Generálporučík Leslie Groves

Autor : 🕔04.07.2005 📕8.306
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Leslie Richard Groves se narodil 17. srpna 1896 v Albany ve státě New York do rodiny kaplana americké armády. V roce 1913 začal studoval University of Washington v Seattlu odkud po roce přešel na Massachusetts Institute of Technology v Cambridgi. Nakonec zakotvil ve vojenské akademii ve West Pointu a roku 1918 gradoval jako poručík armádní ženijní služby.
 
Groves si během své služby brzy získal pověst schopného a efektivního důstojníka, který zvládne i ten nejnemožnější problém. Na druhou stranu byl také považován za arogantního velitele, s kterým se těžko spolupracuje. V roce 1941 dostal plukovník Groves za úkol postavit budovu Pentagonu, velitelství americké armády a největší kancelářskou budovu světa. Po Pearl Harboru se pak zapojil do konstrukčních projektů americké armády.
 
V září 1942 byl Groves už v hodnosti brigádního generála jmenován velitelem projektu Manhattan, vývoje první atomové bomby na světě. A Groves se svými poznatky na vývoji bomby značně podílel. Rozhodl použít jako aktivní článek bomby obohacený uran 235 získávaný z přírodního uranu 238. Také dohlížel na stavbu velkých výzkumných center, Oak Ridge v Tennessee a Los Alamos v Novém Mexiku. Nakonec Groves velel přes 175 tisícům vědců, vojáků a ostatních profesí potřebných k sestrojení bomby, Groves po nich vyžadoval naprost utajení, nikdo se neměl o projektu Manhattan dozvědět. Byl také zodpovědný za rozdělení 2 miliard dolarů určených na vývoj zbraně.
 
Svůj dobrý odhad uplatnil i při jmenování hlavního konstruktéra bomby a šéfa laboratoří v Los Alamos , vybral fyzika Roberta Oppenheimera. A když pak byl Oppenheimer nařčen výzvědnou službou ze spojení s komunisty, Groves rázně zasáhl a svého podřízeného očistil. Ten ho naopak chránil před hněvem a stížnostmi ostatních vědců v Los Alamos, kteří žehrali na drakonická bezpečnostní opatření a omezování svobody. Po dokončení bomby se pak Groves svým velkým vlivem na prezidenta Trumana zasadil o její použítí na Hirošimu a Nagasaki.
 
Po válce velel generálmajor Groves dál tajnému atomovému výzkumu Spojených Států, nyní přejmenovanému na Nukleární program. Musel čelit velké nevoli svých vědců, kteří doufali v otevření výzkumu pro ostatní státy. Když pak začala Studená válka a Sověti přišli se svojí verzí jaderné bomby okopírované od Američanů, čelil Groves obrovskému tlaku svého okolí. Proto se v roce 1948 rozhodl v hodnosti generálporučíka odejít z armády a stal se viceprezidentem společnosti Remington Rand Corporation. Ještě si však řekl své v roce 1954 při procesu s Robertem Oppenheimerem a jeho vyhozením z Komise pro atomovou energii. Tentokrát se však za něj nepostavil, prohlásil, že on by za současné situace nepovažoval Oppenheimera za osobu spolehlivou k práci s utajovanými materiály.
 
Pro společnost Remington pracoval 13 let, v roce 1961 pak odešel do důchodu a v zemřel ve Washingtonu v roce 1970.

Autor : 🕔04.07.2005 📕8.306

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago