Den otevřeného letiště Přerov 2005

Autor : 🕔01.06.2005 📕12.268


A.109 během přistávacího manévru

Tahákem letošního Dne otevřeného letiště měla být ukázka Gripenu, která přitáhla obrovské množství lidí. Byť pořadatelé otevřeli všechny vchody, nedlouho po oficiálním zahájení se táhla několikakilometrová fronta aut až do Přerova. Návštěvníci mohli parkovat přímo v areálu letiště, přičemž parkovné bylo v ceně vstupného 60 Kč.

Hned na kraji letištní plochy se prezentovala protiletadlová jednotka z nedalekých Želátovských kasáren a vedle jste mohli spatřit soukromý OT-64, dnes již vpodstatě veterán.

Na stojánce pak byla seřazena většina strojů z výzbroje našeho letectva -  MiG-21, L-39 Albatros, L-159 Alca, L-29 Delfín, Su-22 či L-410 a Challenger. Hned na první pohled upoutal Mil Mi 24 V v tmavěmodrém zbarvení a tygřím vzhledem, Mil Mi-17 a 2 již byly v obvyklé kamufláži. Marně jsem však hledal tolik očekávaného Gripena.

Ze zahraničních strojů vynikala tygří Puma a Mirage. Německé letectvo bylo zastoupeno dvěma stroji Tornado a helikoptérou Bo 105, Rakušané přilétli s Blachawkem a Belgičané s F-16.

Jednou z prvních letových ukázek se prezentovala italská Mangusta, následována malým Robinsonkem. Přerovští vrtulníkáři ve spolupráci s jednotkou z Prostějova předvedli ukázku výsadku, který osvobodil rukojmí. Po té čtveřice Mi-24 předvedla útok na pozemní cíle s imitací výbuchů neřízených střel.

Pak přišly na řadu proudové stroje - po dvanácté hodině odstartovala belgická F-16, která byla vystřídána  jednomístnými L-159A a akrobacií dvoumístné L-159B v národních barvách. Vrcholem dne pak byla letová ukázka Gripenu, který přiletěl v doprovodu dvou MiGů-21. Po přistání pak Gripen přijel až před diváky, takže si každý tento letoun mohl prohlédnout z nejbližší možné vzdálenosti.

Návštěvníci se mohli taképodívat do hangáru, kde stály částečně odkrytované helikoptéry. Před hangárem byla expozice vojenských záchranářů s typicky oranžovou technikou.

Organizátorům se akce (apoň dle mého názoru) povedla, škoda jen, že řadu letounů bylo možno spatřit jen na statické ukázce.


Mi-24 provádí vzdušné krytí pozemní jednotky


Výhružně se tvářící Černý jestřáb rakouských vzdušných sil


Bo 105 německé armády


F-16BM z výzbroje belgického královského letectva


Tygrovaná Mirage 2000


Kolem Gripenu se tísnily davy lidí, pohled z bezprostřední blízkosti stál ale za to


Bříško Gripenu


Ukázka slétanosti Hindů


Záchrana sestřeleného pilota


Mil Mi-24V v trochu netradiční, ba až civilní tygří kamufláži


Tak tyto stroje taky platíme z daní


O této helikoptéře jeden zasvěcenec tvrdil, že se jmenuje Lynux


Nestárnoucí Mil Mi-2


MiG-21 ve svátečním oblečku měl pneumatiku sjetou až na plátno


Byť je to Puma, vypadá jako tygr


Levná alternativa stíhacích Gripenů se vyznačuje mimořídně nízkými provozními náklady i nenáročným výcvikem pilotů


OT-64 je již muzejním exponátem

Autor : 🕔01.06.2005 📕12.268

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago