Patrick Bernard George Davies

Autor : 🕔27.09.2005 📕7.058
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Patrick „Dizzy“ Davies se narodil v Rhodésii a do RAF byl odveden v říjnu 1939. Po ukončení pilotního výcviku byl zařazen k 19. peruti, která létala se Spitfiry Mk.I. Dne 12.12. 1940 byl poslán k 310. čs.stíhací peruti, kde zastupoval ve velení letky A nemocného F/Lt Gordona L. Sinclaira, DFC. Od 24. ledna 1941 pak velel letce definitivně a to až do 29.8.1941. Vedl tak letku při přezbrojení na novější Hurricany Mk.IIA v březnu 1941 a během prvních útočných operacích nad okupovaným územím. Ta úplně první se odehrála 5.2.1941.

Davies také dosáhl posledního vítězství perutě během jejího působení z letiště Duxford. Stalo se tak 15. května 1941. Ve 12:00 vzlétla dvojice Hurricanů, které pilotovali velitel perutě S/Ldr J.Jefferies-Latimer, DFC a F/Lt Davies, k patrole nad konvoj u města Harwich. Po hodině letu narazili nedaleko od francouzského pobřeží na nepřátelský letoun identifikovaný jako Do17. Když je nepřítel spatřil, odhodil pumy a začal prchat do mraků. Stíhači ho však rychle dostihli a jako první zaútočil Davies, který nepříteli zapálil pravý motor. Poté zaútočil i druhý pilot a hořící letoun se zřítil do moře. Toto vítězství bylo ovšem přiznáno jen Daviesovi, jehož obětí se ve skutečnosti stal Messerschmitt Bf 110E-1 (W.Nr.3972, S9+GH) od I./SKG210. Pilot letounu Lt.Wolfgang Raffel se pokoušel zachránit pod vrchlíkem padáku, ale stejně jako jeho střelec zahynul.

Dne 29.8.1941 Davies peruť opustil a stal se tak posledním britským spoluvelitelem letky A u jednotky.

Informace o jeho dalších osudech jsou dost chudé, ale odchodem od třistadesítky pravděpodobně ukončil operační turnus a k bojové jednotce se vrátil až v březnu 1942, kdy se stal velitelem své staré 19. perutě vyzbrojené nyní Spitfiry Mk.VB. Peruť pak vodil na ofenzivní akce nad okupované území a zúčastnil se i krytí invaze u Dieppe, kde dosáhl svého posledního vítězství.

Stalo se tak již při první akci toho dne, ke které peruť odstartovala v 8:41 ze Southendu. Nad kanálem se k ní přidala 121. a u Dieppe se k nim ještě připojila 111. peruť pod vedením F/Lt Františka Vancla. Nad městem spojenečtí stíhači narazili na osm Fw 190, se kterými se okamžitě pustili do boje piloti z devatenáctky, protože k nim byli nejblíže. Na jednu ze stodevadesátek se pověsil i S/Ldr Davies a společně ze svým číslem Sgt. I.M. Mundayem ji těžce zasáhli. Nepřítel byl naposledy spatřen jak padá kolmo k zemi. Toto vítězství je uváděno buď jako jisté nebo jen jako poškození. Jedeno pravděpodobné vítězství přidal P/O J. Henderson, ale peruť přišla o Sgt. E.A.Bloreho, který zahynul, a Sgt. E.R.Daviese, který byl zraněn. Podobně se vedlo i americké 121. peruti, která ohlásila 4 vítězství (1-2-1), ale přišla o dva piloty. Poslední peruť hlídky, slavná stojedenáctka, narazila jako první na německé bombardéry, ale odnesla si jen jedno pravděpodobné vítězství, na kterém se podílel F/Lt F. Vancl a Sgt. B.A.C. Spranger, a také jednu ztrátu, když byl Sgt. F.H.Tyrrell sestřelen protiletadlovým dělostřelectvem.

Devatenáctka se nad Dieppe vrátila krátce po poledni, ale tentokrát vše proběhlo bez ztrát. Naposled se peruť do prostoru bojů dostala deset minut před sedmnáctou hodinou, v době kdy se již spojenecké pozemní síly vracely do Anglie. Asi dvacet mil od anglického pobřeží se peruť dostala do souboje s Focke-Wulfy, dva z nich byli poškozeny Sgt. I.M. Mundayem a F/Lt C.F.Bradleyem. Jeden ze Spitfirů jednotky byl poškozen a jeho pilot lehce zraněn.

Za účast v operaci Jubilee a další bojovou činnost byl S/Ldr Davies 22.9.1942 vyznamenán Záslužným leteckým křížem – DFC.

Jeho další osudy se mi nepodařilo nalézt, jisté je, že přežil válku a v padesátých letech létal jako kapitán dopravního letounu Viking u Central African Airways.

DATUM ČAS Peruť TYP soupeř MÍSTO
15.5.1941 13:00 310. Hurricane Mk.IIA Z2766 Bf 110E-1 Kanál J Goodwind Sands
22.6.1942   19. Spitfire Mk.VB Fw 190A pš.  
19.8.1942 9:20 19. Spitfire Mk.VB AR364 ½ Fw 190A 1) okolí Dieppe

Celkem: 2-0-1 vítězství
1) – Shores uvádí jen poškození

Franks, N.: Operace Jubilee, Dieppe 1942, Mustang, Plzeň 1997
Rajlich, J.: Na nebi hrdého Albionu, 2.část, Svět křídel, Cheb 2000
Rajlich, J.: 310. stíhací peruť, Mustang, Plzeň 1994
Shores, C.: Those Other Eagles, Grub Street, London 2004
Autor : 🕔27.09.2005 📕7.058

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago