávají. Jak to vypadá s posledními rezervami, které Hitlerova vláda za totální mobilizace vzala z našeho lidu, víte sám. Na druhé straně se však "elastická obrana " Rudé armády tak málo oslabila, že může dnes pokračovat ve své ofenzívě ve zvýšené míře.

Stejně snadno lze vyvrátit Vaše tvrzení, že rozsáhlost prostoru je výhodou německé strany. Nikoho nemůže přesvědčit tvrzení, že si branná moc v prvních letech vybojovala ruské dálky neslýchanými oběťmi krve a hodnot proto, aby si vytvořila cestu pro ústup. Ani sebevětší prostor není nic platný tam, kde není dostatek rezerv.

Svým konstatováním, že ústup pozemního vojska na východě byl vynucen hrozbou přistání americko-anglického vojska, tedy dříve, než se ještě druhá fronta vůbec vytvořila, připouštíte sám, jak bezvýhlednou se stala německá situace. Co bude, až se válka na několika frontách stane skutečností?

Správné je, že cesta k říši bude stát ruské vojsko oběti. Avšak utrpení německého východního pozemního vojska bude daleko větší. Ruské ztráty jsou snadněji nahraditelné než naše. Hrozí nebezpečí, že si válka začne klestit cestu k říši. Německá branná moc tomu může zabránit, nikoliv však pokračováním v této válce, která pozbyla vyhlídek a smyslu, ale tím, že odepře poslušnost Adolfu Hitlerovi.

Důvěra v dnešní německé politické i vojenské vedení je již nadobro otřesena a to, jak jsme přesvědčeni, bezpochyby i u Vás, pane generálplukovníku. Veškeré naděje na neomylnost Adolfa Hitlera strašlivě zklamou. Bude-li se branná moc držet Hitlera, pak je budoucnost Německa bezútěšná a zoufalá. Po zkušenostech posledních dvou měsíců je velmi pochybné zdali - jak tvrdíte - je branná moc s to frontu kdykoliv zastavit. Dněpr je už na několika místech Rusy překročen. Za německým východním vojskem nestojí žádné rezervy, které by mohly situaci podstatně změnit. Před ním je hrozivá zima a nebezpečí, že jí bude zničena materiálová i živá síla německého vojska. Za katastrofální vývoj vojenské a politické situace děkuje Německo jen a jen diktátorskému a žádných mezí neznajícímu vedení Adolfa Hitlera. Je nesmyslné žádat od německých vojáků ještě nadále důvěru v tak "moudré" vedení. Často jste dokazoval smysl pro správné rozpoznání skutečností. Jsem přesvědčen, že jste také poznal, že Adolf Hitler nemůže už tuto válku vyhrát, nýbrž v ní ještě jen nesmyslně pokračovat, protože má hrůzu z jejího konce. Že Německo bude každým týdnem prožívat větší hrůzy a že bude muset obětovat další a další lidi, to naň zcela patrně nijak nepůsobí.

Proto, pane generálplukovníku, jednejte podle svého nejlepšího přesvědčení. Vy, jakož i všichni velitelé německé branné moci, nesete odpovědnost za osud Německa v celé jeho tíží. Přinuťte Adolfa Hitlera, aby odstoupil. Vykliďte ruskou půdu a zaveďte východní vojsko zpět na německou hranici. Tímto rozhodnutím vytvoříte předpoklady pro čestný mír, který německému lidu zachová práva svobodného národa. Takový čin bude mít při zakončení války rozhodující význam pro osud Německa. To je víc, než si za dnešní situace můžeme přát.

Ale všechno bude ztraceno a každá naděje bude zmařena, bude-li Hitler moci s Vaší pomocí vést válku dál, neboť pak strhne s sebou německý národ do jisté záhuby.

Podepsán von Seydlitz,
generál dělostřelectva,
předseda Svazu německých důstojníků.

Literatura:
Antonín Šnajdárek - Druhá světová válka v dokumentech a fotografiích, nakl. Svoboda, Praha 1968
Autor : 🕔18.10.2005 📕11.483

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago