SMS Emden

Autor : 🕔13.04.2005 📕7.850

Seriál

 1. SMS Emden
 2. SMS Emden
 3. SMS Emden
 4. SMS Emden
 5. SMS Emden
 6. SMS Emden
 7. SMS Emden

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

4. Hon na Emden

Poté co se vrchní velitel Východního loďstva Jerram dozvěděl o německém křižníku v noci z 15. na 16.září, okamžitě vyhlásil pátrání. V Bengalském zálivu byla zastavena veškerá doprava. Hned v ráno vyplul ze Singapuru křižník HMS Hampshire a o den později i lehký křižník HMS Yarmouth.Ten však 18.září musel zastavit v Pinangu pro poruchu kondenzátorů páry.Dne 16.září vyplul i japonský křižník Čikuma. Dále byly připraveny lodě HMS Minotaur a japonský bitevní křižník Ibuki.

Dne 14. září zahlédla posádka Emdenu další uhelný parník. Byl to britský trabboch s kapitánem W.H.Rossem a výtlakem 4028 BRT. Parník plul prázdný do Kalkaty. Ovšem tam již nedoplul. Nálože udělaly své a loď se potopila, ale po odpálení náloží se vznítil i uhelný prach a udělal tak větší divadlo než bylo třeba. Poté kapitán propustil Kabingu i s posádkami potopených lodí. Výbuch Trabbochu viděli i na britském parníku Clan Matheson patřící společnosti Clan Line. Loď se snažila utéct, ale němci si ji všimli dříve. Poté co ji dohnali a donutili zastavit, zjistili, že skotský kapitán William Harris převáží náklad automobilů, lokomotiv a jiných drahých věcí. Clan Matheson o výtlaku 4775 BRT plula z Británie do Kalkaty. Jako obvykle byla potopena náložemi a po půlhodině zmizela pod hladinou.

Emden nyní potřeboval přeložit uhlí. Dne 15.září se vydal za deště směr Rangún.Na další den bylo docela slušné počasí, tak posádka Emdenu přeložila z Pontoporosu na Emden 440 tun uhlí.  Potom ji kapitan Müller poslal na místo setkání, jimž byl ostrov Simaloer. Toho dne narazili na další loď. Po setmění ji dostihli a zjistili, že ji to neutrální norský parník Dovre. Měl namířeno z Pinangu do Rangúnu. Norský kapitán slíbil odvézt posádku Clan Mathesonu do Rangúnu a taky poskytl kapitánovi Müllerovi důležíte informace a to, že v Malackém průlivu zahlédl dva britské pomocné křižníky a také, že v Pinangu se nacházejí francouzské křižníky Dupleix a Montcalm.Dne 19.září bylo z Markomannie na Emden přeloženo 310 tun uhlí a plul směrem na Madrás. Madrás se nacházel na opačné straně Bengálského zálivu než Rangún. Müller chtěl odstřelovat zásobníky ropy společnosti Burmah Oil Co., které se nacházely nedaleko Madrásu. Japonský křižník Čikuma, který měl hlídat tento přístav se nacházel v Kolombu a doplňoval uhlí. Tím měl Emden volný prostor. 21.září němci cvičili boj s nepřátelskou lodí a za cvičný cíl byla použita Markomannia. Müller netušil polohu japonské lodě a předpokládal střet s nepřátelskou hlídkou hlídající Madrás. V 18 hodin 22.září se obě lodě nacházely 50 mil od Madrásu. Müller poslal Markomannii na místo setkání, 15 mil vychodně od francouzské enklávy Pondichery jižně od Madrásu. Emden byl na akci důkladně připraven. Vše mohlo začít.

Ve 20 hodin se Emden rychlostí 24 uzlu pohyboval od východu směrem k Madrásu.Město bylo tak osvětlené, že byl problém najít navigační světla. Křižník si musel dávat pozor na přístavní baterie děl ráže 152 mm. Čtyři velké reflektory Emdenu umístěné na stěžních prohledávali pobřeží a hledali zásobníky. Za chvíli se však bíle natřené zásobníky podařilo najít.Poté křižník plul asi 10 minut s pobřežím a vypálil 125 granátů ze svých pravobočních děl. Emden způsobil škody za přibližně 8000 britských liber. Shořelo 346 000 galonů paliva (1 572 950 litrů).Celkem bylo 5 mrtvých a 12 raněných.Loď pak plula na jih a pospíchala na schůzku s Markomanii.

Zdroj:
Dan van der Vat - Poslední korzár

Seriál

 1. SMS Emden
 2. SMS Emden
 3. SMS Emden
 4. SMS Emden
 5. SMS Emden
 6. SMS Emden
 7. SMS Emden

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔13.04.2005 📕7.850

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago