Vrtulníkový a výsadkový trenažér JAKUB KOLOSEUM

Autor : 🕔06.10.2005 📕25.502
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jakub Koloseum je výcvikovým zařízením pro simulační výcvik vojáků, policistů a záchranářů. Jedná se o na první pohled velmi primitivní nápad. Na upraveném stavebním jeřábu je pomocí lan upevněna kabina z vrtulníku Mi-17, která je stabilizována speciálním pantografem. Otáčení jeřábu, jeho možnost jezdit po kolejnicích a vertikální pohyb kabiny simulují téměř reálný pohyb skutečné helikoptéry.

Trenažér umožňuje:

- výsadek z nízkého průletu
- výsadek slaněním
- vyzvedávání a spuštění osob a materiálu palubním jeřábem
- transport osob a materiálu v podvěsu
- simulovanou i ostrou střelbu z vrtulníku na pozemní cíle a  simulovanou střelbu ze země na vrtulník

V okolí trenažéru je řada objektů, které představují budovy, střechu, komín, lanovku, vodní hladinu atd.

Největší výhodou oproti klasickému výcviku je ekonomická úspora – zatímco hodina letu Mi 17 stojí cca 50 – 70.000 Kč, hodina provozu trenažéru vyjde na 200 – 2.000 Kč. Dále je možno během 12 hod. vyměnit kabinu vrtulníku za jiný typ. Samozřejmostí je pak provoz za téměř jakéhokoli počasí.

Základní technické parametry:

- dosah trenažéru: 120 x 40 m
- kapacita kabiny: 12 osob (1200 kg)
- výškový rozsah: 0 – 15 m
- rychlost vysazení: 0 – 7 km

Trenažér je zatím zaveden do výzbroje AČR a Ozbrojených sil Slovenské republiky, zájem však projevily i další armády.

Trenažér slavnostně uvedl do provozu náčelník gen. štábu Pavel Štefka za přítomnosti vojenských funkcionářů z celé republiky.

KOLOSEUM je součástí uceleného systému JAKUB, který dále zahrnuje různé překážkové dráhy, lezeckou stěnu a další objekty, které mají simulovat reálné situace. Nejznámější je asi lezecký trenažér, která obsahuje klasickou stěnu, síť a simuluje stěnu domu s okny, okapy atd. a dále umožňuje slanění ze skutečného vrtulníku na plošinu.

Pokud jsem se zmínil o různých výcvikových systémech, nesmím v závěru opomenout střelecký MILES, který umožňuje simulovat palbu a detekovat zásahy jak z ručních zbraní, tak i kanónů BVP-2 či T-72.


Gen. Štefka jako moderátor


Model lezeckého trenažéru


Systém Miles na BVP-2


Ondřej Vetchý s gen. Ďuricou

Autor : 🕔06.10.2005 📕25.502

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago