SMS Emden

Autor : 🕔16.03.2005 📕11.934

Seriál

 1. SMS Emden
 2. SMS Emden
 3. SMS Emden
 4. SMS Emden
 5. SMS Emden
 6. SMS Emden
 7. SMS Emden

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

2. Válka

Spolu s Emdenem byly v přístavu ještě 4 dělové čluny a starší torpedoborec S90. Jeden velký dělový člun Cormoran byl právě v suchém doku na dlouhodobějších opravách. V případě války nemohl Emden zůstat v Čhing-tao, protože bylo jasné, že Británie na přístav zaútočí. V něm by byl Emden prakticky bezbranný bez možnosti manévrování.Nemluvě o tom, že Britské lodě měly silnější výzbroj nežli ty německé.

V pátek 31.července 1914 v 19:00 odplul Emden z přístavu spolu s dříve pronajatým uhelným parníkem Elsbeth. Elsbeth plul po 4 hodiny s Emdenem jižním směrem a pak se stočil k ostrovu Jap, kde měl čekat na eskadru. Prvním válečným aktem bylo trojí provolání slávy císaři v neděli 2.srpna a ještě ten den přišla z Berlína zpráva, že o den dříve zahájilo německo mobilizaci a vyhlásilo válku Rusku.

Dne 3. srpna vyhlásilo Německo válku Francii a o den později vyhlásila válku Německu Británie.

Ráno 4.srpna Emden spatřil na rozbouřeném moři velkou černou loď. Po krátké honičce šlo rozpoznat parník s dvěma komíny se žlutým pruhem.Tato loď patřila Rusku a kapitán Müller se rozhodl ji zajmout.Okamžitě na stožár vylétly vlajky signalizující zastavení lodě a Emden vypálil varovný výstřel. Ruský parník zastavil až poté, co německý křižník vypálil 12 ostrých salv.Na loď byla vyslána abordážní skupina pod velením nadporučíka Julia Lauterbacha, který se později stal kořistním důstojníkem na Emdenu. Ruská loď se ukázala být poštovní parník Rjazaň o výtlaku 3500 BRT a vezla 80 cestujících a něco málo nákladu. Pod kapitánem Ausanem měla namířeno z Nagasaki do Vladivostoku.

Dne 5.srpna se Emden s Rjazaní vrátily do Čching-taa, což bylo vzhledem k válečnému stavu mezi Británii a Německem dosti nebezpečné,neboť kousek severněji se nacházela britská základna Wej-chaj-wej.V Čching-tau se měl Rjazaň přestavět na pomocný křižník, neboť se jednalo o celkem rychlou a moderní loď.Rjazaň dostal 4 děla ráže 105mm od dělového člunu Cormoran a byl přejmenován na Cormoran II. Během nepřítomnosti Emdenu v přístavu byl přestavěn císařský poštovní parník Prinz Eitel Friedrich na pomocný křižník, který dostal výzbroj 3 dělových člunů, které v přístavu byly.

Ještě 5.srpna v 18.00 odplul Emden s přístavu spolu s S90, Prinz Eitel Friedrichem a Markomanii, což byla moderní zásobovací loď o výtlaku 4500 BRT a kapitánem Faassem. Torpedoborec S 90 se později od ostatních lodí odpojil aby hlídkoval před přístavem (S90 17.října torpedoval japonský křižník Takačihó a pak najel na břeh kde ho kapitán nechal vyhodit do povětří,aby nepadl do rukou nepříteli). Malá flotila měla za cíl německý ostrov Pagan v Marianském souostroví. Zde se měla spojit se Speem. Během první noci přesunu dostaly obě lodě novou kamufláž.

Markomannia napodobovala lodě společnosti Blue Funnel Line a Prinz Eitel Friedrich byl natřen bílo-žlutě po vzoru společnosti Peninsula and Oriental.

Večer 12.srpna dorazil Emden spolu s pomocným křižníkem Prinz Eitel Fridrich na Pagan a zakotvili vedle Scharnhorstu, Gneisenau a Nürbergu. Markomannia měla doplout nasledující den. Bylo zde i 8 zásobovacích lodí eskadry. Chyběla zde jen Elsbeth, která opustila Čching-tao spolu s Emdenem 31.července. Elsbeth potopila vlastní posádka na Japu, kde měla čekat na eskadru, neboť tam připlul viceadmiral Jerram s obrněnými křižníky HMS Minotaur, HMS Hampshire a lehkým křižníkem Newcastle, pátrající po eskadře viceadmirala von Spee. Poté co zničili stožár německé radiové stanice odpluli.

Ráno 13.srpna sezval von Spee kapitány na svou vlajkovou loď Scharnhorst na poradní schůzku ohledně dalšího postupu.Na ní povolil Müllerovi, aby s Emdenem plul do Indického oceánu, kde měl provádět křižníkovou válku.Emdenu byl přidělen uhelný parník Markomannia s 5000 tunami uhlí a následujícího dne v 8:00 ráno vyplul jižním směrem. Zbytek Eskadry se vydal k západnímu břehu jižní Ameriky.

Zdroj:
Dan van der Vat - Poslední korzár

Seriál

 1. SMS Emden
 2. SMS Emden
 3. SMS Emden
 4. SMS Emden
 5. SMS Emden
 6. SMS Emden
 7. SMS Emden

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.03.2005 📕11.934

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago